Dubai’de Karnaval Başlıyor!

ATLARIMIZ KARANTİNA’da

Dubai’de Karnaval Başlıyor

2019 Dubai Dünya Kupası Karnavalı (DWCC) 3 Ocak 2019 Perşembe günü başlıyor. On yarış gününden oluşacak karnaval, 9 Mart Cumartesi günü tamamlanacak. Dubai’deki uluslararası koşular ise, 30 Mart Cumartesi gecesi Dubai World Cup ile bitecek.

Reşat Köstem

Ülkemizden altı safkanın kabul edildiği karnavala İsmail Hadioğlu’nun sahibi olduğu Good Curry (Sharp Humor – Laud) ile Fedai Kahraman’ın sahibi olduğu Peri Lina (Falco – Efisia) katılmaları bekleniyor. İki safkan, karantina sürelerinin tamamlanmasının ardından Dubai’ye hareket edecekler. Karnavaldaki koşulara Good Curry 108, Peri Lina ise 101 puanla başlayacaklar. Performanslarına göre, 9 Mart Süper Cumartesi ve 30 Mart World Cup gecesi Dubai koşularına katılma şansları oluşacak.

Bu yıl 16.’sı düzenlenen Karnaval’daki toplam ikramiye %12 oranında arttırılırken, World Cup günü koşularının ikramiyesi de 35 milyon dolara yükseltildi.

Buna göre, Good Curry’nin -bir yarış dışında- katılacağı koşuların ikramiyesi 175 bin dolardan başlıyor. Peri Lina’nın daha düşük puanı olduğu için 135 bin dolar ikramiyeli handikap koşularla başlayacak.

Türk Atçılığını başarıyla temsil edeceklerine inancımız tam olan safkanlarımızın ayaklarının düz basmasını dileyerek ilk gün koşularına geçelim. Karnavalın ilk günündeki altı koşuda toplam 995 bin dolar ikramiye dağıtılacak. Açılış günü olması nedeniyle, zevkli geçmesi beklenen iki G3 koşu programda yer alıyor. Godolphin Ekürisi’nin nicelik ve nitelik yönünden, karnavalda belirgin üstünlük sağladığını, geçen yıllardaki deneyimimizle söyleyebiliriz. Bunun özellikle altılı ganyan için, büyük avantaj yarattığı unutulmamalıdır.

1.KOŞU: Handikap (95&üstü) 175.000 $ – 2410m-Çim

Bu koşuya kayıtlı 11 safkandan dördü Godolphin Ekürisine ait olduğu için 6’lı ganyana yazılacak ilk atlardan birisi onların arasından seçilmeli. Eküri atların şansını –bence- Bin Battuta (Dubawi – Land Of Dreams), Ispolini (Dubawi – Giants Play), Big Challenge (Sea The Stars – Something Mon) şeklinde sıralayabiliriz.

2.KOŞU: UAE 1000 Guineas Trial (Şartlı)  100.000 $ – 1400m – Kum

Dişi Tay Deneme Koşusunun provasına kayıtlı 14 tayın dördü maiden ama önceki yıllarda bu koşuyu kazanarak maiden’dan çıkan taylara rastlamıştık. Diğer taylar da birer koşu kazanmayı başarmışlar.

Godolphin’in taylarından Dubai Beauty (Frankel – Minidress) Arc günü Fransa’da koştuğu G1 koşuyu kazanan tayın iki boy gerisine 7. kalmıştı. Bence rakiplerinden fazlası; uluslararası deneyimi ve parlak pedigrisi… Bunlar kazanmasına yeterli olur mu bilinmez ama Nashiras (Dubawi – Perfect Light) ve Swift Rose (Invincible Spirit – Tulips) gibi yardımcı ahırdaşları da var. Bir başka ekürinin tayları; 12 gün önce, koşup, kazanan Turn’N Twirl (Twirling Candy – Kind Turn) ile bir DWC galibinin kızı Starry Eyes (Animal Kingdom – Starship Elusive) de koşuda iddialı olabilirler.

3.KOŞU: Handikap (95-110) 145.000 $ – 1000m – Çim

Düz çim pistte gerçekleşecek bu sprint koşusunda Avustralya’dan gelen Hamdan Ekürisi safkanları Fatinaah (Nicconi – ALqwah) ile Alfolk (Lonhro – Alteza Real)’un yanı sıra bir başka isim Hit The Bid (Exceed And Excel – Selinka) de ağır kilolarını hak edecek performanslara sahipler. Marnie James (Camacho – Privy Garden) ve Race Day (Dubawi – Nadia) sürpriz atlarım.

4.KOŞU: G3 Dubawi Sakes 200.000 $ 1200m-Kum

Günün bu önemli koşusunda, Güney Kore ve İsveç’ten gelen iki safkan dikkati çekiyor. Onları izleyerek, ülkelerdeki koşuların düzeyi hakkında fikir sahibi olabileceğiz. Üç yaşlı Ice Korea’ye 104 handikap puanı verilmesi, uluslararası arenada önemsendiğini gösteriyor. Bu safkan Güney Kore’deki şartlı ve handikap koşularda başarılı olan bir isim. İsveç’ten gelen 95 puanlı Trick Bag ise ülkesindeki bir G3 koşuda plase yapmayı başarmış. İki safkanın da bu performanslarıyla Dubai’de iddialı olmaları bizce güç…

İngiltere’den gelen Above The Rest (Excellent Art – Aspasias Tizzy) rakiplerinden farklı performansa sahip bir isim. Kum pistte yarış deneyimi yok ama sentetik pistlerde başarılı oluyor; bu nedenle şans verilmeli. Yaklaşık bir ay önce aynı pistte, aynı mesafeli koşuyu 1.11.86 ile kazanan Drafted (Field Commission – Keep The Profit), geçen yıl daha güçlü rakiplerle koşan My Catch (Camacho – Catch The Sea) ve formda görünen Raven’s Corner (Raven’s Pass – Beautiful Filly) da koşunun iddialı isimleri olacaklar.

5.KOŞU: G3 Singspiel Stakes 200.000 $ 1800m – Çim

İrlanda’da G1 koşulardan tanıdığımız Deauville (Galileo  – Walklikeanegyptian)  sadece bu koşunun değil, Karnaval’ın iddialı isimlerinden. Godolphin Ekürisinin altı safkanla katılması,  bu koşuda birinciliği ne kadar istediğini gösteriyor. Salsabeel (Exceed And Excel – Tokyo Rose), Key Victory (Teofilo – Patroness) ve Racing History (Pivotal  – Gonbarda) bence Godolphin’in öne çıkan isimleri. 2017 Topkapı Koşusunda 2. kalan Dream Castle (Frankel – Sand Vixen) çoğumuzun canlı izlediği ilk Frankel tayıydı ama başarılı bir yarış yaşamı olduğu söylenemez.

Almanya’daki grup koşuların iddialı ismi Degas (Exceed And Excel – Diatribe) başta olmak üzere Arod (Teofilo – My Personal Space), yarış gören Fruia Cruzada (Newfoundland  – Nuestra Machi) bence sürprizde değerlendirilmeli.

6.KOŞU: Handikap (95&üstü) 175.000 $ 1400m – Çim

2016 Yılı Trakya Koşusunda Wanetta’nın unutulmaz bir mücadele sergileyerek ikincilikte bıraktığı Top Score (Hard Spun – Windsor County) günün kapanış koşusunda start alacak şanslı isimlerden biri olacak. Top Score, Godolphin Ekürisinin bu koşudaki “Amiral Gemisi” olabilir. Ekürinin safkanlarından Aurum (Exceed And Excel – Rachelle) ve Victory Wave (Distorted Humor – Angel Craft) birincilik şansları olan safkanlar.

Karnavalın bu yılki İngiltere temsilcileri arasında Kraliçe’nin safkanı Seniority (Dubawi – Anna Palariva)’ nin de yer alması sanırız Dubai için büyük onur olacak. Darley Harasında yetişen Seniority, Dubai’ye özellikle gönderilmiş olabilir.

Dubai Meydan Hipodromu
News Reporter

7 thoughts on “Dubai’de Karnaval Başlıyor!

  1. Sayın hocam,her yıl yok 4 atla yok 5 atla…Bu yıl da zam yapılmış 6 atla katılacakmışmış ta mış mış.Kimsenin gideceği falan yok…Her yıl aynı terane…Gerçi gitseler ne olacak hiççç.Bedwulfu,Kinowayı geçmeye benzemez bu işler.Ama zart oldu,ama zort oldu kimse gitmeyecek.Her yıl dubaiye gidicez diyenlerin utanması sıkılması yok anladık da birader,bunu haber diye yazanların tv de sırıtarak söyleyenlerin ar damarı çatlamış…
    Dubaiye iki at gidecekmiş ama kimmi…Rahmetli Kafkaslı ile Merhume Bartrobel….He he he.Yiyen çıkar herhalde.Yiyemezse gargara yapar.(Sizin mantıkla)

  2. haksız bir eleştiri yapmış sayın mış mış bey eleştirisi haklı olabilir katıldığım bir husus ama üslub ve adres yanlış ülke olarak neremiz düzgün ki.. insanlar zaman harcayıp emek verirlerken insafsızca eleştirileri kabul edemedim onlara moral verip daha iyisini beklemek için teşvik edici üslub gerekir ki doğru bilgi ve haber yapsınlar

  3. PERİ LİNA DEĞİLDE GOOD CURRYDEN ÜMİTLİYİM KISA KUMDA GÜZEL YARIŞLAR BEKLİYORUM HADİ HAYIRLISI

  4. Ne Peri lina ne good cury bu iki safkan ülkemizde iyi at ama malesef yurtdışında sadece hankidapta belki başarı sağlayabilirler ama asla grup koşusunda başarı sağlayamazlar çünkü ülkemizde İngiliz atçılığı çok çok gerilerde örnek vermek gerekirse meşhur bold pilot ülkemizde efsanedir ama uluslararası koşuda yurtdışından gelen statagic coys bold bilota nal toplatmıştır hemde uzak ara kenterle isteyen izleyebilir (atın adını kelime olarak yanlış yazmış olabilirim )yani diyeceğim o ki bizim ülkemizdeki en iyi İngiliz atları yurtdışına oranla hepsi eşşşşek kalır

    1. Varsa paran o iyi atlardan sende al koştur nekaa ekmek okaa köfte herkes senin baktığın gözle bakmıyor keşke benimde o eşşeklerden olsa keşke kendim binip koştursaydım da sonuncu gelseydi.

  5. Ya adamlar gidip şansını deneyecekler.Sizlerden izin mi almaları gerekiyor.Hep olumsuz yazmışsınız.Gazi koşusuna da veya herhangi bir açık koşuya da şansı olmayan bir sürü at katılmıyorum mu?????

  6. Ya adamlar gidip şansını deneyecekler.Sizlerden izin mi almaları gerekiyor.Hep olumsuz yazmışsınız.Gazi koşusuna da veya herhangi bir açık koşuya da şansı olmayan bir sürü at katılmıyorum mu?????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir