Dişi Tay Deneme’de zafer HÜRAT’ın…

3 Yaşlı Dişi İngiliz taylarının Kısrak ve Gazi Koşuları öncesi en önemli sınavı olmasının yanı sıra sezonun ilk klasik koşusu olma özelliğini de taşıyan G1 Dişi Tay Deneme Koşusu, 19 Mayıs 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşuldu. 1600 metre çim pistte koşulan 570.000 TL birincilik ikramiyeli koşu, açık ve güneşli bir havada 12 safkanın katılımı ile gerçekleşti.

Süratli bir tempoda başlayan ve aynı şekilde devam eden mücadeleyi, Murat Dıragumandan’a ait, Oğuz Yalçın tarafından yetiştirilen ve Metin Acar tarafından antrene edilen Hürat (Torok – Esmerbal, Okawango), jokey Gökhan Kocakaya ile 1’35”60’lık bir derece gerçekleştirerek kazandı. Son metreleri büyük bir heyecana sahne olan koşuda ikinciliği yarım boy geride koşunun favori ismi The Last Romance (Tizway) elde ederken, bu safkanın yarım boy gerisinde Ankara’dan getirilen Lucky Foot (After Market) üçüncü, onun da 7 boy gerisinde Queen of Proti (Kurtiniadis) ise dördüncü oldu.

7’inci startında 3’üncü birinciliğini elde eden Hürat, Dişi Tay Deneme Koşusu galibiyeti ile kariyerinin ilk Grup koşu zaferine imza atarken, kazancını 828.620 TL’ye yükseltmesinin yanı sıra hem Triple Crown’un ilk ayağını kazanmış oldu, hem de Kısrak Koşusunun en büyük favorilerinden biri olduğunu ispatladı.

Hürat (Gökhan Kocakaya) G1 Dişi Tay Deneme Koşusu 2019

Torok’un ilk klasik kazanan Dişisi…

Yarışçılığımızın en önemli koşularından biri ola Dişi Tay Deneme, Hürat’ın galibiyeti ile sonuçlandı. Tüm ilgililerini tebrik edelim öncelikle…

Bu bağlamda notlarımızı sizinle paylaşırken, öncelikle bu klasiğin niye Altılı Ganyanın ilk ayağında koşulduğunu sormak isterim. Geçen yıl da böyleydi ve bu durumda böylesine önemli bir klasikte ikili bahis oynama şansını kaybediyor yarışseverler… Ayrıca günün daha sıcak dilimlerinde koşulduğu için kısrakları da sıcaklık açısından etkiler bu durum… Önümüzdeki yıllar da bu yanlıştan dönülmesi gerekir bence…

Hürat’tan önce bir iki kelam da diğer atlara edelim. Koşunun üçüncüsü Lucky Foot da gayet iyi koştu ve Kısrak koşusunda şanslı olabileceğini gösterdi. Yarışı ikinci bitiren The Last Romance, şayet geçen sene erkek rakiplerinin yanında Çaldıran koşulmasa ve bu yıl ki dişi yarışları hedeflense daha doğru olurdu.

Hürat’ın jokeyi Gökhan Kocakaya da yarıştan sonra tayının yarış seçilerek ve zorlanmadan buraya getirildiğini vurgulayarak, adeta başarının anahtarlarını açıklıyordu.

Torok‘un kızı olan Hürat, bu aygırın klasik koşu galibi tayları Piano Donata ve Rhythm Divine arasına katılan üçüncü isim oldu. Hürat’ın diğer baba kardeşlerinden farkı dişi oluşu ve bu manada da Torok’un ilk klasik kazanan dişisi olmasıdır.

Hürat’ın büyük annesi Floria, Başbakanlık Koşusu galibi Prince Of Eulleup’un da annesidir ve dolayısıyla bu familyadan çıkan ikinci klasik koşu galibidir.

Hürat’ın annesi Esmerbal‘ın bu yıl ki eşleşmeleri için sahibi Yalçın Hara müdürü sevgili Metin Göre ile istişarelerde bulunmuştuk, bundan sonra rotası belli sanırım kısrağın!

Hürat’ın galibiyeti vesilesi ise bu yıl beraber çalışma fırsatı bulduğum yetiştiricisi Sayın Oğuz Yalçın’ı ayrı bir kutlamak isterim ve Torok’un klasik kazanan üç tayından birinin sahibi, ikisinin de yetiştiricisi olduğunu düşündüğümüzde Torok’un Oğuz beyden, Oğuz beyin de Torok’dan şans ve güç aldıklarını da ifade etmek mümkündür sanırım. (Muslihiddin Gurup)

Murat Dıragumandan, kızı ve Serdal Adalı
Metin Acar ve Sadettin Atığ
Gökhan Kocakaya ve Adil Mert Kaya
Dıragumandan Ailesi, Metin Acar ve Gökhan Kocakaya
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir