Düyanın En İyi Çim Atı; EQUINOX…

26 Kasım 2023 Pazar günü Japonya’nın Tokyo Hipodromunda koşulan G1 Japan Cup’ı Silk Racing’in sahibi olduğu ve Tetsuya Kimura’nın antrene ettiği, dünyanın faal en iyi çim pist atı olarak gösterilen Equinox (Kitasan Black – Chateau Blanche, King Halo) jokeyi Christophe Lemaire ile kazandı.

3 ve yukarı yaşlı 18 safkanın start aldığı koşuda ikinciliği Japonya’da bu yıl Triple Tiara’yı tamamlayan dişi tay Liberty Island (Duramente) elde ederken, mücadeleden Stars On Earth (Duramente) üçüncü, Do Deuce (Heart’s Cry) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Tokyo’da 80.000’den fazla seyircinin önünde Christophe Lemaire yönetiminde Japonya Kupası’nı kazanırken 2400 metre çim pistte 221”80 gibi inanılmaz bir derece yapan safkan, bu başarısı ile üst üste altıncı G1 zaferine ulaştı.

4 yaşındaki şampiyon safkanın 24 Aralık 2023 tarihinde koşulacak olan G1 Arima Kinen ile birlikte yarış hayatını noktalaması ve aygırlık kariyeri için haraya alınması bekleniyor.

News Reporter

5 thoughts on “Düyanın En İyi Çim Atı; EQUINOX…

 1. Tek bir kırbaç dahi vurmadı lemaire, 2000 ve üstünde rakipsiz at guzeli, 2000 ve üstünde sea the stars ile izlediğim en iyi at

  1. Hocam bold pilot 90 ların sonunda sahaya 150-200 at gelebilen yurtdışından 1000-2000 dolara at alındığında rekor kırıldı denilen tjk nın yurtdışından aygır almaya başlamadığı dönemdeki şampiyondu bu atlarla kıyas bile edilemez ,enternasyonel koşuda strategic choice isimli 8 yaşında çeşitli ülkelerde grup koşu başarısı bulunan bir at geldi yanına bile yaklaşamadı, enternasyonel koşuda zor geçtiği galtee de söylendiği gibi alman şampiyonu falan olmayan en büyük başarısı Almanya da grup 3 kazanmak olan bir attı.

   1. Anlattıkların elbette doğru, dünya sıralamasında orta düzey bir attı.
    Ancak Türkiye standartlarında Bold Pilot en iyisiydi.
    Galtee’yi zor geçtiği yarışta kendisinin sevmediği ve pek gününde olmadığı bir havada geçmişti, bu noktayı da dikkate almak gerekir.
    Strategic Choice adındaki atın jokeyi son düzlükte baktıki rakip yok atı tutmuştu, ona rağmen fark atmıştı.
    Öyle atlar bu ülkede yetişmez, çünkü bizdeki yetiştiriciler bizdeki atlara göre yetiştiricilik yapıyor. Gazi koşusunu bile kaldıramayıp gaziden sonra dökülüyorlar.
    Bold Pilot belki de bunun için çok sevildi, gaziden sonra devam etme başarısını gösterdiği için olabilir.

    1. Şahsi düşüncem Bild pilotun gr2 atı olduğudur ,eğer İngiltere’de yetişmiş olsa yada erkek tay deneme startta devrilmeseydi ki bu olay sonrası startta hep problem yaşadı ,bu ister istemez ondan yarış öncesi birşeyler götürüyordu.strategic choice tutarak 2.27 ile kazanmıştı o gun ve öncesinde gr1 Irish ST.leger galibiydi ama arkadaşın dediği gibi o gün Avrupa’da basalti atlardan biriydi. karayel için halen gelmiş geçmiş en iyi atınız diyebiliriz ki onu calistiran İngiliz jokey gr1de kosabilecek bir at olduğunu söylemişti .yetiştiricilik vb diğer faktörler çok önemli iklimde dahil , buradan Özdemir atman ve benzer değerli atcilara lafım yok ama bir cecil,o brien , stoute gibi antrenörlerimiz yok.aklima sabırlı,devir,touch the Wolf,Call the Victory,Anatoly, Pershing, Maracaibo, miramis,Long Runner, Grande ekinoks,ribella, hafız,Cartagena, bankocu, Barbara,aristocrat , Lyra, shing Star, beknezbey, George Thomas, toruk macto, dinyeper , win River win gibi atlar geliyor aklıma ki hepsi gr2 seviyesindeydi belkide yukaridaki isimlerde antrene edilselerdi gr1 atları olurlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir