Dinçer Cebeci Koşusuna 8 tay yazıldı…

Gazi Koşusu yolunda Sait Akson ve Mehmet Akif Ersoy Koşularından önce özellikle Erkek Tay Deneme Klasiğini pas geçen mesafeye yatkın tayların tercih ettikleri Kv-9 Dinçer Cebeci Koşusunun kaydı bu sabah yapıldı.

6 Mayıs 2022 Cuma günü 2100 metre çim pistte koşulacak olan 175.000 TL ikramiyeli koşuya tamamı erkek 8 tay kayıt oldu.

ZALA BEY ve ACTION bir kez daha karşı karşıya…

Adana’da 19 Mart 2022 Cumartesi günü koşulan G3 Tendürek Koşusunda ilk kez karşı karşıya gelen ve sonrasında yaz sezonunun hemen başında 17 Nisan 2022 Pazar günü İstanbul’da bu defa Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusunda yeniden karşılaşan Zala Bey ve Action ikilisi, Dinçer Cebeci Koşusunda bir kez daha kozlarını paylaşacaklar.

Tendürek Koşusunda rakibini geçerek Grup klasmanındaki bu önemli koşudan birincilikle ayrılan Action (Dai Jin) ve Sadık Eliyeşil Koşusunda bir yarış önce geçildiği rakibini geride bırakarak birinciliğe uzanan Zala Bey (Agresivo), hem kendi aralarındaki rekabeti lehlerine çevirmek, hem de Sait Akson ve Mehmet Akif Ersoy Koşuları öncesi bu önemli mücadeleden zaferle ayrılmak adına son derece önemli bir mücadeleye girecekler. Aynı yol haritası üzerinden Gazi yolculuklarına devam eden ikili, kendi aralarındaki çekişmenin yanı sıra ilk kez bir araya gelecekleri rakipleri ile birlikte önemli bir sınava çıkacaklar.

Zala Bey (Ahmet Çelik) ve Action (Özcan Yıldırım)

PURE BLACK’in performansı merak ediliyor…

Yarış hayatına bu sene 19 Ocak 2022 Çarşamba günü İstanbul sentetik pistinde katıldığı maiden mücadele ile başlayan Aracı ekürisine ait Pure Black (Harzand), kariyerinin ilk startında 1500 metrede 11 atta 7’inci olurken vasat bir performans sergilemiş, ancak bu koşudan 3 hafta sonra yine aynı şehir ve pistte fakat bu defa 2000 metrede start aldığı maiden mücadeleyi 5.5. boy farkla gösterişli bir şekilde kazanarak bir anda dikkatleri üzerine çekmişti…

12 Şubat Cumartesi günü kazandığı bu yarışın ardından kışın bir daha start almayan Pure Black, son haftalarda hız kazandırdığı idmanları ile yaz sezonunu aynı zamanda çim pistteki ilk deneyimini yaşayacağı Dinçer Cebeci Koşusu ile açmaya hazırlanıyor.

Pure Black’in babası İngiltere ve İrlanda Derbileri olan G1 Investec Derby ve G1 Dubai Duty Free Irish Derby’yi kazanarak çifte Derbi zaferi yaşayan ender safkanlardan Harzand (Sea The Stars)’dır.

Pure Black’in annesi ise Vefa İbrahim Aracı tarafından 2012 Yılı Tattersalls satışlarından Sea The Stars’a gebe olarak 525.000 Gunieas’a satın alınıp ülkemize getirilen Unity (Sadler’s Wells)’dir. Pure Black aynı zamanda ülkemizde aygırlık yapan Crimean Tatar (TUR)’ın da anneden kardeşidir.

Türkiye’de doğup ardından yarış kariyerine yurt dışında devam etmesi için İngiltere’ye gönderilen Crimean Tatar, 2 yaşlı olarak 2 kez start almış ve önce Newmarket pistinde start aldığı 2400 metre mesafeli maiden mücadeleyi, ardından 23 Kasım 2017 tarihinde Kempton Park’ta katıldığı 2400 metre mesafeli Wild Flower Stakes’i (Listed) kazanarak 2’de 2 yapmıştır.

3 yaşlı performansına 22 Nisan 2017 tarihinde Newbury pistinde start aldığı G3 Dubai Duty Free Finest Surprise Stakes 4’üncülüğü ile başlayan, sonrasında 19 Mayıs 2017 tarihinde York pistinde koşulan G2 Betway Yorkshire Cup’ta başarılı olamayan Crimean Tatar, 19 Ağustos 2017’de Newbury pistinde G3 Betfred Geoffrey Freer Stakes’te 4’üncü olmuş ve 3 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan G2 Boğaziçi Koşusunda ise Türkiye’deki ilk yarışına çıkıp mücadeleden 4’üncülükle ayrılmıştır. Başarılı safkan bu yarıştan sonra bir daha start almamış ve aygırlık kariyerine ülkemizde başlamıştır.

Pure Black (Gökhan Kocakaya)

COLOUR OF LIGHT çim pisti bir kez daha deneyecek…

17 Mart 2022 Perşembe günü İzmir Şirinyer Hipodromunda 2000 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-9 Hızır Reis Koşusunu Mustafa Çiçek ile kazanırken Piko Piko ve Wardenclyffe gibi güçlü rakiplerini geride bırakan Colour Of Light (Invincible Son), yaz sezonuna İstanbul’da 17 Nisan 2022 Pazar günü 1900 metre çim pistte koşulan Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusu ile giriş yapmış, yarış içerisinde pek de istediği yerleri bulamayan ve son virajı en geride dönen safkan, düzlükteki sprinti ile 13 safkanın start aldığı mücadeleyi kazanan tayın yaklaşık 6 boy gerisinde 7’inci tamamlamıştı.

Sadık Eliyeşil Koşusundaki performansı ile ilgililerine çim pisti yapıp yapmayacağı hakkında net bir fikir vermeyen Colour Of Light, Dinçer Cebeci Koşusunda sergileyeceği performansla bu sorunun da cevabını vermiş olacak.

Colour Of Light (Mustafa Çiçek)

Kurtel Ekürisi AGE Of FIRE ile temsil ediliyor…

Dinçer Cebeci Koşusunda performansı merakla beklenen isimlerden biri olan Age Of Fire (Torok), geçen sene 2 yaşlı olarak Nisan ayında çim pistte sadece Şartlı-1 mücadelede start alıp beşinci olmuş, bu yarıştan sonra bir daha start almadan sezonu kapatmıştı.

9 Aylık aradan sonra bu sene Mart ayında İstanbul sentetik pistinde katıldığı 1400 metre mesafeli maiden mücadeleyi kazanan safkan, 16 Nisan 2022 Cumartesi günü Ankara’da 1900 metre çim pistte koştuğu Şartlı-4 mücadeleyi de kazanarak, 2022 yılında start aldığı iki yarıştan da birincilikle ayrılmayı başarmış oldu.

ANADOLU KAPLANI çim piste ilk kez çıkacak…

Dinçer Cebeci Koşusunda start alması beklenen taylardan Anadolu Kaplanı (Mendip), bu sene Şubat ve Nisan ayları arasında tamamı sentetik pistte olmak üzere 4 yarış koştu. Bunlardan birini kazanan, birinde ikinci, diğer ikisinde ise dördüncü olan safkan, son kez 1500 metre sentetik pistte gerçekleşen Kv-8 Vural Çakım Koşusunda dördüncülük elde etti.

Çim piste ilk kez bu koşu ile çıkacak olan Anadolu Kaplanı, kısa süren yarış hayatı boyunca 6 kez start alıp 4 kez finiş çizgisini önde geçen ve kariyerinin son yarışı olan Kv-8 Ergin Talay Koşusunu Ghost Pasha, Fearless Action ve Padre Padrone gibi klas safkanları geride bırakarak kazanan Jungle Man’in anneden kardeşidir.

MAXIMUS BOY ve MOOD INDIGO…

Dinçer Cebeci Koşusuna kaydı bulunan diğer iki isim Maximus Boy (Maximus Dream) ve Mood Indigo (Scarface)…

Bu taylardan Maximus Boy çim ve kum pistte toplam 4 yarış kazanmış, sentetik pistte Kv-6 ikincisi ve çim pistte G3 F.Lütfi Karaosmanoğlu Koşusu dördüncüsü olan formda bir safkan…

Mood Indigo ise henüz sınıf bir koşu performansı yapmamakla birlikte Şubat, Mart ve Nisan aylarında sentetik pistte koştuğu toplam 3 yarışı da kazanmayı başaran bir diğer formda isim… Her iki safkanda kariyerleri ve bundan sonraki yol haritaları için son derece önemli bir yarışa çıkıyorlar…News Reporter

13 thoughts on “Dinçer Cebeci Koşusuna 8 tay yazıldı…

 1. Eee hani Kurtel diğer atlarına binmedigi gerekçesiyle Karataş ‘a tavır yapmadı mı? Bindirse ya Ahmet Çelik ‘i , Kocakaya’yı bu koşuya yazdığı ata? Ahmet Zala Bey ‘e biner de sonra Kurtel ile devam ederse tükürdüğünü yalamış olur Kurteller.

 2. PURE BLACK KAZANIRKEN ÜZERİNDE KOCAKAYA DEĞİL, G. GÖKÇE VARDI. AYRICA HANİ KURTELİN BAŞ JOKEYİ KURTEL HANGİ ATI YAZDIYSA ONA BİNMEK ZORUNDAYDI!!! KOCAKAYA YA DA A. ÇELİK BAŞ JOKEY İSE NEDEN AGE OF FIRE DA M.KAYA VAR? HALİS KARATAŞ I GÖNDERMEK İÇİN ALİCENGİZ OYUNLARINA GEREK VAR MIYDI YANİ?

 3. Hadi bakalım Süleyman Akdı yorum yapsın. Ama Halis Final Dance koşmuyorsa, diğer atlara binmeli demişti. Ne oldu ? Arif Kurtel’in yaptıkları bu sahada ona negatif olarak dönecek.

 4. Eeeee hani noldu kurteller karatasa tavir yapiyodunuz siz busunuz iste…katakulleye gerek yoktu,ati ahmet celige vermek icin adam insan gibi soyleyebilirdiniz…Bide s.akdi cikmis programda arif bey hakli dedi…cikip karatastan ozur dileyeceksin…ekuri hangi ati kosuyosa onun atina bineceksin diyordu tv de …Simdi ne diyecek ck merak ediyorum…İyice gozden dustunuz insallah hic bir kosu kazanamazsiniz..kurteller

 5. A.celik kurtellerin o kadar atına bindi galibiyet yok yakında. Final danceyi de kurtellerin eline verir amaç şimdi hasıl oldu Karataş a sen aradan çık artık dediler bunu da kurtellerin eliyle yaptılar ben Karataş in birçok oyunu bozduğunu tahmin ediyorum o yüzden aradan çıkardılar

 6. bu olaylardan sonra kurteller, süleyman akdı,farklı analiz programı gözümden düştü.karataşı tebrik ediyorum belki bir çok at ve dost kaybetti ama bizim gönlümüzü kazandı youln açık olsun şampiyon.

 7. Kurteller kupali yarışi kazanırsa ve kupa töreni sırasinda yarışseverler tepki verirse ne olacak.?Hiç bu durumlara gerek yoktu.

 8. Kurtellerin baş jokeyi nerde Age of fire kim biniyor? Ahmet final dance ve rral runner binişleri ortada, hep içeri yatırıyor ve kaybediyor.

  1. Ahmet celik zor atlara binemez kardesim 2+2 daha 4 eder,bu acik ve net ister katilin ister katilmayin…Final dance,reel runner bu atlar cok tesvikl ve gec sprtinte kalkan atlar…Ahmet celik sprtinter atlara binemez on grupta giden virajdan snra ayagina cabuk atlari sever..

 9. ahmet zala beyde gökhan pure blackda harbi ekürinin baş jokeyi benim atım koşarken başka ata binemezmiş …………

 10. Karataş gazide büyük ihtimalle zalabey veya sigoşa biner.Gokhan final danceye binerse veya ahmet final dance ye binerse bu iki attan biri boşa çıkıyor.Ama bu iki jokey sigoş ve final dance den vazgecmezse o zaman süpriz olur.Acaba tekrardan final dance karataşa mı gelir?

  1. Arif kurtel hatasından döner er yada geç çünkü konuştuklarıyla yaptıkları birbirini tutmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.