DI mı? CD mi?

94.Gazi Koşusunda start alacak tayların soy ağaçlarına baktığımızda en dikkat çekici noktalardan biri koşuya iştirak edecek 4 tayın kısrak babalarının Sri Pekan olmasıdır.

Coach, Full Throttle, Lord Of Game ve Sozopol kısrak babalarının Sri Pekan olması ile dikkat çeken isimler.

94.Gazi Koşusuna tayları iştirak edecek aygırlar içinde daha önce yavrusu Gazi Koşusu kazanmış tek isim Scream To Scream olup, ayrıca söz konusu aygırlar içinde kendisi Gazi Koşusu kazanmış tek aygırın da Popular Demand olduğunu görmekteyiz.

Ülkemizin şampiyon aygırı Victory Gallop bu yıl ki Gazi Koşusuna üç tayı ile iştirak ederken, Mendip ve Smart Robin isimli aygırların ikişer tayının koşuya iştirak ediyorlar.

Mountain Cat

Mountain Cat kısrak babası pozisyonunda 2 tayı ile koşuya iştirak ediyor. Bunun yanı sıra Mujtahid de Zabun ve Kingsman’in soy ağaçlarında karşımıza çıkmakta…

Sadler’s Wells’in farklı hatlarından Derby’e iştirak eden 3 isim görmekteyiz ki, bu isimler Çakalınoğlu, Powerman ve Vernazza’dır.

Storm Cat hattından Mendip vasıtası ile 2 iştirakçi Full Throttle ve King Man Go’nun yanı sıra Justenuffhumor vasıtası ile de Dembe’yi görmekteyiz.

Danzig hattı koşu içinde Lord Of Game, Kingman ve Upper Cut ile yer alacaklar…

Gazi Koşusuna katılacak atların anne nesillerine göz attığımızda Dembe ve Coach’ın Kitapçı ekürisininin iki efsane kısrağı After Image ve Keep Shining neslinden oluşu dikkat çekmektedir. Keep Shining deyince bu kısrağın klas aygır yavrusu Luxor’un bu yıl Derby de hiçbir yavrusu start almıyor.

Keep Shining, Stage Door Johnny’nin kızıdır ve bu yılki Gazi koşusuna iştirak edecek tayların soy ağaçları irdelendiğinde Sozopol’un dördüncü kısrak babasının da Stage Door Johnny olduğunu görmekteyiz ki, koşuya yavrusu iştirak edecek olan Powerman’in babası Powerscourt’un da ikinci kısrak babasının Stage Door Johnny olduğunu bilmekteyiz. Stage Door Johnny ile aynı büyükanne noktasında buluşan Peter Peter’in de Full Throttle’ın dördüncü kısrak babası olduğunu hatırlatalım.

Call To Victory (Ahmet Çelik)

Yine 94.Gazi Koşuna katılan atların anne familyaları irdelendiğinde farklı kollarda olsa da Call To Victory ve Lord Of Game’in 8-c familyasından geldiğini görüyoruz, ayrıca Coach da 8-d familyasına mensuptur.

3 nolu familya da bu yıl ki Gazi Koşusuna 3 temsilci gönderdi. Bunlar; Powerman, Zabun ve Prior olup, Zabun 3-n, diğer ikisi de 3-c familyasına mensuptur.

94.Gazi Koşusuna iştirak eden atların soy ağaçlarını Dozaj yönünden incelediğimizde de ilginç notlar görmekteyiz.

Kayıtlı 15 tay içinde Dozaj Indeks puanı en yüksek olan iki ismin Kısrak Koşusu galibi Prior ile Sait Akson Koşusu galibi Call To Victory oluşu, bu iki başarılı ismin soy ağacında DI değerinin ne kadar etkin rol oynadığı gibi bir izlenim oluşturabilir. Yine de Dozaj değişik bir konudur ve farklı açılımları vardır. Bu bağlamda CD değerlerinin de özellikle mesafe anlamında önem kazanabileceği de malum bir konudur.

Bu bağlamda Vernazza ve Powerman’in CD değerlerinin eksi noktasında seyrettiğini görmekteyiz ki, esasında Sadler’s Wells neslinden geldikleri ve bu Şef’e yakınlık arz ettikleri için bu değeri de normal karşılamak olasıdır.

Bu iki isimi gibi eksi olma da, CD değerlerinin sıfıra daha yakın noktalarda seyretmesi ile mesafe etkeni taşıyabilecek isimlerin alfabetik sırayla Coach, Kingsman, Lord Of Game ve Upper Cut olduğunu görmekteyiz.

Velhasıl bir tarafta DI’leri en yüksek iki isim Call To Victory ve Prior, diğer tarafta CD değerleri en minimum seviyede bulunan ve isimlerini yukarıda verdiğimiz 6 tay, DI mi, CD mi yarıştan sonra göreceğiz bakalım, katılan tüm safkanların ayağının düz basmasını dilerim.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir