Dört dörtlük TOO DARN HOT…

13 Ekim 2018 Cumartesi günü İngiltere-Newmarket’teki Rowley Mile pistinde koşulan 2 yaşlı taylara mahsus 143. G1 Dewhurst Stakes’i, Lord Lloyd-Webber’in sahibi ve John Gosden’in antrenörü olduğu Too Darn Hot (Dubawi – Dar Re Mi, Singspiel) jokeyi Frankie Dettori ile 1400 metre çim pistte 1’24”35’lik derecesi ile kazandı.

Too Darn Hot’ın ardında ikinciliği G1 Phoenix Stakes galibi Advertise (Showcasing) elde ederken, mücadeleyi Coolmore Ekürisi’nin G2 Futurity Stakes galibi ve G1 National Stakes ikincisi tayı Anthony Van Dyck (Galileo) üçüncü, Khalid Abdullah’ın 2’de 2 ile yenilgisiz olarak bu koşuya gelen tayı Sangarius (Kingman) ise dördüncü olarak tamamladı.

Too Darn Hot (Lanfranco Dettori)

9 Ağustos günü Sandown Park’ta katıldığı 1600 metre çim pistteki koşuyu 7 boy farkla kazanarak kariyerine parlak bir başlangıç yapan Too Darn Hot, ardından 1 Eylül 2018 tarihinde aynı pistte G3 Solario Stakes’i 4 boy farkla kazanmıştı. Son olarak 15 Eylül 2018’de Doncaster pistinde start aldığı G2 Champagne Stakes’ten de galibiyetle ayrılan 2 yaşlı tay, G1 Dewhurst Stakes ile birlikte 4’te 4 yapıp geçilmezliğini sürdürdü ve daha şimdiden otoriteler tarafından Mayıs 2019’da koşulacak olan 2000 Guineas’nin büyük favorisi olarak ilan edildi.

Kısa bir süre önce 6’ncı Arc zaferini yaşayan Frankie Dettori, kariyerindeki ilk Dewhurst Stakes galibiyeti sonrası yapmış olduğu açıklamada: ‘30 yıldır bu koşuyu kazanmak için uğraşıyordum. Harika bir at ve sonda safkanı kolaylamak isterken oldukça güçlük yaşadım. 3 kolay yarış koşmuştu ve bugün bir an zorlanacağımızı hissettim fakat sonra turbo devreye girdi ve çekip gitti. Sanırım Guineas bir sonraki durak olacak’ dedi.

Babası 3 G1 galibi ve lider aygırlardan olan Dubawi’nin Dar Re Mi’den olan tayı Too Darn Hot’ın anne hattı oldukça dikkat çekiyor. Şampiyon safkanlarımızdan PAN RIVER’ın da katıldığı 2010 yılı G1 Dubai Sheema Classic’in de aralarında bulunduğu 3 G1 galibiyeti bulunan kısrak Dar Re Mi’nin ilk tayı De Treville (Oasis Dream) Grup koşu plasesi yaptı ve Fransa’da aygırlık kariyerine başladı. İkinci tayı olan Too Darn Hot’ın öz kardeşi So Mi Dar (Dubawi) G3 ve Listed koşuların da yer aldığı ilk 4 startını kazanırken, G1 plasesi yaptı. Bir diğer öz kardeşi Lah Ti Dar ise bu yıl ikisi Listed olmak üzere ilk 3 startını kazanırken, son yarışı olan İngiltere’nin klasik koşularından G1 St. Leger’dan ikincilikle ayrıldı. Geçen hafta içi ise tarihi Tattersalls Ekim ayı Yearling Satışları’nda ringe gelen ve söz konusu safkanların 1 yaşındaki öz erkek kardeşi olan Dubawi – Dar Re Mi tayı 3.5 Milyon GNS (yaklaşık 28 Milyon TL) bedelle Qatar Racing adına David Redvers tarafından alındı. Kısrağın Frankel’den doğurduğu 2014 doğumlu erkek tayı Erdogan ise bugüne dek start aldığı tek yarışı üçüncü olarak tamamlamıştı.

Kaynak: www.tjk.org

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir