Dünyanın En Zengin Jokeyleri…

Dünyanın en çok kazanan sporcularını düşündüğünüzde aklınıza muhtemelen futbolcular, Formula 1 sürücüleri veya boksörler geliyordur, ancak dünyanın en çok kazanan spor yıldızlarından bazıları en büyük sporseverler tarafından bile bilinmiyor.

Jokeyleri göz kamaştırıcı yarış ikramiyelerinin dağıtıldığı koşularda at binerler ve birçoğu yıllar içinde oldukça inanılmaz kazançlar elde etmiştir.

Daha da şaşırtıcı olanı, jokeyleri içerisinde en çok kazananlarının birçoğu kendi ülkeleri dışında pek tanınmazlar.

Dünyanın En Zengin Jokeyleri Sırlamasında zirvede bir Japon Jokey var. Yüksek yarış ikramiyelerinin dağıtıldığı Japonya’daki bu isim Yutaka Take… Bindiği atlarla kazandığı ikramiye tutarı 950 milyon dolar… Yani neredeyse bindiği safkanlarla 1 Milyar Dolar ikramiye kazanmış. Bu ikramiyenin üzerinden Take’nin montunu hesaplamak kolay!

Take, ülkesi Japonya’da yaşayan bir efsane ve kendisi gibi ünlü bir jokey olan babası Kunihiko’nun izinden giderek birçok rekoru elinde bulundurmakta… Ülkemize iki kez gelen ve dördü Uluslararası Jokey Turnuvasında olmak üzere toplam 5 kez at binen Take, bir ikincilik, iki kez de üçüncülük elde etti.

Listenin ikinci sırasında yine bir Japon jokey var; Norihiro Yokoyama… Onun bindiği atların elde ettiği toplam kazanç ise 615 milyon dolar… Take’nin tersine Yokoyama kendi ülkesi dışında neredeyse hiç tanınmıyor, ancak yine de yıllar boyunca etkileyici kazançlar elde etmiş bir jokey…

Gördüğünüz gibi, Japonya’daki jokey kazançları İngiltere veya ABD’deki jokeylerden çok daha yüksek… Bu da birçok yabancı jokeyin Japonya’da at binmeyi denemesine yol açıyor. Bununla birlikte, Japonlarla kendi ülkelerinde mücadele etmekte çok kolay bir iş değil!

Japon olmayan jokeyler içerisinde listenin en üst sırasında yer alan binici ise John R. Velazquez… Onun bindiği atlarla elde ettiği kazanç 500 milyon dolar civarında… Üç Kentucky Derbi, iki Belmont Stakes ve bir Preakness Stakes zaferi elde eden Velazquez Amerika’da şampiyon jokeyi seçilmiş bir jokey

News Reporter

3 thoughts on “Dünyanın En Zengin Jokeyleri…

  1. gönüllerin şampiyonu japon değil ama japonya’yı fetheden jokeylerin tarantino’su christophe lemaire ‘dir… gerçi kariyer başından itibaren japonya’da olsa 1 olurdu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir