Dubai’de 4.Gün; Kazananlar Hedef Büyütüyor…

Dubai’de Dördüncü Gün

Kazananlar Hedef Büyütüyor…

Reşat Köstem

Bu yarış gününün yıldızları olarak, çim pistteki 1000 metrelik koşuyu parlak biçimde kazanan Equilateral ile G2 Al Fahidi Fort galibi Glorius Journey öne çıkıyorlar. Godolphin Ekürisi antrenörü Saeed bin Suroor üç koşuda kazanarak, Charlie Appleby de açık koşuda ilk üç sırayı alan safkanlarıyla dikkati çeken isimleri oldular.

Charlie Appleby, Al Fahidi Fort galibi safkanı Glorius Journey ile Suudi Arabistan’da 1400 metrelik yarış, ikinci olan Mythical Magic’le de G2 Zabeel Mile’ı koşmayı planlıyor. Khalid Abdullah’ın sahibi olduğu Equilateral de, koşuyu 0.56.60 ile tamamladı.  Ertijaal’in sahip olduğu ve 2017 yılından beri kırılamayan 0.55.90’lık rekoru kırması işten bile değildi. Beş koşuya katılan Godolphin Ekürisi ve antrenörlerinden Saeed bin Suroor; aralarında UAE Dişi Tay Deneme olmak üzere üç koşuyu kazanmayı başardı. Günün koşularına gelince:


1.Koşu: Handikap 2410m. Çim

Karnavalın açılış koşusunu, yurt dışında favori gösterilen DUBAI FUTURE (Dubawi – Anjaz / Street Cry) kazandı. Safkan 2.27.91 gibi kötü sayılmayacak bir derece gerçekleştirdi ama jokeyi Harry Bentley atının gücünü ekonomik kullanmayınca, potoyu bulmakta çok zorlandı. MASSIF CENTRAL (Arcano – Melaaya / Aljabr) ile ZAMAAM (Muhtathir – Nasheed / Riverman) diğer iki sırayı paylaştılar.


2.Koşu: UAE 1000 Guineas (L) 1600m. Kum

Bu koşu, üç hafta önceki 1400 metrelik provasından çok farklı oldu. Üç hafta önce bekleme yarışı yaparak rakiplerine so metrelerde üstünlük sağlayan FINAL SONG (Dark Angel – Rahiyah / Rahy), bu kez startla birlikte hızlanıp öne çıkan DOWN ON DA BAYOU (Super Saver – Bayou Tortuga / Empire Maker)’nun peşine takılınca beş boy geride ancak üçüncü olabildi. Kazanan ise o koşuyu yedi boy geride dördüncü tamamlayan DUBAI LOVE (Night of Thunder  – Devotion / Dylan Thomas) oldu. Jokey Patrick Cosgrave, Dubai Love için geçen yarışa oranla 200 metre uzayan mesafenin avantaj olduğunu ve safkanının Kısrak Koşusunu da çok iyi koşacağını iddia ediyor. C. Soumillon ise, favori Final Song’un son 200’de tükendiğini belirterek, onun 1400 metre atı olduğu görüşünde. Dubai Love bu klasik koşuyu 1.37.98 ile tamamladı.


3.Koşu: Handikap (Listed) 1000m. Çim

EQUILATERAL (Equiano  – Tarentaise / Oasis Dream)’ın gezinti yaparcasına kazandığı bir koşu izledik. James Doyle bu safkana ilk kez biniyordu ama çok kolay gittiğini görünce, hiç acele etmedi ve atını üzmeden 0.56.60 gibi iyi bir dereceyle birinciliğe uzandı. İkincilikte kalan WAADY (Approve  – Anne Bonney / Jade Robbery)bu güçlü rakibine gücü yettiği kadar rakip olmağa çalıştı. Waady ikinciliği kolay kurtardı ama kazanan rakibine hiçbir yerde tehlike yaratamadı. Equilateral, World Cup günü koşulan  G1 Al Quoz Sprint’e çok yakışacak… Koşunun üçüncüsü Hamdan  Ekürisinin diğer safkanı RUSUMAAT (Arcano – Queen Wasp / Shamardal) oldu.


4.Koşu: Al Bastakiya Trial 1900m. Kum

Koşunun favorilerinden Sanad Libya start almadı. Godolphin Ekürisinin üç tayı ilk metrelerde öne düştüler ve içlerinde en rahat görünen LASER SHOW (New Approach – Entertains / Street Cry) 1200’de gruptan kopup, liderliği aldı ve farklı kazandı. UAE Erkek Tay Deneme’de koşacak Laser Show, bu rakipleri yine geçer ama daha sıkı mücadelelerde iddialı olabilmesi için, sanırım nefesini arttırması gerek. Kevin Stott’un bindiği safkan, koşuyu 1.59.88 ile tamamladı. İkinci olan DARK OF NIGHT (Dark Angel – Moonvoy / Cape Cross) beklendiği kadar koştu. Gelişme gösteren ZABARDAST (Carpe Diem – Sweet Maya / Malibu Moon) izlenmeli.


5.Koşu: Al Fahidi Fort (G2) 1400m. Çim

Günün en önemli mücadelesinde Godolphin Ekürisi antrenörlerinden Charlie Appleby’in safkanları ilk üç sırayı paylaşarak koşuyu domine ettiler. Kazanan GLORIOUS JOURNEY (Dubawi – Fallen For You / Dansili) ve jokeyi James Doyle için kolay bir yarış oldu. 1.22.35 ile biten koşunun derecesi, bu mesafedeki rekordan sadece üç salise kötüydü. MYTHICAL MAGIC (Iffraaj – Mythie / Octagonal) ile MUBTASIM (Arcano  – Start The Music / King’s Best) arasında ikincilik mücadelesi de hayli zevkli geçti. Bu koşuda ilk üç olan atlar için, “herkes hak ettiği sırayı aldı” dersek yanlış olmaz…


6.Koşu: Handikap 2000m. Kum

Starry Eyes’in koşmadığı yarışı kazanan isim, Tadhg O’Shea’nin bindiği GEORGE VILLIERS (Dubawi – Comic / Be My Chief) kazandı. Çok uzun aradan sonra bu mesafeyi koşan safkan, 2.04.99’luk derece gerçekleştirdi. UAE’de istikrarlı koşular yapan MONTSARRAT (Poet’s Voice – Flying Flag / Entrepreneur) ikinci, karnavalın ilk günü çim pistteki yarışında varlık gösteremeyen Kore atı GREAT KING (Majestic Warrior – Margaret Smile / Concerto) üçüncü oldu.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir