Efelerin Efesi; DENİZ EFE…

01 Eylül 2022 Perşembe günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G2 Tigem koşusunu, Arif Çelik’in sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Fırat Turan’ın yaptığı Deniz Efe (3y ke Altaha – Ahubere, Caş)  jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Derya Ateşi (Turbo) elde ederken, Şahin Mahmut (Turbo) üçüncü, Akdağ Fırtınası (Orçun) dördüncü, Tokateş (Ateştopu) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Deniz Efe (Ahmet Çelik)

İlk Grup zaferi…

Yarış hayatına İstanbul’da sentetik pistte elde ettiği Şartlı-1 galibiyeti ile başlayan Deniz Efe, bu yarışın ardından yaklaşık 3 ay kadar ara vermiş, daha sonra çim pistte start aldığı Şartlı mücadeleyi dördüncü tamamlayıp iki hafta sonra Kocaeli kum pistinde koştuğu Kv-6 mücadeleden de beşincilikle ayrılmıştı.

Bu üç yarışın ardından Ağustos ayından itibaren arka arkaya birincilik serisine başlayan klas safkan, önce çim daha sonra sentetik pistte katıldığı Şartlı-5 mücadeleleri kolay bir şekilde kazanmış ve Tigem Koşusuna formda ve moralli gelmişti. Ankara’ya ilk kez bu önemli koşu için gelen Deniz Efe, düzlükte dışarıya açılarak yaptığı etkili sprint ve uyum sağladığı jokeyi Ahmet Çelik ile kazanırken hem arka arkaya üçüncü birinciliğini elde etmiş, hem de kariyerinin ilk Grup zaferine imza atmış oldu.

Torhan Tay’ın 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde dış kulvardan gelen Akdağ Fırtınası liderliği aldı.  İkinciliğe Tokateş girmeye çalışırken dışıundan atak yapan Uzun Dalga ikinciliğe girdi. Daha sonra Her Daim ve Şahim Mahmut sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Akdağ Fırtınası liderliğini korurken ikincilik mücadelesi Uzun Dalga ve Her Daim arasında geçerken daha sonra Torhan Tay, Şahin Mahmut ve Tokateş üçlüsü olduğu halde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Akdağ Fırtınası liderliğini korurken ortadan Şahin Mahmut’un içinden Uzun Dalga’nın en dış kulvardan Deniz Efe’nin ve en iç kulvardan Derya Ateşi’nin atakları görüldü. 200’den sonra en dış kulvardan gelen Deniz Efe ve en iç kulvardaki Derya Ateşi arasındaki mücadeleyi sonlarda rakibine boyun farkı ile hakim olan Deniz Efe 1’32″15 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

2 thoughts on “Efelerin Efesi; DENİZ EFE…

  1. Bu sene ne kadar düşük kalite bir kazanan at bir daha kazanamiyor başka at kazaniyor Hatay da hangisi kazanacak bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir