Dubai’de 5.Gün! Kazananlar için güzel bir gece!

DUBAİ’DE 5. GÜN SONUÇLARI

Kazananlar için Güzel Bir Gece…

Dubai Karnavalının sürprizli bir yarış gününü geride bıraktık. Bunda, Godolphin Ekürisi safkanlarının tek koşu kazanabilmesi etkili oldu. Gecenin akılda kalan ismi, hiç kuşkusuz ki 1600 metrelik kum koşuyu kazanan Cappezano oldu.  Koşulara ilişkin notlarımız şöyle:

1.KOŞU Al Makdoum Challenge G1 (Arap 5+yo) 75.000$  2200m-Kum   

Uluslararası Dubai sezonunda safkan Arap atlarının katılabileceği en uzun mesafeli koşuyu Mawahib’i baş farkıyla geçen Goshawke kazandı. Fernando Jara’nın bindiği safkan, 2200 metrede 2.32.40’lık bir derece gerçekleştirdi. Bu ikilinin üç boy kadar gerisinde Af Al Sajanjle üçüncü oldu.

2.KOŞU UAE 1000 Guineas L (3yo/Dişi) 250.000$  1600m-Kum

Klasik yarışların ilki olan Birleşik Arap Emirlikleri Dişi Tay Deneme koşusunu sürpriz bir isim Silva (Kodiac – Sotka)  kazandı. Fransa, Deauville’deki sentetik pistte maiden’dan çıkan Silva, sondaki ataklarıyla ikinciliğe giren Divine Image (Scat Daddy – Sure Route)’a yaklaşık 10 boy fark yaptı. Oisin Murphy’nin bindiği safkanın, bitiriş derecesi 1.39. 62 oldu. Buradaki tayların erkek rakiplerle mücadele edebilmek için bu derecelerini hayli geliştirmeleri gerek. Divine Image’ın starttan kötü çıkması, bence sıralamadaki yerini değiştirmedi ama daha kolay ikinci olabilirdi. Koşunun üçüncüsü henüz maiden olan Lady Parma (Exchange Rate – Angle).

3.KOŞU Meydan Classic Trial (3yo) 100.000$  1400-Çim

Üç yaşlı tayların çim pistteki mücadelesinde, Phoneix Ladies Sydicate’in sahibi olduğu Golden Jaguar (Animal Kingdom – Golden Sunray) birinciliğe uzandı. Bu safkan hem iyi bir start çıkışı yapamadı; hem de ilk 600 metrede yer tutamadı. Fakat son 400’deki güçlü sprinti, koşuyu kazanmasına yetti.   Meydan Hipodromu’nun sentetik kum pistinde World Cup kazanan tek USA atı Animal Kingdom’un yavrusu Golden Jaguar’a ekürinin jokeyi Connor Beasley biniyordu. 1.24.29 ile sonuçlanan koşuda diğer sıraları Irish Trilogy (Gregorian-Maya De La Luz), Sporting Chance (Kodiac – Elpida) ve Prince Elzaam (Elzaam – Emmas Princess) paylaştılar.

4.KOŞU Al Shindagha Sprint G3 (3+yo) 200.000$  1200m-Kum

Açılış günü katıldığı aynı mesafeli G3 Dubawi St.’te ikinci kalan Drafted (Field Commission – Keep The Profit) bu kez kazanan oldu. My Catch (Camacho – Catch The Sea) ile Switzerland (Speightstown – Czechers) ilk 400: 23.84, 800: 46.93 ile geçince, sonraki metrelerde yapacak bir şeyleri kalmadı… Bu nedenle bekleme yarışı yapan Drafted son 200’de hayli rahatladı ve Tato Key (Key Deputy – Tatiana Cat)’in yaklaşık bir boy önünde koşuyu kazandı. Patrick Dobbs’un bindiği Drafted’ın derecesi 1.12.34 oldu. En iç kulvardan çıkan Ibn Malik (Raven’s Pass – Moon’s Whisper) öndeki mücadeleye erken girmese daha iyi bir sonuç alabilirdi. Switzerland, bu kum pisti sevmemiş olabilir. Çünkü koşunun hiç bir yerinde rahat görünmedi.

5.KOŞU Handikap (90+) 175.000$  1600m-Kum

Günün en parlak birinciliği Mickael Barzalona’nın bindiği Cappezano (Bernardini – Cableknit) geldi. Bu safkan, 14 gün arayla katıldığı 1600 metrelik koşuları kazanırken, bu kez 1.36.95 gibi iyi bir derece yaptı. Koşunun ikincisi bu kez de Thegreatcollection (Saint Anddan – Cactus Cadillac) oldu ama iki safkan arasındaki fark 14 boya çıktı… African Ride (Candy Ride – Paiota Falls)’da üçüncülükte hayli rahattı.

6.KOŞU Handikap (95+) 175.000$  2000m-Çim

Godolphin Ekürisi beklenen şovunu,  bu koşunun ilk üç sırasını paylaşarak gerçekleştirdi. Geçen yıl İngiltere’de katıldığı iki koşuyu da kazanan Oasis Charm (Oasis Dream – Albaraka) Dubai’de de hızlı başladı ve birincilik serisine ara vermedi. William Buick’in bindiği safkan 2.02.27 yaptı. Koşunun ilk 1400 metresinde en geride bekleyip, düzlükte dıştan yaptığı göz alıcı sprintle ikinciliği kurtaran Team Talk (Teofilo – Native Blue)’da bence kazanan kadar iyi koştu. Zaman (Dutch Art – Wake Up Call) ve Stage Magic (Dark Angel – Witnessed) dikkati çeken diğer isimler.

7.KOŞU Handikap (95-105) 135.000$  1600m-Çim

On The Warphart (Declaration of War – Elusive Pearl) starttan itibaren yükünü çekmeğe başladığı koşunun son 200 metresinde mücadeleden düştü ve 3. kaldı. Öndeki gruba uymayan Escalator (Cape Cross – Sayyedati Symphony) da son metrelerde birinciliği kurtardı. Christopher Hayes’in bindiği safkan, koşuyu 1.36.67 ile kazandı. Bence koşunun yıldız isimlerinden birisi düzlükteki sprintiyle Bedouin’s Story (Farhh – Time Crystal) idi.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir