Dolmabahçe Koşusunu 3 yaşlı ANADOLU ZAMANI kazandı…

12 Temmuz 2023 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz kısraklarına mahsus G2 Dolmabahçe koşusunu, mücadeleye katılan az sayıdaki üç yaşlı taydan biri olan Tuğban İzzet Aksoy’un sahibi ve yetiştiricisi, Alper Tepebaşı’nın ise antrenörü olduğu Anadolu Zamanı (3y dd Kaneko – Zaeemah, Shamardal) jokeyi Halis Karataş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Silent Wave (Torok) elde ederken, Yennefer (General Quarters) üçüncü, Essen (Marcavelly) dördüncü, Anarres (Luxor) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Halis Karataş ile 4’te 4 yaptı…  

4 ay aradan sonra G1 Anafartalar koşusu ile geri dönen Anadolu Zamanı, çok iyi uyum sağladığı jokeyi Halis Karataş idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra içerden yaptığı ataklarla öndeki rakibini son metrelerde yakaladı ve  aynaya kadar olan mesafede ona hakim olup birinciliğe uzanırken, hem kariyerinin ilk Grup galibiyetini elde etti, hem de Halis Karataş ile start aldığı dördüncü koşudan da birincilikle ayrılmayı başardı.   

Mucize Kız’ın starttan çıkmadığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Beyond Expectation liderliği aldı. İkinciliğe Steel Queen girerken daha sonra Silent Wave ve Essen sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Beyond Expectation liderliğini korurken yine ikincilikte Steel Queen arkalarında Silent Wave ve Essen ikilisi daha sonra Yennefer ve Forever Justen şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Beyond Expectation halen lider, Steel Queen takipte, arkalarında Silent Wave ve Essen sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Beyond Expectation az farkla Steel Queen’in önünde düzlüğe lider olarak çıkarken dışlarından Silent Wave’in atakları görüldü. 400’de ortadan atak yapan Silent Wave liderliği alırken yanından Steel Queen’in en içten Essen’in aralarından da Anadolu Zamanı’nın atakları görüldü. 200’den sonra Silent Wave liderliğini korurken içinden kuvvetli gelen Anadolu Zamanı rakibine hakim olup, sonlarda farkı yarım boya çıkararak ve 2’07”07 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Anadolu Zamanı (Halis Karataş)
News Reporter

1 thought on “Dolmabahçe Koşusunu 3 yaşlı ANADOLU ZAMANI kazandı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir