Dubai’de 3.Gün; “İyi Hesap Yapmalıyız…”

Dubai’de Üçüncü Gün

İyi Hesap Yapmalıyız…

Pist rekorlarının kırılıp, yenilendiği bir yarış gecesini geride bıraktık. Bu derecelerin gerçekleşmesinde çim ve kum pistin hafif olması etkiliydi ama her mesafede hızlı safkanlar izledik.

Hepimizin odaklandığı, Peri Lina’nın da start aldığı G2 Cape Verdi Koşusuydu. James Doyle’un bindiği MAGIC LILLY (New Approach – Dancing Rain / Danehill Dancer), çim pistteki 1600 metrelik koşuyu 1.34.84’lük derecesiyle pist rekoru kırarak kazandı. Çok ciddi sakatlıklar yaşayan bu safkandan ne antrenörü Charlie Appleby, ne de Godolphin Ekürisi vazgeçiyor… Babası İngiltere Derbisi, annesi İngiltere Kısrak Koşusu galibi bir safkanı konuşuyoruz…

Fransa’dan gelen Nisreen sabırlı olamadığı için birinciliği fotoda kaptırırken, Peri Lina da M. Lilly’nin yaklaşık 2,75 boy gerisinde, o da üçüncülüğü baş farkıyla Beyond Reason’a kaybetti.

Peri Lina kötü koşmadı. İyi yarışlarından birini çıkardı, sonraki yarışında  ondan daha fazlasını da bekleyebiliriz. Söylediklerimizin gerçekleştiğini varsayalım. Safkanımız bir sonraki yarışında “Magic Lilly ile Nisreen’i geçer” diyebilir miyiz? Gerçekçi olup, onlarla rövanş peşinde koşmamalıyız. Çünkü World Cup günü, hatta Süper Cumartesi koşabilmemiz için ciddi puanlara ihtiyacımız var. Bunun yolu koşu kazanmaktan geçiyor ve Peri Lina bu potansiyele sahip.

C.Appleby, M. Lilly’nin jokey deklaresi sonrası, hedefleri arasında G2 Balanchine Stakes’i de saymıştı. Balanchine’i o koşmazsa, Nisreen gelir… Acaba bizden daha güçlü rakiplerle karşılaşmayacağımız bir yol haritası oluşturulabilir mi?

Günün diğer koşularına gelince:


1.Koşu: Handikap 1200m. Çim

Koşuya iç startlardan başlayanlar ilk metrelerde önde örünselerde, en dış starttan çıkan ROULSTON SCAR (Lope de Vega – Pussycat Lips / Holy Roman Emperor) baştan sona kolay götürdüğü koşuyu 1.08.80 yaparak kazandı. İngiltere’de koşan 4 yaşındaki R. SCAR, bu sezon çıkış yaparak C2 koşularda da başarılı olmaya başlamıştı. Dubai’deki ilk startında da tam not alıp, gelecek yarışları için umut verdi. Bu birincilikte safkana kusursuz binen jokeyi James Doyle’un da payı büyük. Dream Today ile Moment Of Silence plaseleri paylaştılar.


2.Koşu: Handikap 1200m. Kum

Richard Mullen’ın bindiği BOCHART (Dubawi – Camlet / Green Desert) 1.10.12 yaparak kazanırken, Mind Your Biscuit’in pist rekoruna 6 salise yaklaştı. İkinci kalan Desert Doctor’un 5,25 boy önünde çok rahat kazandığını göz önünde tutacak olursak, bu yarışının değerini daha iyi anlarız. Bochart bu geceki performansıyla, gelecek haftalar için hayli umut verdi. Koşunun üçüncüsü Behavioral Bias oldu.


3.Koşu: Handikap (Listed) 2000m. Çim

İlginç bir yarış izlediğimizi söyleyebiliriz. Önde Godolphin Ekürisi’nin dört safkanı ile en içteki Astronomer son 400’e kadar adeta rakiplerini hapsettiler. Onların 1,5 boy gerisinde ve bariyer dibinde kazanan CERTAIN LAD (Clodovil – Chelsey Jayne / Galileo), onun dışında da Simsir vardı. C. Lad’in jokeyi Ben Curtis inanılmaz bir soğukkanlılıkla, öndeki grubun dağılmasını bekleyip yerini kaybetmedi ve Desert Fire, First Nation ikilisi önde yalnız kaldıklarında onların dışından atağa kalktı. Hafif dışa açıldığı için Simsir’in aksiyonunu bozdu. Bence bu hamle C. Lad’e koşuyu kazandırırken, Simsir’in koşudan ikinci ayrılmasına neden oldu. Ayrıca 2015 yılında Hunter’s Light’ın kırdığı 2000 metredeki 2.00.67’lik  rekor da egale edildi. Bakalım, Certain Lad ve Simsir’i World Cup gecesi de izleyebilecek miyiz?


5.Koşu: Handikap 1600m. Kum

Startla  birlikte liderliği alan Ambassadorial ile düzlükte onun peşine düşen MIDNIGHT SANDS (Speightstown – It’s Midnight / Shamardal) arasında kıran kırana bir mücadele izledik. Ambassadorial’in jokeyi John Egan biraz daha sabırlı olsa, koşuyu kazanabilirdi. Sanırım atının rahatlığına güvendi. 1.36.73 ile biten koşuda, M. Sands’e Patrick Dobbs biniyordu. İlk iki sırayı paylaşan safkanların dışındakiler için “bugün, günlerinde değildiler” diyebiliriz…


6.Koşu: Handikap 1600m. Çim

SUEDOIS (Le Havre – Cup Cake / Singspiel) karnavalın açılış günü 1400 metrelik koşuda üçüncü kalmıştı. Belli ki o yarışı idman gibi olmuş. O gün koşuyu önlerde kabul eden safkan, bu kez gerilerde bekleyip, hiç acele etmedi ve düzlük sprintiyle kazandı. İngiltere ve USA’da grup yarışlar koşan safkana, zaten o yarış yakışmamıştı. Yine de aklımızda kalması için belirtiyorum. Suedois’in sınırlı bir sprinti var; son metrelerde çok sallandı ve birinciliği Epic Hero’dan zor kurtardı. William Buick, bir sonraki koşuda da E. Hero’ya binerse, bence rövanşı alır. 1.35.54 biten koşuda Suedois’e, onu iyi tanıyan Daniel Tudhope’nin binmesi, kazanmasında önemli bir etkendi.

Reşat Yurday Köstem
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir