Dubai’den 70 Yıl Önce İstanbul’da…

Amer Abdülaziz Salman; Phoenix Thoroughbreds‘in kurucusu ve CEO’su / iş adamı ve yarış meraklısı… Kurduğu Phoenix Thoroughbreds’in amacını şöyle açıklıyor; “Büyük bir hırsımız var, bunu inkar etmiyoruz. Hem yarış hem yetiştiricilik açısından en iyilerle en iyileriyle rekabet etmek istiyoruz. Hepsi vizyonumuzun bir parçası; yatırımcılarımız için yarışacak en iyi sınıf atlarını yetiştirmek ve kar elde etmek için gerekli olan ticareti yapmak ve bunun yanında çok eğlenceli olmak! Dünyada Phoenix Thoroughbreds gibi başka Thoroughbred yatırım fonu yok. Lüksemburg’da kayıtlıyız ve merkez ofis Dubai’de olup, farklı ülkelerde faaliyet göstermektedir.

2017 yılında kurulan Phoenix Thoroughbred, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Avustralya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ahırlar kurarken 25 milyon dolardan fazla yatırım yaptı. Phoenix Thoroughbred’in sahibi olduğu Gronkowski 30 Mart günü DWC’de koşacak.

Phoenix Thoroughbreds, BAE genelinde kadınların yarış endüstrisine katılımını genişletmek ve arttırmak amacıyla markalarının sadece bayanlar için yeni bir sendikası olduğunu duyurdu. Phoenix Thoroughbreds’i kurma sürecindeyken, sektördeki kadın varlığının azlığını fark ettik ve bunun hakkında bir şeyler yapmaya karar verdik.

Umudumuz, pistteki başarımızın spora daha fazla kadının yatırım yapmasını ve bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri’nin içinde ve dışında muhteşem Phoenix Bayanlar renkleri altında yarışan atların sayısını artırmak için sendikamızın ilgisini çekmesidir. “

Kuruluş amacı bu şekilde açıklanan Phoenix Ladies Syndicate’in geçen hafta UAE 2000 Guineas Trail’i kazanan Walking Thunder dışında, Golden Jaguar (Animal Kingdom – Golden Sunray) ve Superior (Majesticperfection  – Tiz Fate)adlı tayları da birer kez start alıp maiden’dan çıkmayı başardılar.  4 tayları daha var; henüz bir şey yapamadılar. Walking Thunder ‘ı geçen yıl nisan ayında (2 yaşında) 42 bin dolara aldılar.  Babası Violence’nin ikinci jenerasyon yavrusu, bu yıl aşım bedeli 40 bin dolar… 3’te 3 yaptı.

Phoneix Ladies Snydicate

70 Yıl önce İstanbul’da kuruldu…

Bizde 1948 yılı sonlarında TYAYSD’nin getirdiği taylar; 12.000 TL bedelle ve öncekiler gibi kura ile satıldı. Bu taylardan birini Samime Simsaroğlu (Fehmi, Simsaroğlu’nun eşi), Avniye Apayık (İsmet İnönü’nün C. Başkanlığı Dönemi yaverlerinden Cahit Apayık’ın eşi) ve Nihal Yüzatlı (İsmet İnönü’nün yaveri Fikret Yüzatlı’nın eşi) ortak alıyorlar. Bu tay 1949’dan itibaren Avniye Hn.’ın üzerine koşan ve sahiplerinin baş harflerinden oluşacak şekilde ismini SAN olarak koyuyorlar. Açık koşular kazanan çok süratli ve iyi bir tay. Daha sonra Fehmi Simsaroğlu’nun eşinin de Nihal ve Avniye Hanımlarla ortak at koştuğunu görüyoruz. Yani Dubai’dekine benzer uygulama bizde 70 yıl önce var ama sonrasında yok! Bizde Özdemir Atman’ın vefatı sonrası Meral Atman ve kızlarının oluşturduğu ortaklıklar var ama bunlara benzemiyor.

Geçmiş yıllarda ortak at koşan erkek at sahiplerimiz oldu. Örneğin; (Ahmet Atman- Fikret Yüzatlı) (Sait Akson-Cahit Apayık), (Vural Çakım, Şevket Belgin, Ergon Mengi, Kenan Binak aralarında oluşturdukları ortaklıklar)

Farklı ailelerden kadınların bir araya gelip; at koştukları ortaklıklar var mı hatırlamıyorum. Kadınların ortaklığı erkek ağırlıklı atçılıkta güzel bir şey…

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir