Dünya Yarışçılığında Geçen Haftanın Değerlendirmesi…


Geride bıraktığımız 5-11 Nisan haftasında ülkemizde kış sezonunun son haftası olması dolayısıyla biraz sönük geçmesine rağmen; Fransa, Amerika, Hong Kong ve İrlanda’da birbirinden önemli yarışlar koşuldu.

Haftanın önemli koşuları, sonuçları ve değerlendirmeleri:

→ İRLANDA

11 4.2021 LEOPARDSTOWN


Leopardstown’da çok önemli koşuların yapıldığı bu yarış gününde, çim pistin ölçüm değeri 3.4 (normal) olarak kayıtlara geçti.

> 2000 Guineas Trial (L)| 3 Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim

Kazanan: Poetic Flare | Jokeyi: K.Manning | Derece: 1.28.02

3 Yaşlı İngilizlerin 1600 Metre Çim’de start aldıkları, 2000 Guineas (İngiltere Erkek Tay deneme) ve Irish 2000 Guineas koşularının en önemli provalarından olan bu koşuyu Poetic Flare (Dawn Approach), jokeyi Kevin Manning ile kazandı. Usta antrenör Jim Bolger‘in antrene ettiği doru erkek tay, geçen sene koştuğu Killavullan Stakes (G3)‘i kazanmıştı. Kaldığı yerden devam etti.

Yarışın ilk 100 metresinde liderliği Snapraeterea isimli safkan aldı. Poetic Flare, bu safkanın arkasında yarışı ön grupta takip etti. Koşu çok da süratli olmayan bir tempoda ilerledi. Son 600’e gelinirken tempo bir anda yükseldi. Ataklarını sıklaştıran Poetic Flare, liderliği aldı ve bütün ataklara güzel cevap vererek çok başarılı bir yarışa imza attı. Sonlarda güzel bir sprint yapan Ace Aussie 2. olurken, bütün düzlük boyunca Poetic Flare’i yakalamaya çalışan Monaasib 3. oldu. Koşunun 4.sü Notre Belle Bete ise yarış hayatının ilk startında harika bir yarış koştu.

Poetic Flare‘i bir sonraki yarışında büyük ihtimalle 2000 Guineas‘de göreceğiz. (Ganyanı 20/1) Notre Belle Bete‘in 2000 Guineas kaydı bulunmamakta ama bu yarışta koştuğu gibi performans gösterdiği taktirde yakın zamanda bir Grup performansına imza atacaktır. Poetic FlareMonaasib ve ilk yarışında böyle bir yarış koşan Notre Belle Bete dışında bu koşuda G1 seviyesinde başarılı olacak bir isim gözükmemekte. Monaasib formunu geliştirdiği taktirde Irish 2000 Guineas‘nin şanslı isimlerinden olacaktır zira geçen sene G2 koşuda yarım boyla geçildiği High Definition, Epsom Derby‘nin büyük favorisi (Ganyanı 7/2).

Poetic Flare

> 1000 Guineas Trial (G3/D) | 3 Yaşlı İngilizler|1400 m Çim

Kazanan: Keeper of Time | Jokeyi: R.Whelan | Derece: 1.28.29

3 Yaşlı İngilizlerin 1600 Metre Çim’de start aldıkları, 1000 Guineas (İngiltere Dişi Tay Deneme) ve Irish 1000 Guineas koşularının en önemli provalarından olan bu koşuyu Keeper of Time (Mehmas), jokeyi Ronan Whelan ile kazanırken büyük de bir sürprize imza attı (80/1). John James Feane‘in antrene ettiği doru kısrak, kazandığı Maiden koşu dışında koştuğu 4 yarışta tabela yapamazken, Coolmore ekürisinin beklentili olduğu 3 isim büyük hayalkırıklığı yarattı.

15 atın start aldığı bu yarışı Coolmore ekürisinin kısraklarından, şampiyon Minding’in öz kardeşi Empress Josephine önde kabullendi. Startı ağır alan bir diğer Coolmore safkanı, Gleneagles’ın öz kardeşi Joan of Arc doldurdu ve Empress Josephine’in hemen dışını tuttu. Keeper of Time bu bölümde yarışı arka grupta kabullendi. Son 800’e kadara sakin ilerleyen koşu bu metrelerde sürate bindi. Son 400’e gelinirken Coolmore’un kısrakları tempolarını arttıramadı ve Zaffy’s Pride bu isimleri yakalayıp liderliği aldı. Geçen sene Moyglare Stud Stakes (G1)’i kazanan Coolmore’un bir diğer kısrağı Shale, son 300’de kazanır pozisyondaydı fakat temposunu hiç arttıramadı ve koşudaki bir diğer hayal kırıklığı oldu. Son 150 metrede aralardan çıkan Keeper of Time, Zaffy’s Pride’dan liderliği aldı ama dışarıdan Mehnah da çok etkili geliyordu. Keeper of Time yarışı burun farkıyla kurtaran isim oldu.

Yarışa bu sene inanılmaz pedigriye sahip çok iddialı kısrakla r katılmasına rağmen beklenildiği gibi bir yarış olmadı. Yine de 2. olan Mehnah‘ın bu koşudaki performansı çok başarılıydı ve bu yarıştan 1.5 ay sonra start alacağı Irish 1000 Guineas koşusunda şansı vardır. Shale’in annesi Homecoming Queen bu koşuyu ve sonrasında 1000 Guineas’yi kazanmıştı. Shale de her şeye rağmen 1000 Guineas’in şanslı isimlerindendir (Oranı 14/1). Joan of Arc da büyük ihtimalle 1000 Guineas’te start alacaktır, Empress Josephine ise Irish 1000 Guineas’te veya uzun mesafeli dişi koşularından start alacaktır. Bu iki isim bu ana kadar büyük hayal kırıklığı.

Keeper of Time

> Ballysax Stakes (G3) | 3 Yaşlı İngilizler|2000 m Çim

Kazanan: Bolshoi Ballet | Jokeyi: R.Moore | Derece: 2.11.61

3 Yaşlı İngilizlerin 2000 Metre Çim’de start aldıkları, Epsom Derby ve Irish Derby koşularının en önemli provalarından olan bu koşuyu Bolshoi Ballet (Galileo), jokeyi Ryan Moore ile kazanırken mükemmel bir performansa imza attı. Aidan O’Brien‘ın antrene ettiği doru erkek tay, son koştuğu Criterium du Saint Cloud (G1) (Fransa Sakarya Koşusu)’nda 5. olmasına rağmen oldukça başarılı bir yarış çıkartmıştı.

8 atın start aldığı bu koşuda yarışı kazanan Bolshoi Ballet startla birlikte numarayı aldı. Sonraki 100 metrede Catena Zapata numarayı çok istedi ve aldı. Son düzlüğe kadar tempo gayet sakindi. Son 400 geçilirken içeriden Lough Derg dışarıdan Bolshoi Ballet ataklarını sıklaştırdılar. Bolshoi Ballet jokeyinin teşviklerine her metre cevap verdi ve farkı açarak çok rahat bir şekilde kazandı ve Epsom Derby’nin önemli favorilerinden olduğunu gösterdi (Derby oranı 9/1). Flying Visit, geriden kuvvetli gelen Taipan‘dan 2.’liği kurtardı. İlk yarışında etkileyici kazanan Lough Derg uzunda bekleneni veremeyip 4. oldu. Annesi sprinter olan bu tayın sadece uzun mesafe koşularına kaydı gözükmekte. Coolmore’un bu safkanı fedai olarak değerlendirmesi de oldukça mümkün (Derby oranı 50/1).

Bolshoi Ballet’in bir sonraki durağı büyük ihtimalle direk Epsom Derby olacak. Safkanın Dante Stakes (G2) kaydı da bulunuyor fakat Aidan O’Brien genellikle bu koşuyu kazanan taylarla direk Derby’yi tercihliyor. Bu koşuyu babası Galileo de 2001 yılında kazanmıştı. 2. olan Flying Visit ise iğdiş olduğu için klasiklerde start alamayacak, onun bir sonraki durağı ise büyük ihtimalle Dante Stakes (G2).

Bolshoi Ballet

FRANSA 

6.4.2021 SAINT-CLOUD


Saint-Cloud’da çok önemli bir prova olan Prix Penelope’un yapıldığı bu yarış gününde, çim pistin ölçüm değeri 3.2 (Normal) olarak kayıtlara geçti.

> Prix Penelope (G3/D)| 3 Yaşlı İngilizler | 2100 m Çim

Kazanan: Philomene | Jokeyi: M.Barzalona | Derece: 2.15.68

3 Yaşlı Dişi İngilizlerin 2100 metre Çim’de start aldıkları ve Prix de Diane (Fransa Kısrak Koşusu) yolunda çok önemli bir koşu olan Prix Penelope’u Godolphin ekürisinin Philomene (Dubawi) isimli kısrağı, jokeyi Mickael Barzalona ile kazandı. Usta antrenör Andre Fabre‘nin antrene ettiği ve ilk grup galibiyetini alan sınıf kısrak, bu yarıştan evvel katıldığı tek koşuyu kazanmıştı. Philomene başarılı kısrak Magic Wand‘un kardeşidir ve 1 yaşında iken 1.625.000 Euro‘ya Godolphin tarafından satın alınmıştır.

Yarışın başında liderliği Philomene’e bu yarışta rakip olarak gösterilen Anasia aldı ve düzlüğe kadar yarışı oldukça yavaş bir tempoda götürdü. 5 safkanın start aldığı koşuda Philomene, koşuyu 4. sırada izliyordu. Düzlüğe çıkıldıktan sonra son 300’de jokeyi Mickael Barzalona’nın teşviklerine güzel cevap veren kısrak, iç kulvarı tercihledi, 200’de güzel ayak değiştiren safkan yarışı da çok rahat kazandı. Kısrak bu koşuyu kazanırken adeta Prix de Diane (G1) (Fransa Kısrak Koşusu)’e de göz kırptı. Yarışın ikincisi ise son bölümde kuvvetli ataklarla gelen Incarville oldu.

Philomene bu yarıştan sonra çok büyük ihtimalle yine aynı mesafedeki Prix de Diane (Kısrak Koşusu) provası Prix Saint Alary (G1/D) ve sonrasında Prix de Diane (G1/D) koşularında start alacak ve bu koşuların da en şanslı ismi olacaktır. Incarville‘in de düzlükte yaptığı güzel sprint dikkat çekiciydi. Philomene’in olmadığı uzun mesafeli dişi yarışlarda başarılı olacaktır. İki kısrak dışında dikkat çeken bir safkan olmadı.

8.4.2021 DEAUVILLE


Deauville’de önemli provaların yapıldığı bu yarış gününde, çim pistin ölçüm değeri 3.2 (Normal) olarak kayıtlara geçti.

> Prix Djebel (G3/E) | 3 Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim

Kazanan: Fast Raaj | Jokeyi: Y.Barberot | Derece: 1.23.18

3 Yaşlı Erkek İngilizlerin 1400 metre Çim’de start aldıkları ve hem Poule d’Essai des Poulains (G1) (Fransa Erkek Tay Deneme) koşusu hem de Fransa’dan diğer Avrupa klasiklerine (2000 Guineas, Irish 2000 Guineas) gidecek taylar için çok önemli bir prova alan Prix Djebel’i Fast Raaj (Iffraaj), jokeyi Gregory Benoist ile kazandı. Bu yarışın ülkemizdeki Ergin Talay koşusunun muadili olduğu söylenebilir. Yann Barberot‘nun antrene ettiği doru tay, son start aldığı Listed koşuda 4. olmuştu. O koşunun galibi Urgent Appeal ise Godolphin’in bu sene Fransa’daki sprint koşularındaki umudu.

Deauville’de 1400 metre, düzlük olarak koşulmaktadır. 8 atın start aldığı bu yarış, çok süratli başladı. Yarışın şanslı isimlerinden Midlife Crisis’in ekürisi Esope; ısrarlı bir şekilde, sert bir tempoyla yarışın yükünü çekti. Son 400’de yarışı son sırada izleyen Fast Raaj, pistin iç tarafından yavaş yavaş ataklarına başlıyordu, en dışta ise Godolphin’in Pimento‘su vardı. Son 200’de Fast Raaj ile Pimento rakiplerinden 4 boy ayrıldılar ve dişe diş mücadele ettiler. Aynaya yakın Fast Raaj rakibine hakim oldu ve yarışı kazandı.

İ> ki ismin de büyük ihtimalle Prix d’Essai des Poulains (Fransa Erkek Tay Deneme)’ye katılacağını söyleyebiliriz. Bu koşularını tekrarladıkları taktirde tabelanın üst sıralarını zorlayacaktır bu iki isim. Koşunun 3.sü Prince Lancelot’ın ise Newmarket’teki 2000 Guineas koşusuna kaydı bulunuyor. (Oranı 66/1)

Fast Raaj

> Prix Imprudence (G3/D) | 3 Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim

Kazanan: Reina Madre | Jokeyi: C.Soumillon | Derece: 1.25.12

3 Yaşlı Dişi İngilizlerin 1400 metre Çim’de start aldıkları ve hem Poule d’Essai des Pouliches (G1) (Fransa Dişi Tay Deneme) koşusu hem de Fransa’dan diğer Avrupa klasiklerine (1000 Guineas, Irish 1000 Guineas) gidecek taylar için çok önemli bir prova alan Prix Imprudence’ı Reina Madre (Kingman), jokeyi Christophe Soumillon ile kazandı. Bu yarışın ülkemizdeki Derya Beşikçi koşusunun muadili olduğu söylenebilir. Safkan son start aldığı Spanish Gran Criterium (İspanya Çaldıran Koşusu)’da 4. olmuştu.

8 atın start aldığı bu koşu rölanti tempoda başladı. Yarışın yükünü Livachope isimli safkan çekti. Kazanan Reina Madre, yarışı öndeki safkanların 2 boy gerisinde son sırada takip ediyordu. Yavaş tempoda ilerleyen koşu son 800’den sonra süratlenmeye başladı. Aynaya 400 metre kala Godolphin ekürisinin Sky Angel‘ı temposunu arttırdı ve 1 boyluk bir liderlik temin etti. Son 250 metrede Livachope yeniden tazeledi ve Sky Angel’la başa baş mücadeleye girişti, iki safkanın arasından dış kulvara da Reina Madre açıldı. En dışta ise favori See The Rose vardı. Reina Madre son 150 metrede güzel ayak değiştirdi, Sky Angel’la kısa bir mücadele sonrası koşuya hakim oldu ve kazandı. Sky Angel 2. oldu; mücadeleye son bölümde katılmaya çalışan Louliana son anda See The Rose’dan 3. ‘lüğü kurtardı. Yarışın hayal kırıklığı yaratan ismi See The Rose idi. Koştuğu 3 koşuyu da kazanan bu tayın bu koşuyu kazanıp Fransa Dişi Tay Deneme’de de iddialı isimlerden olması bekleniyordu.

1. ve 2. olan kısraklar bugün için çok başarılı performans sergileseler de rakiplerinin eksik olması da kazanmalarında önemli bir etken oldu, genel olarak koşunun beklenti altında kaldığını söyleyebiliriz. Bu koşuyu kazanan ve ikinci olan isimden ziyade 4. olan See The Rose ve 3. Olan Louliana’nın Fransa Dişi Tay Deneme’de iddialı olacaklarını düşünüyorum. See The Rose’un Prix de la Grotte (G3) kaydı da bulunmakta.

Reina Madre

11.4.2021 LONGCHAMP


Fransa’da çok önemli koşuların yapıldığı bu Pazar yarış gününde, çim pistin ölçüm değeri 3.8 (çok yumuşak) olarak kayıtlara geçti.

> Prix la Force (G3/E) | 3 Yaşlı İngilizler | 1800 m Çim

Kazanan: Adhamo | Jokeyi: M. Guyon | Derece: 2.00.10

3 Yaşlı Erkek İngilizlerin 1800 metre Çim’de start aldıkları ve hem Fransa Erkek Tay Deneme hem de Prix du Jockey Club (Fransa Derbisi) yolunda önemli bir prova olan Prix la Force’u Adhamo (Intello), jokeyi Maxime Guyon ile kazandı. Bu yarışın ülkemizdeki Sadık Eliyeşil koşusunun muadili olduğu söylenebilir. Geçmiş yıllarda 2000 metrede koşulan bu yarış, Longchamp hipodromu tadilatta iken 1800 metre mesafe koşuldu, hipodrom yeniden faaliyete girdikten sonra da öyle devam etti. Başarılı antrenör Freddy Head’in antrene ettiği al erkek tay, son start aldığı şartlı koşuyu da kazanmıştı.

8 atın start aldığı bu koşu oldukça ağır bir tempoda başladı. İlk metrelerde öne koşuyu kazanan Adhamo çıktı, sonrasında King Shalaa koşuyu forse etti ve son 800’e kadar yarışı ağır bir tempoyla götürdü. Viraj dönülürken Maxime Guyon yavaş yavaş Adhamo’yu teşvik etmeye başlıyorsa da tetiği henüz çekmemişti. Son 400’e gelinirken Adhamo hala kolay tempodaydı, dışarıdan Godolphin’in Erasmo‘su da etkili geldi ve bu bölümde tüm gruba hakim olacak izlenimi yarattı. Adhamo ve Erasmo son 100’e kadar dişe diş mücadele ettiler. Son 100 metrede Erasmo, Adhamo’yla baş edemedi ve Adhamo 3 boyla koşuyan kazanan tay oldu.

Adhamo çok başarılı bir yarış koştu ve onun bir sonraki yarışı direk Prix du Jockey Club (Fransız Derbisi) olacak. Erasmo’nun ise 1600 metredeki Fransız Erkek Tay Denemesi’ni koşması bekleniyor. Bu tayın son 100 metredeki tempo düşüşünü mesafeye bağlayabiliriz. Mesafe dışında, koşuda şanslı olabilmesi için önemli bir gelişim kat etmesi gerekli çünkü bu sene Sealiway ve birçok kuvvetli erkek tay bu koşuyu tercihleyecek.

Adhamo

> Prix Vanteaux (G3/D) | 3 Yaşlı İngilizler | 1800 m Çim

Kazanan: Rumi | Jokeyi: O. Peslier | Derece: 2.01.43

3 Yaşlı Erkek İngilizlerin 1800 metre Çim’de start aldıkları ve hem Fransa Dişi Tay Deneme hem de Prix de Diane (G1) yolunda önemli bir prova olan Prix Vanteaux’yu Rumi (Frankel), usta jokeyi Olivier Peslier ile kazandı. Frankel yavruları ilk iki sırayı elde ettiler. Başarılı antrenör Carlos > Laffon-Parias‘nın antrene ettiği doru kısrak, en son koştuğu şartlı koşudan 4. olarak ayrılmıştı.

Yarışta numarayı favorilerden Tiger Tanaka’nın ekürisi olan Standby for Chaos aldı. Safkan düzlüğe kadar yarışı yavaşlata yavaşlata götürdü ve aslında ekürisine de büyük zarar verdi. Düzlük dönülürken Rumi liderliği aldı. Dışarıdan Kribi‘nin ve Petricar‘ın kuvvetli atakları vardı. Petricar son 150’de koşuya hakim olacak gibiyken, Rumi rakibinin ataklarına çok güzel cevap verdi ve yarışı kazandı. İlk iki sırada bitiren safkanlar oldukça başarılı performans sergilerken, koşunun favorilerinden Tiger Tanaka‘nın jokeyi Jessica Marcialis‘in ve ekürisinin jokeyi Marie Haldhauser‘ın performansları tam manasıyla skandaldı. Tiger Tanaka bekleme yarışı yapmasına rağmen bütün düzlük boyunca aralarda kaldı, jokeyinin bu hataları yetmezmiş gibi son 200’de sert manevralarla hem kendi atını hem de diğer atları büyük riske soktu. Tiger Tanaka bu kadar klas bir safkanken, bu derece düşük profilli bir jokeyle devam etmesi kısrağın gerçek performansını zedelemekte. Fedaisi ise yarışı yavaşlatmakla kalmayıp, bazı yerlerde tempoyu neredeyse tırısa düşürecekti ve bu durum arkadaki safkanları da zor durumda bıraktı. Tiger Tanaka’nın ilgililerinin ne zaman bir jokey değişikliğe gideceği merak konusu.

Rumi‘yi ve Petricor‘u bundan sonra Fransa Dişi Tay Deneme’de veya Prix de Diane’in en önemli provası olan Prix Saint Alary (G1)’de göreceğiz, iki safkanın da 2 koşuya da kaydı bulunuyor. Süratli giden uzun mesafeli koşularda Petricor çok daha şanslı olacaktır. Bu yarışta tempodan ciddi etkilenen safkan, Prix de Diane’de şanslı isimlerden biri olabilir. Bu safkan ve Philomene ile birlikte usta antrenör Andre Fabre‘nin eli bu sene uzun mesafeli dişi klasiklerinde çok kuvvetli… Geçen senenin baş dişi tayı Tiger Tanaka‘yı ise büyük ihtimalle Fransa Dişi Tay Denemesinde göreceğiz.

Rumi

> Prix Noailles (G3) | 3 Yaşlı İngilizler | 2100 m Çim

Kazanan: Cheshire Academy | Jokeyi: C. Demuro | Derece: 2.20.55

3 Yaşlı Erkek İngilizlerin 2100 metre Çim’de start aldıkları ve Prix du Jockey Club (Fransa Derbisi) yolunda önemli bir prova olan Prix Noailles’i yarışın değişmesi sonucunda Cheshire Academy (Flintshire), jokeyi Cristian Demuro ile kazandı. Bu koşu geçmiş yıllarda Prix de la Force’tan 3 hafta sonra koşulurdu ve ülkemizdeki Sait Akson koşusu gibi bir önemi vardı. Ama Derby koşacak safkanlar tarafından tercih edilmediği için 2015 yılında koşu sezon başına alındı. Başarılı antrenör Jean-Claude Rouget‘nin antrene ettiği doru erkek tay, en son start aldığı şartlı koşuyu da kazanmıştı.

9 atın start aldığı günün son provasında ilk metrelerde liderliği kazanan safkanın fedaisi Fourviere aldı. Koşunun büyük favorisi Pretty Tiger ön bölümde konumlanırken, yarışı kazanan Cheshire Academy ön grubun epey gerisinde ve en arka sıradaydı. İlk 1000 metre geçildikten sonra Fourviere 5 boy kadar öndeydi. Safkanın temposuna kimse uymadığı için, yarış temposuna da çok büyük bir tesiri olmadı. Düzlük dönülürken kolay tempolarıyla Tokyo Gold ve Pretty Tiger öne geldiler. Son 400’de Tokyo Gold liderdi ama Pretty Tiger’ın temposu hala oldukça kolaydı. Cheshire Academy hala oldukça gerideydi ama dış kulvarı tutumuştu ve önü açıktı. Pretty Tiger son 300’de güzel ayak değiştirdi ve farkı 3 boy yaptı. Cheshire Academy kuvvetli geliyordu ama son 100’de hala kapatması gereken 1.5 boy vardı. Pretty Tiger son 50’de biraz dışa açıldı ve rakibinin sprint kulvarını kesti. Cheshire Academy inanılmaz geldi ama bir burunla rakibinin gerisinde kaldı. Koşu sonrası yapılan incelemede, yarışın sonucu komiserler kurulu tarafından değiştirildi. Cheshire Academy yarışın galibi olarak ilan edildi. Pretty Tiger 2.’liğe atıldı.

Pretty Tiger ve Cheshire Academy’yi bundan sonra büyük ihtimalle Prix du Jockey Club (Fransa Derbisi)’da göreceğiz. Bu yarış için Mickael Barzalona, Pretty Tiger’ın kolaylığına aldanıp biraz erken yürüdü. Pretty Tiger kumaşı olan bir safkan ve Prix du Jockey Club’ın favori isimlerinden olacaktır. Yarışı biraz daha gerilerde izlediği taktirde daha başarılı olması oldukça olası. Galip Cheshire Academy inanılmaz bir sprint attı ve büyük ihtimalle faule maruz kalmasa da o gelişle rakibini geride bırakacaktı. Onun için yarışın süratli gitmesi çok önemli ve tempolu geçen her yarışta çok şanslı olacaktır ama Prix du Jockey Club’da ciddi bir tempo olma ihtimali oldukça düşük. Bakalım Pretty Tiger’ın ve ekürisi ile birlikte start alacak olan Cheshire Academy‘nin derbi performansı nasıl olacak?

Cheshire Academy

> Prix d’Harcourt (G2) | 4+ Yaşlı İngilizler | 2000 m Çim

Kazanan: Skalleti | Jokeyi: G. Mosse | Derece: 2.11.04

4 ve Yukarı Yaşlı İngilizlerin 2000 metre Çim’de start aldıkları ve sezonun iddialı orta mesafe atlarını bir araya getiren Prix d’Harcourt’u geçen yılın flaş isimlerinden Skalleti, jokeyi Gerald Mosse ile kazandı. Jerome Reynier‘in antrene ettiği kır iğdiş safkan, son start aldığı G3 koşuda adeta sabah gezintisi yapmıştı. Bu koşuda daimi jokeyi Pierre-Charles Boudot ile değil Gerald Mosse ile start aldı. Bu değişikliğin nedeni ve safkana sonraki yarışlarda kimin bineceği bilinmiyor.

8 atın start aldığı koşuda ilk metrelerde liderliği Monty aldı. İlk viraj dönülürken bu safkan 3 boy öndeydi. 6 at orta grupta konumlanırken Skalleti ise yarışı en geride ve öndeki safkanın 10 boy gerisinde takip ediyordu. Koşu ağır tempoda ilerledi. Son viraja girilirken Skalleti öndeki safkanın 7-8 boy, bir önündeki safkanın ise 4 boy gerisindeydi. Düzlükte temposunu arttıran Skalleti, aynaya 500 metre kala önündeki safkanlara yetişti ama bu sefer de en içeride çok kötü bir konumda kaldı. Son 400’de dışı açıldıktan sonra en dışa açılan safkan, etkili bir sprint yaptı ve son 100’e gelinmeden koşuya hakim oldu. Ona son 200 metrede zorlu anlar yaşatan Mare Australis 2. olurken, koşunun yükünü çeken Monty 3. oldu. Safkanın jokeyi Gerald Mosse, yarıştan sonra verdiği demecinde hiçbir yerde yarışı kaybedeceğini hissetmediğini ve her yerde çok rahat olduğunu dile getirdi. Ama yine de Gerald Mosse’un performansı bu koşuda çok eleştirildi. Geçen yarış safkan benzer bir grupta 300’de ön gruba sarkmış ve yarışı Pierre-Charles Boudot ile çok kolay kazanmıştı, ama bu yarışta Gerald Mosse işleri gereksiz yere çok zora soktu. Bakalım Fransa’nın baş atı, yoluna hangi jokey ile devam edecek?

Skalleti‘yi bu yarış sonrası ya Prix Ganay (G1)‘da veya direk Royal Ascot’ta koşulacak olan Prince of Wales’s Stakes’de izleyeceğiz. Safkan bu performansıyla Dünyanın en önemli çim koşusu olan Prix de l’Arc de Triomphe’ta Fransızların en büyük umudu olabilirdi ama safkan iğdiş olduğu için bu koşuda start alamayacak. Yine de Skalleti; Fransız bayrağını bu sene İngiltere’de, ABD’deki Breeders’ Cup’ta ve Hong Kong’da dalgalandıracak gibi gözüküyor.

Skalleti

AMERİKA

11.4.2021 OAKLAWN PARK


> Arkansas Derby (G1) | 3 Yaşlı İngilizler | 1800 m Kum

Kazanan: Super Stock | Jokeyi: R.Santana | Derece: 1.50.92

3 Yaşlı İngilizlerin 1800 metre Kum’da start aldıkları Kentucky Derby’nin en ciddi provalarından olan Arkansas Derby’yi Super Stock, jokeyi Ricardo Santana Jr. ile kazandı. Efsane antrenör Steve Asmussen‘in antrene ettiği doru erkek tay, en son koştuğu Rebel Stakes (G2)’den 4. olarak ayrılmıştı.

6 atın start aldığı bu koşuda, liderliği Caddo River aldı. Bu koşunun büyük favorisi Concert Tour koşuyu hemen Caddo River’ın yarım boy gerisinde ve dışında takip etti. Kazanan Super Stock, bu safkanların 2 boy gerisinde içte beklemekteydi. Koşu süratli bir tempoda ilerledi. Düzlük dönülürken Concert Tour temposunu arttırdı ve az farkla da olsa liderliği aldı. Son 200’e kadar Caddo River ve Concert Tour liderlik mücadelesi yaptılar. Super Stock bu iki safkanın dışından çok kuvvetli geldi, bir anda koşuya hakim oldu ve yarışı 3 boyla kazandı. Concert Tour geçildikten sonra temposu düştü ve bütün düzlük hakim konumda olduğu Caddo River‘a 2.’liği kaybetti.

Bu koşuda başarılı olan safkanları bu yarıştan sonra Kentucky Derby‘de göreceğiz. Super Stock bu yarışının bir benzerini Kentucky Derby’de de koşarsa ve iyi yer tutarsa şanslı isimlerden olacaktır. Concert Tour ise bugün bekleneni verememesine rağmen hala Kentucky Derby’nin favorilerindendir. Safkan numara aldığı taktirde çok daha başarılı koşmakta. Geçen yarış bu yarışta geçildiği atları çok rahat geçmişti. Caddo River ise hep istikrarlı ve çok güzel koştu ama ben Derby’de işinin zor olduğunu düşünenlerdenim…

Super Stock

HONG KONG

5.4.2021 SHA TIN


Hong Kong’da Paskalya nedeni ile yarışlar pazar günü değil pazartesi günü koşuldu. Easter Monday (Paskalya Pazartesisi) olarak adlandırılan bu günde, Sha Tin hipodromunda 2 tane G2 statüsünde yarış koşuldu. Çim pistin ölçüm değeri 3.3 (normal) olarak kayıtlara geçti.

> Chairman’s Trophy (G2)| 3+ Yaşlı İngilizler | 1600 m Çim 

Kazanan: Mighty Giant | Jokeyi: Neil Callan | Derece: 1.35.06

3 ve Yukarı Yaşlı İngilizlerin 1600 Metre Çim’de start aldıkları ve sezonun en önemli orta mesafe koşularından olan Chairman’s Trophy’yi Mighty Giant (Power), jokeyi Neil Callan ile kazandı. Ricky Yiu‘nun antrene ettiği 5 yaşındaki al iğdiş safkan, en son start aldığı Queen’s Silver Jubilee Cup (G1) koşusundan 3.’lükle ayrılmıştı. Kariyerinin ilk sınıf galibiyetini kazanan safkan, kariyer kazancını da 1 milyon $’ın üzerine taşıdı.

5 atın start aldığı bu yarış, rölanti bir tempoda başladı. Yarışın başında liderliği Southern Legend aldı, ama startın 200 metre sonrasında startı ağır alan Mighty Legend doldurarak numarayı alan isimdi. Southern Legend yarım boy gerisinde, Mighty Legend’ın dışını tutmuştu. Champion’s Way ve yarışın büyük favorisi Waikuku ise bu safkanların 2 boy gerisinde konumlanmıştı. Son sırada ise More Than This vardı. Orta tempoda giden yarışta, 1200’den itibaren Neil Callan Mighty Giant’ın temposunu yavaş yavaş arttırdı. Düzlüğe aynı sırayla çıkıldı. 400’de teşviklerini arttıran Neil Callan, teşviklerine cevap aldı ve son 200’e Mighty Giant 2 boy farkla önde girdi. Southern Legend son 200’de etkili gelmesine rağmen farkı ancak yarım boya düşürebildi ve önceki 3 yarışında olduğu gibi koşudan 2.’likle ayrıldı. Jokeyi Karis Teetan‘ın çok kötü bindiğini ve safkanın kaybetmesinin en önemli sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Arka grupta More Than This, Champion’s Way’den 3.lüğü kurtardı. Favori Waikuku’nun jokeyi Joao Moreira, safkanın temposunu son 300’de düşürdü. Safkan yarışı 4. Champion’s Way’in 15 boy gerisinde yarışı tamamladı.

> Sprint Cup (G2)| 3+ Yaşlı İngilizler | 1200 m Çim 

Kazanan: Amazing Star | Jokeyi: V.Borges | Derece: 1.08.24

3 ve Yukarı Yaşlı İngilizlerin 1200 Metre Çim’de katıldıkları, sezonun önemli sürat koşularından olan Sprint Cup’ı Amazing Star (Darci Brahma), jokeyi Vagner Borges ile kazandı. Safkanın bu koşudaki oranı ise 179/1 idi. Jimmy Ting‘in antrene ettiği 6 yaşındaki doru iğdiş safkan son koştuğu handikap koşuda tabela dışı kalmıştı. Amazing Star bu galibiyetle kariyer kazancını 1 milyon $’ın üzerine taşıdı.

13 atın start aldığı bu koşu inanılmaz süratli başladı. Şanslı gösterilen isimlerden Computer Patch 9 starttan gelip numarayı aldı. Başta numarayı isteyen favori Beauty Applause, içeride 2. sırada ilerliyordu. Yarışı kazanan Amazing Star ise yarışı orta grupta takip ediyordu. Viraja gelindiğinde süratli tempo hâlâ devam etmekteydi. Yarışın ilk 800’ü 45 geçildi. Beauty Applause yarışın başında numarayı verdiği Computer Patch’i son 200’e gelmeden yakaladı. 2 boy gerilerinde ise kır safkan Big Party‘nin içinden güzel bir yol bulan Amazing Star‘ın son 200’de önü açıldı. Dışarıdan etkili gelen safkan son 50’de Beauty Applause’a hakim oldu. Gerilerden Stronger isimli safkan adeta kanatlanarak gelse de yarışı kazanan isim Amazing Star oldu. Bu koşuda bir parantez de Stronger’a açmak gerekir. Düzlük boyu trafik sıkıntısı yaşayan safkan, sprintine ancak son 200 metrede içerilerden ve çok geride başlayabildi. Son 200’de kazanan safkanın 5 boy gerisindeyken, yarışı sadece bir baş farkı ile kaybetti. Onun da Amazing Star kadar başarılı koştuğu söylenebilir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir