Dubai’nin ilk gününde Veliefendi’den Esintiler

DUBAİ KARNAVALIN İLK GÜNÜNDE

Veliefendi’den Esintiler Vardı…

2019 yılı Dubai Dünya Kupası Karnavalı 3 Ocak Perşembe günü başladı. On yarış günü sürecek Karnavalın toplam ikramiyesi,  bu yıl %12 arttırılarak 12.670.000$ olarak belirlendi. İlk gün 995.000$ ikramiye dağıtıldı. Dubai’deki koşularda ilk 6 sırayı alan safkanlara ikramiye veriliyor.

Bu yıl Karnavalın açılışını Godolphin Ekürisi safkanı Bin Battuta, jokeyi Christophe Soumillon ile yaptı. Koşunun ikincisi de yine Godolphin’in safkanı İspolini oldu. Ağır tempoda giden, çim pistteki 2410 metre mesafeli handikap koşu, 2.32.41 ile sonuçlandı. Koşuyu ekürisi Big Challenge’ın arkasında izleyen C. Soumillon, son 400’de Hayley Turner’ın oluşturduğu koridora cesaretle girip, rahat bir birincilik elde etti. Ispolini, bekleme yarışı yapan ve sonlarda çok güçlü ataklarla gelen Sharpalo’dan ikinciliği zor kurtardı.

Dişi Tay Deneme Koşusunun provasında, Al Hayette, bu sezon Dubai’de düzenli at binmeye başlayan jokeyi Fabrice Veron ile birinciliğe uzandı. Kum pistteki 1400 metrelik koşunun derecesi 1.27.22 oldu. 800-1200 arasında Al Hayette ile zorlu bir mücadeleye giren Nashirah, sonraki metrelerde rakibine direnemeyince ikincilikte kaldı.

Günün 3. koşusu, 1000 metrelik düz çim pistte, 12 safkanın mücadelesine sahne oldu. Avustralya’dan getirilen Sh. Hamdan’ın safkanı Faatinah, deneyimli jokeyi Jim Crowley ile 0.57.47 yaparak kolay bir birincilik elde etti. Hit The Bid’in ikincilikte kaldığı koşunun üçüncüsü de Sh. Hamdan’ın bir başka safkan Ibn Malik oldu. Koşunun ilk iki sırasını paylaşan safkanlar 60’ar kilo ile handikapın “top weight” isimleriydi.

Günün açık koşulardan ilki, kum pistte 1200 metre mesafeli G3 Dubawi Stakes’ti. 2017 yılındaki karnavalın ilk yarış gününden beri Dubai’da koşan Raven’s Corner, jokeyi Richard Mullen ile bu zorlu mücadeleden galip ayrıldı. Son 300’de güçlü ataklarını izlediğimiz Drafted Raven’s Corner ile olan farkı 1,75 boya kadar indirdi. Raven’s Corner bu koşuyu 1.11.68’lik derece yaparak kazandı.

Çim pistteki 1800 metrelik G3 Singspiel Stakes’i yarışseverlerimizin yakından tanığı bir isim, Dream Castle kazandı.  Bu safkan, büyük favori olarak girdiği 2017 yılı G2 Topkapı Koşusunda, Alman atı Wonnemond’a bir boyla geçilerek ikincilikte kalmıştı. Godolphin Ekürisinin sahibi olduğu Dream Castle’i  Saeed bin Suroor antrene ediyor; Christophe Soumillon biniyordu. Bu ikili ilk yarış gününde iki koşu kazanarak en başarılı isimler oldular. Koşunun diğer iki sırasını da aynı ekürinin safkanları Racing History ile Salsabeel paylaştılar. 1.49.40 ile biten koşuya ilişkin bir başka ilginç not, ilk beş sırayı Godolphin Ekürüsi safkanlarının paylaşmasıydı.

Günün kapanışı, çim pistteki 1400 metrelik handikap koşuyla oldu. Burada da ilk iki sırayı paylaşan safkanlar bizlere uzak isimler değildi. Koşunun birincisi Another Batt 2016 yılı G3 Uluslararası Trakya Koşusu’nu Veliefendi’de kazanan isim. Another Batt’e geçilen Top Score’da 2016 G3 Uluslararası Trakya Koşusunda safkanımız Wanetta’ya geçilerek ikincilikte kalmıştı.

News Reporter

1 thought on “Dubai’nin ilk gününde Veliefendi’den Esintiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir