DERBY Zamanı…

DERBY Zamanı…

Takvimler Haziran ayını gösterdiğinde artık Derby zamanı gelmiştir. Bu bağlamda yakın tarihlerde gerçekleşen bazı derbilerle ilgili notlar paylaşmaya çalışacağız bu analizimizde…

Tabi ki Derby denilince bu konuda daima bir numara Epsom Derbisi olup, 1780 yılından bu yana gerçekleşmek olan bu tarihi ve özel bir yarış, sonucu itibari ile de özel bir durum oluşturdu bu yıl…

Koşunun yakın geçmişine baktığımızda çok uzun yıllardır Sadler’s Wells hattı etkinliğinin hakim olduğu yarışta, bu yıl Storm Cat hattından bir isim olan City Of Troy kazanmayı başardı.

Storm Cat

Yine kazanan açısından ilginç bir not da City Of Troy’un babasının Amerika’da görev yapan bir aygır oluşu kadar, sanırım Amerika’da Triple Crown yapan bir atın aygırlık yaşamında Epsom Derby de kazanan ilk yavrusu olmak gibi ilginç bir sonuç da ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl da yine koşunun kazananı Deep Impact yavrusu Auguste Rodin olmuştu ve bu açıdan da bakıldığında Sadler’s Wells hattının bu yarıştaki uzun yıllar süregelen hakimiyetinin son iki yılda değiştiğini görmekteyiz.

Yine soy ağaçlarına bakıldığında City Of Troy’un kısrak babasının Galileo oluşu -ki geçen yılın galibi Auguste Rodin’in de kısrak babası Galileo idi-, Sadler’s Wells hattının yine de kazanan soy ağaçlarında etkin olduğunun ifadesi olabilir.

Ayrıca Epsom Derby 2024 neticesine baktığımızda ikinci olan Ambiente Friendly’in babası Gleneagles’ın babasının Galileo, üçüncü ve dördüncü olan isimler Los Angeles ve Deira Mile’ın babaları Camelot’un da Montjeu oğlu olması, Epsom Derby de Sadler’s Wells hattının bir şekilde yine etken olduğunu ifade edebilir bizlere…

Epsom Derby ikincisi Ambiente Friendy’nin babası Gleaneagles’ın babasının Galileo olduğunu vurgulamıştık ki, aygırın annesi You’resothrilling’in de ünlü aygır Giant’s Causeway’in tam kardeşi olması dolayısı ile aygırın “Galileo/Storm Cat“ soy kurgusu taşıdığını görmekteyiz.

Epsom Derby 2024 galibi City Of Troy’un babası Justify de baba hattında Scat Daddy-Johannesburg ve onun babası olan Hennessy vasıtası ile Storm Cat hattından gelmekte olup, diğer taraftan City Of Troy’un annesi Together Forever’ın da Galileo olması dolayısı ile bu pedigri de de “Storm Cat-Galileo” soy kurgusunun etkisine görmekteyiz.

Epsom Derby’nin ertesi günü koşulan Fransa Derbisi  Prix Du Jockey Club de 1836 yılından bu yana düzenlenmekte olan önemli bir koşu olup, bununla birlikte koşu mesafesinin 2005 yılında ne yazık ki 2100 metreye düşürülmesi ile tam Derby kıvamında bir yarış değil artık bana göre…

Fransa Derbisinin mesafesinin değiştiği yıl, yani 2005 yılında kazanan Shamardal olmuştu. Sonrasında Shamardal’ın oğlu Lope De Vega 2010 yılında Prix Du Jockey Club galibi oldu. 2024 yılına gelindiğinde ise koşunun ilk iki sırasında yer alan isimler olan Look De Vega ve First Look’un, Lope De Vega temsilcileri olduğunu görüyoruz ki, dolayısı ile üç kuşak Fransa Derbisi galibi bir hatla karşı karşıyayız şu an…

Shamardal

Dolayısı ile Fransa Derbisinin mesafesinin değişmesi Shamardal hattına yaramış diyebiliriz. Ayrıca bu yılın Fransa Derbi üçüncüsü Sosie’nin kısrak babasının da Shamardal olduğunu da ilave edelim notlarımıza…

Tekrar Prix Du Jockey Club 2024 galibi Look De Vega’nın soy ağacını incelediğimizde babası Loop De Vega’nın ve onun babası Shamardal’ın, Giant’s Causeway oğlu olduğunu görmekteyiz ki, bu manada Avrupa’da iki önemli yarış arenasında bu yıl Derbi kazanan atların baba hatlarının Storm Cat hattından gelmesi dikkate değer bir olgudur.

Diğer bir dikkate değer olgu da Look De Vega’nın annesi Lucelle’in High Chaparral kızı olması ve bu aygırın da Sadler’s Wells oğlu olması dolayısı ile Epsom Derby’den sonra Prix Du Jockey Club galibi isimde “Storm Cat-Sadler’s Wells” soy kurgusunun kendini göstermesidir.

Haziran ayı Derby zamanı dedik ama bununla birlikte Haziran ayında koşulmamakla birlikte Mayıs 26 da koşulan Japon Derbisi Tokyo Yushun da kazanan Danon Decile oldu.

Danon Decile, Japonya’nın iyi aygırlarından Epiphaneia’nın oğludur. Epiphaneia da Symboli Kris S. Temsilcisidir ki, bu aygır da babası Kris S vasıtası ile Roberto hattından gelmektedir.

Çok özel bir aygır hattı olan Roberto hattı günümüzde çok etkin değil belki, ama özellikle Japonya da Epiphaneia vasıtası ile can bulmuş durumda. Roberto hattını seven biri olarak buna memnun olduğumu ifade etmeyelim şahsen.

Diğer taraftan Japon Derbisi uzun yıllar Sunday Silence ve özellikle onun oğlu Deep Impact hattının baskın etkisinde idi. Geçtiğimiz yıl kazanan Tastiera, babası Satono Crown vasıtası ile Marju ve Last Tycoon, dolayısı ile Try My Best hattından gelen bir isimdi.

Diğer taraftan Roberto, Hail To Reason’ın oğlu olup, üst paragrafta Tokyo Yushun da etkinliğini ifade ettiğimiz Sunday Silence hattı ile babası Halo ve aynı baba hattına, yani Hail To Reason hattına maliktir.

Ayrıca Japon Derby 2024 de ikinci olan Justin Milano’nun babası Kizuna’nın da Deep Impact temsilcisi olduğunu da ifade edelim.

Deep Impact
News Reporter

1 thought on “DERBY Zamanı…

  1. Bizde dandik aygırlarla ve pedigree ve soy kütüğü araştırilmadan alınan kısraklardan doğan safkanlarla hersene dubaide tabiri caizse dayak yiyip geri dönelim. Şu işe niye bilimsel yaķlasamıyoruz neden bizim atlarımız yabancı atlarin yanında eşek kalıyo. Önümüzde bir Japonya örneği var adamlar olaya bilimsel yaklaşıp doğru aygır ve doğru kısrak alımı ve eşleştirmesiyle dünyada kuzey Amerika avrupa ve dubai gibi yarışcılıkta artık söz sahibiler. Bizde bunu başarabiliriz. Sıradan aygirlarla bu iş olmaz. Önce iyi kan hattı aygırları cogaltmalıyiz yakın kan hattı olması lazım öyle 3 veya 4 kuşak sonrakiler değil yakın soylardan olması gerekiyor. Kisraklara gelirsek çift kopya kısrakları bulup ithal etmemiz gerekiyor. Yoksa x at şu kadar yarış kazanmış bunun kısragana çekiyim le olmaz iş bilimsel yaklaşmak gerekiyor. Dünyadaki şampiyonları %89 nun annesi çift kopya kısrak olması tesadüf olmasa gerek. Bu bunun benzeri kıstasları baz alırsak bizde bir yerlere gelebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir