Dubai’de İkinci Gün  – Godolphin Resmi Geçidi…
Reşat Yurday Köstem

Dubai’de İkinci Gün

Godolphin Resmi Geçidi…

Reşat Köstem

Dubai karnavalının ikinci gününde zevkli mücadeleler izledik. Sekiz koşudan oluşan programda; Arap atları için G1, thoroughbredler’e ait G2 koşular yer aldı. Godolphin Ekürisi, günün dört koşusunda birinciliğe uzanarak, geçtiğimiz yıllardaki gibi karnavala ağırlığını koymaya başladı. Sonuçlar şöyle:


1.KOŞU: Al Maktoum Challenge R1 (5yk Arap) G1 Kum

Arap atlarının katıldığı 65 bin dolar ikramiyeli koşuyu RB MONEY TO BURN starttan çıktığı gibi kazandı. Fabric Veron’un bindiği Rb Money To Burn 1600 metrelik koşuyu 1.46.92 ile tamamlarken, CHEIK ROQUE son 300’deki güçlü ataklarıyla ikinciliği AF AL SAJANJLE’den kurtardı. Rb Money To Burn  böylece, katıldığı altıncı koşuda, beşinci birinciliğini elde etti ve kum pistte hiç geçilmedi. Başarılı safkanın antrenörlüğünü, bir dönem David Franko Ekürisinde çalışan Eric Lemartinel yapıyor.


2.KOŞU: Handikap Çim

Geçtiğimiz yıl karnavalda başarılı yarışlarını izlediğimiz ama daha çok bu mesafede Blue Point’e geçildiği yarışıyla akıllarda kalan EKHTIYAAR (Bated Breath – Bayja / Giant’s Causeway),hayli kilo verdiği rakiplerine hiç şans tanımadan kazandı. Çok formda görünen safkana Hamdan Ekürisinin baş jokeyi Jim Crowley’nin de kusursuz bindiğini söylemeliyiz. DREAM TODAY (Dream Ahead – Macheera / Machiavellian) ile MOQARRAB (Speightstown – Grosse Pointe Anne / Silver Deputy)’ın diğer iki sırayı paylaştığı çim pistteki 1200 metrelik koşunun dercesi 1.09.50 oldu.


3.KOŞU: UAE 2000 Guineas Trial Kum   

Kentucky Derby’ye giden en kestirme yollardan biri, UAE Derby’yi kazanmak. Erkek Tay Deneme Koşusu’nun provası olan bu koşu da yolun başı sayılabilir. UAE’deki tay yarışlarının, UK’daki C4 ve C5 sınıfı koşulardan daha nitelikli ya da İngiltere’deki sentetik pistler ile, gerçek kum pistin  çok daha farklı olduğu ortaya çıktı. Godolphin Ekürisi’nin de UAE 2000 Guineas ve Derby’de şanslı olabilmesi için “bir tık” daha iyi taylarıyla mücadele etmesi gerektiğini gördük.

Dubai’de birlikte koşup, ilk iki sırayı fotoda paylaşan COMMANDING (Camacho – Chateau Dauphin / First Defense) ile Lion Heart torunu AL MODAYAR (Competitive Edge – Savannah / Lion Heart) mücadelesine DARK OF NIGHT (Dark Angel – Moonvoy / Cape Cross)’da katılınca güzel bir mücadele izledik. Son metrelerde tükenen Al Modayar burun farkıyla Commanding’e geçildi. Koşuya başlamakta zorlanıp, metrelerce geri kalan Dark Of Night’ın sondaki müthiş sprinti bu koşunun en güzel yönlerinden biriydi. Richard Mullen’ın bindiği Commanding koşuyu 1.39.69 ile tamamladı.


4.KOŞU: Singspiel Stakes G2 Çim

BENBATL (Dubawi – Nahrain / Selkirk) bu yarışıyla, son gün koşulacak G1 Dubai Turf’un favorileri arasına adını en üst sıraya yazdırdı. Christophe Soumillon koşuyu idman yapar gibi kazandı. FOR THE TOP (Equal Stripes – Felicitas One /  Bernstein), MAJESTIC MAMBO (Mambo in Seattle – Regal Classic / Al Mufti) ve FAMOUS WOLF (Kendargent  – More Than Famous / More Than Ready) tabelanın diğer sıralarını paylaştılar ama bu yarışı kazanacak ismin sanki kendileri olmadığını biliyorlardı…


5.KOŞU: Handikap 1600m. Çim

Gecenin bir başka yıldızı da ZAKOUSKI (Shamardal – O’Giselle / Octagonal) Godolphin’den çıktı… İki yılda iki yarış koşabilen, 267 gündür start almayan bu safkan, düzenli bir yarış hayatına sahip olsa, acaba neler başarabilirdi? William Buick’in bindiği Zakouski yumuşak pistte 1.35.90 ile kazandı ama bence buranın pist rekorunu kırabilecek potansiyele sahip. Bekleyip, göreceğiz; ayağı düz bassın. YAALAIL (Intello – Tabassum / Nayef)’de sonlarda düşen temposuna rağmen, WAIT FOREVER (Camelot – Mount Mcleod / Holy Roman Emperor)’dan ikinciliği kurtardı.


6.KOŞU: Al Maktoum Challenge R1 (4 ve yk.) G2 Kum

KIMBEAR (Temple City – Sky Dreamer / Sky Mesa), SECRET AMBITION (Exceed And Excel – Inner Secret / Singspiel) şeklinde biten bu koşuyu izledikten sonra, Good Curry’nin yeniden yaşadığı şanssızlığa üzülmemek elde değil. 20 gün önce aynı iki safkan, aynı pistte, aynı mesafeli listed koşuda ilk iki sırayı paylaşmışlardı. Tek fark; o yarışta NORTH AMERICA (Dubawi – Northern Mischief / Yankee Victor) ile MUNTAZAH (Dubawi – Rumoush / Rahy)’ın olmaması…

Bu koşudaki şanslı isimlerin çoğunun geçen yıllardan gelen ciddi sakatlıkları olduğu biliniyor. Tedavisinden iyi sonuç alınan, Patrick Dobbs’un bindiği, Kimbear’ın birinciliğine bence böyle bakmak gerek. Örneğin; North America ile en dış starttan çıkan Richard Mullen’ın bariyer dibini almak için gösterdiği acele ve erken sprinte başlaması bence koşuyu bir baş farkıyla yitirmesindeki öncelikli neden ama Mullen,  geçen yıl World Cup’ta yaşadıkları nedeniyle atın ayağının acıdığını söylüyor. Muntazah’ın koşunun hiçbir yerinde varlık gösterememesi ise şaşırtıcı. Bu önemli koşunun derecesi 1.37.56 oldu.


7.KOŞU: Şartlı (3 yş) 1200m. Çim

Çok nitelikli bir koşu izlediğimizi söyleyemeyiz ama PLATINUM STAR (Lope de Vega – Toquette / Acclamation) ile fazla şans tanınmayan HAMAMA (Shackleford – Borrowingbasebaby /Dixie Union) arasındaki “kıran kırana” mücadele görülmeye değerdi. Jokey avantajıyla diyelim, kazanan Christophe Soumillon’un bindiği Platinum Star oldu. Soumillon koşu sonrası, P. Star’ın yarışını beğenmediği söylediğine göre, bu taydan daha fazlasını beklemeliyiz. İsveç’ten gelen GENERAL DE VEGA (Lope de Vega – Just Little / Grand Slam)’nın üçüncülüğü bence çok değerli.


8.KOŞU: Handikap Çim

Gecenin finali, James Doyle’un bindiği KEY VICTORY (Teofilo  – Patroness / DUBAWI)’den geldi. İngiltere’de az koşu kazanan ama sürekli iyi koşan FIRMAMENT (Cape Cross – Heaven Sent / Pivotal) bugün ikinci olurken gelecek için umut verdi.  Benzer bir yorumu üçüncü olan RASTRELLI (Siyouni – Ponte Di Legno / Sinndar) için de yapabiliriz.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir