Doğru tercihle gelen ilk Grup galibiyet!

Adını tarihe yazdırmış kahraman Türk kadını Nene Hatun adına 30 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2/D Koşuyu, Emrah Karamazı’nın sahibi ve yetiştiricisi, Abdullah Çiftçi’nin ise antrenörü olduğu Lucky Foot (3y ad After Market – Justin Time, Bin Ajwaad), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

21 Safkanın katılımı ile 1900 metre çim pistte koşulan 238.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son 400’de başlayan ve son 200’de karşılığını bulan güçlü sprint ile 1’55”25 yaparak kazanan Lucky Foot’un 1 boy ardında ikinciliği yurtdışından gelen yabancı jokeyi Patrick Cosgrave ile mücadeleye katılan Allegro Fiddle (Native Khan) sonlardaki çok güçlü atakları ile elde ederken, bu safkanın yarım boy gerisinde Alpha Kurt (Scarface) üçüncü, onun da 4.5 arkasında geciken hücumları ile Always Perfect (Victory Gallop) ise dördüncü oldu.

12’inci startında 4’üncü kez finiş çizgisini önde geçen Lucky Foot, kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza attığı mücadelede aynı zamanda 1900 metre çim pistteki ilk birinciliğini elde ederken, kazancını da 783.620 TL’ye yükseltti.

Lucky Foot (Özcan Yıldırım)

Doğru tercih!

Sayısız Kadın Kahramanlarımızdan biri olan Nene Hatun adına düzenlenen koşunun katılımcı sayısı bir hayli yüksekti ve Dişi tay Deneme ve Kısrak Koşusu galiplerinin doğal olarak Gazi tercihi dışında kalan dişilerin burayı tercihi de çok yerinde idi. Bu isimlerin başında gelen Lucky Foot‘un ilgililerinin bu yarışı tercih etmesinin ne derece doğru olduğu yarışın neticesi ile belli oldu. Bu tutumları için tebrik ediyoruz.

Lucky Foot’un babası After Market’in bu koşudan sonra aşım müracaatlarına baktığımızda 6 kısrak müracaatı aldığını görüyoruz. Aygırın Grayamazon isimli yavrusu da G2 yarış kazanmıştı ve Lucky Foot da G2 kazanan ikinci tayı oldu. Grup kazanan iki yavrusunun da dişi oluşu After Market’in iyi bir kısrak babası olacağının da işareti olabilir bu arada…

Lucky Foot’un annesi Justin Time‘ın bu yıl da After Market’ı tercih etmesi, Lucky Foot’un performansı göz önüne alındığında gayet doğal ve doğru bir şey. Yine de bu tercihte anne ve babanın soy ağaçlarında aynı hatlardan gelen iki atın varlığı çok önemlidir ve bu eşleşme çok doğru bir soy kurgusu modelidir. (Muslihiddin Gurup)

Nene Hatun Koşusu Kupa Töreni 2019
Koşuyu kazanan atın sahibi adına Zeynep Karen Karamazı’ya kupasını Eren Adalı verdi
Safkanın antrenörü Abdullah Çiftçi’ye plaketini Ferhan Göktürk verdi
Kazanan tayın jokeyi Özcan Yıldırım plaketini TİGEM Genel Müdürü ve Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Ayşe Ayşin Işıkgece’den aldı
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir