Derbi üçüncüsü yoluna G1 zaferi ile devam ediyor…

12 Ağustos 2023 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulan ve 2023 yılı yarış sezonunun 3 ve yukarı yaşlı Dişilere mahsus üç G1 koşudan 1600 metre çim pistteki tek mücadele olan Karadeniz Koşusunu, Fedai Kahraman’ın sahibi ve yetiştiricisi, Kadir Baltacı’nın ise antrenörü olduğu Chaika (3y dd Marcavelly – Queen Regent, Medaglio D’oro) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği bir burun farkı ile Valley Of Lowers (Native Khan) elde ederken, mücadeleden Snow Bird (General Quarters) üçüncü, General Briella (General Quarters) dördüncü, Prenses Sylvester (Mr Owen) ise beşinci olarak ayrıldı.

Kariyerinin ilk G1 zaferi…

97.Gazi Koşusunda en başarılı dişi performansını sergileyerek Urfa Aslanı ve Qualizto’nun arkasında üçüncü olan Chaika, Derbi sonrası çıktığı ilk yarışta genç jokeyinin müthiş performansı ile kariyerinin ilk G1 zaferine imza atarak kariyerinin dördüncü birinciliğini elde etti.

Valley Of Flowers geçen sene Snow Bird’e geçildiği mücadelede bu sene de kazanmaya çok daha yaklaşmasına rağmen Chaika’ya çok az farkla mağlup olurken ikinci kez G1 apoleti takma şansını elinden kaçırmış oldu.

Geçen yılın flaş dişilerinden Snow Bird 9 ay aradan sonra çıktığı dördüncü koşusunda ilk kez eski performansına yakın bir yarış çıkartarak sezonun kalan bölümü için olumlu sinyaller verirken, kum pistte dokuz gün önce uzak ara G3 galibiyeti elde eden General Briella da toplam 1.5 boydan az bir farkla başarılı bir dördüncülük elde etti. Tabelanın dışında isimlerinden en fazla dikkat çeken kısrak ise son düzlüğe en geri çıkıp sonlarda mermi gibi gelerek birincinin 3 boy gerisinde altıncı olan Ladys Secret oldu.

News Reporter

5 thoughts on “Derbi üçüncüsü yoluna G1 zaferi ile devam ediyor…

  1. Chaika Bugun taçlandırdı ekuriyi,Yarında Burgaz tamamlar
    gibi gozukuyor,Butun atlarımızın ayakları duz bassın,

  2. Akin in amatorce at binmesinden baska birsey degil….Araci ekurisinin jokey degisikligine gitmesi sart…Rahat kazanabilecegi yarisi hediye etmesi baska birsey degil…

  3. kazanan chaika ve burun farkla kaybeden valley of flowers ı kutlarız. ama burada snow bird ü de atlamamak lazım. viraj dönülürken çok zaman kaybetti, düzlükte farkı 1 boya düşürebildi. daha iyi bir jokey binseydi çok rahat kazanabilirdi. sonraki koşusuna takip edilmeli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir