Efsane Antrenör mesleğine veda etti…

Efsane Fransız antrenör Alain de Royer Dupre 77 yaşında mesleğine veda etti. 3 kıtada ve 8 ayrı ülkede G1 yarış ve tüm Fransız klasiklerini en az 2 kez kazanan Royer Dupre, ilk kez 2008’de yılında Şampiyon Antrenör olmayı başarmıştı.

Yaklaşık 3.000 yarış kazanan ve 1984 yılında Lashkari ile Breeders’ Cup Turf’u kazanarak Fransız antrenörler için yeni bir çığır aşan başarılı antrenör, veda ederken yaptığı konuşmada “Yarış sevgisini yetiştiricilik tutkusuyla birleştiren Ekselansları Ağa Han ile birlikte çalışmak benim için en büyük ayrıcalıktı. 50 büyüleyici yıla yayılan kariyerim boyunca Haras de Montaigu [Aliette ve Gilles Forien] ve Haras de la Perelle’nin [Jürgen Winter] kalıcı güveninin tadını çıkardığım için kendimi şanslı sayıyorum.” dedi.

Aga Khan ve Alen de Royer Dupre

Dupre 2008 yılında katıldığı 7 yarışı da kazandığı Zarkava ile Prix De L’Arc De Triompe’da kolay bir galibiyete imza atmıştı. Efsane antrenör onun için şunları söyledi; “Zarkava bir dahiydi. Evet belki konfirmasyon olarak mükemmel değildi. Kuşkusuz ondan çok daha güzel atlarım oldu. Ama büyük bir karaktere ve olağanüstü bir motora sahipti!”

Alain de Royer Dupre

Royer-Dupré tarafından eğitilmiş diğer en iyi atlar arasında Fransız Derbi galibi Darsi, Champion Stakes ve Hong Kong Cup galibi ve Prix de l’Arc de Triomphe ikincisi Pride, Prix de l’Arc de Triomphe galipleri Dalakhani ve Zarkava, Prix de Jockey Club galibi Darshaan, Poule d’Essai des Poulains galipleri Ashkalani, Daylami ve Sendawar, Poule d’Essai des Pouliches galibi Darjina, Prix du Moulin de Longchamp galibi Ashkalani, Derby Italiano galibi Houmayoun, Premio Vittorio di Capua galibi Linngari ve Breeders’ Cup Turf galibi Lashkari sayılabilir.News Reporter

1 thought on “Efsane Antrenör mesleğine veda etti…

  1. Dünya çapında 93 adet G1 birinciliği. Aga Han ın harasında asistanı bayrağı devralmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.