Diyarbakır’da 1 safkanda Yasaklı Madde!

17 Nisan 2022 Pazar günü Diyarbakır’da start aldığı Şartlı-19 koşuda 2’inci olan Kim Tutar Kızı (3y kd Efem – Dilancanpolat, Sancakbeyi) isimli safkanın yasaklı FLUNIXINE, DIPYRONE, PROCAINE ve DESMETHYL PYRILAMINE maddeleri ile koşturulduğu tespit edildiğinden safkanın koşulardan yasaklanmasına ve ilgilileri hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

KİM TUTAR KIZI 17.04.2022 16.04.2023 FLUNIXINE, DIPYRONE(4-AA), PROCAINE, DESMETHYL PYRILAMINE isimli doping maddesi verilerek koşturulduğu tespit edildiğinden dolayı…

News Reporter

2 thoughts on “Diyarbakır’da 1 safkanda Yasaklı Madde!

  1. Bu duruma yorum yazmazsam içim rahat etmeyecek. Sahalarda atların iyileşmesi için kullanılan pek çok ilaç mevzuata göre yasaklıdır, bunu veteriner hekimler de bilir, en çok da antrenörler bilir (bilmelidirler).
    Örneğin atınız bir sıkıntı yaşadı, ilaçla iyileştirdiniz, hangi ilaçları, hangi tarihlerde kullandığınızı yazmalısınız ve bu ilaçların atın sisteminden ne zaman çıkacağını bilmelisiniz ki, ona göre atınızı doğru zamanda, yarış seçerek kaydedebilesiniz.
    Burada görüyoruz ki atın yaşadığı bir sıkıntı sonrası tedavi yapılmış, ancak at ilaçları sisteminden atamadan yarışa kaydedilmiş, (kaldı ki bu durumu ayrıca tartışabilirim, bence çok sakıncalı, hem at hem de jokey açısından, devrilirse diğer atlar ve jokeyler açısından vs) at ilaçları sisteminden atamadıysa, iyileşmiş midir? Bu konu da ayrıca tartışılmalı.
    Doğru zaman çizelgesi tutulmadığı için yarışlardan men edilen, belki kariyeri etkilenen bir kısrak var, yazık günah. Sorguladığımda antrenörü Abdulkadir Akıl Bey görünüyor TJK sitesinde, daha dikkatli olması gerekirdi. Kendisi de sorun yaşayacak şimdi, keşke yaşanmasa böyle olaylar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.