Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kupası ASABİ’nin…

7 Eylül 2022 Çarşamba günü Diyarbakır Hipodromunda 1800 metre kum pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-6 Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü koşusunu, Bülent Demir’in sahibi olduğu, Mehmet Necdet Narin tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Dilber Demirkapu yaptığı Asabi (3y de Scarface – Rigorous, Grand Slam) jokeyi Ferit Yardımcı ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Mila Gold (El Corredor) elde ederken, Pirkan Han (Güngör Baba) üçüncü, Anadolu Eseri (Victory Gallop) dördüncü, Hasoğlum (Papa Clem) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki ilk Kv galibiyeti…

Yaz sezonuna Kocaeli Hipodromunda başlayan Asabi tatminkar koşuları sonrası geldiği Elazığ Hipodromundaki ilk yarışını kazanırken formunu yükselttiğini göstermişti. Sonraki iki koşusunda bekleneni veremeyen safkan bugün ilk kez geldiği Diyarbakır pistinde son yarışlarında birlikte olduğu jokeyi Ferit Yardımcı idaresinde kazanırken bu yılki ilk Kısa Vade galibiyetine imza atmış oldu.

Yarbaşı’nın 3 boy, Kuruköprü’nün 50 metre geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Asabi liderliği almaya çalışırken içinden gelen Gökyıldız gelip liderliği aldı. İkincilikte Asabi daha sonra Karun ve Yarbaşı sırası ile 1600-1400 startları geçildi. 1200’de Gökyıldız liderliğini korurken Asabi yine takipte üçüncülükte Karun daha sonra Yarbaşı ve Anadolu Eseri şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Gökyıldız halen lider, dışında Asabi daha sonra Karun, Yarbaşı ve Pirkan Han sırası ile 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de atak yapan Asabi liderliği Gökyıldız’dan az farkla alırken gerilerden Pirkan Han ve Mila Gold’un atakları görüldü. 200’den sonra Asabi Mila Gold ve Pirkan Han’ın ataklarına başarılı bir şekilde karşılık vererek 1 boy farkla ve 2’02″39 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Asabi (Ferit Yardımcı)News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir