EGREGIOUS ROCK’dan Marmara Koşusunda Duble…

24 Eylül 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Marmara koşusunu, Yaman Zingal’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Kazım Melike’nin yaptığı Egregious Rock (5y da Luxor – Alfunun, Sadler’s Wells) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Aegean Finale (Not This Time) elde ederken, Time To Shine (Luxor) üçüncü, Tractor (Bushranger) dördüncü, Emil Kurjak (Luxor) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Üst üste ikinci kez kazandı…

Dokuz ay ara verdikten sonra Haziran ayında piste çıkan ve start aldığı üç koşu ile kondisyon açığını önemli ölçüde geliştiren Egregious Rock, iyi anlaştığı jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde starttan az da olsa tereddütlü çıktığı koşuyu son viraj dönülünceye kadar en geride takip etti.

Düzlüğe çıkıldıktan sonra pistin en dışına çıkan ve oradan yaptığı etkili sprintle Aegean Finale’ye aynaya yakın hakim olup geçtiğimiz yıl son kazandığı koşu olan Marmara Koşusunu bir kez daha kazanan klas safkan, bu birinciliği ile aynı zamanda bu yılki ilk birinciliğini de elde etmiş oldu.

Aegean Finale çok iyi koştuğu mücadeleden bir boyun farkı ile ikinci ayrılırken, koşunun temposunu tayin eden Time To Shine bu ikilinin 2.5 boy gerisinde üçüncü oldu.

News Reporter

7 thoughts on “EGREGIOUS ROCK’dan Marmara Koşusunda Duble…

 1. Musa Beyin kendi ekibi,Aegean Finale i ne zaman çalıştırmaya
  başlar,o zaman Aegean Finale de kazanmaya başlar,eski ekibi
  neden atı antrene edıyor ,Adı üstünde eski ekip,
  Kaldı ki Long Runner ı Gömende bu ekip,Gaziye buyuk umutlarla
  hazırlanan,şuan ahırlara demir atan Final_Dance,Cosmid_Kıd vs bi dunya atıda yok eden bu ekip.
  Egregious Rock bu grubun ustunde bir at,sorunları giderilmiş ,kazanmaya da dvm edecektir,şahsi kanaatim

 2. Egregious Rock tekrardan formuna kavuştu Aegean Finale ise artık sezonun yorgunluğunu hissetmeye başladı son iki koşusunda ikisininde ayakları düz bassın.

 3. Musa Bey bu kadar sık koşu yaptırmak yakışmıyor daha dinç daha dinlenerek seçici gelselerdi çok iyi olurdu. Unutmasın kimse Dubaide sezon açıp tam gaz burada devam etmek kolay iş değil

 4. E. Rock, Go Hero ve Qualizto şu anda ülkenin en iyi atları.
  Bu atlar sağlıklı ve antremanlı olduğu müddetçe hepsini geçerler.
  Aslında bu üç atı meydan hiporomunda görmek isterdim.

 5. Aegan Finale tamamen ihtiras kurbanı oldu.Yanlış yerde ,yanlış rakiplere, yanlış jokeylerle kafa tuttu.Burgas ,Go Heroya,Egregios Rock gibi…Oysaki alt grupta Tractor, Time to shine v.s gibi atlarla koşsaydı,hem bu kadar ezilmezdi hemde önümüzdeki sezon Dubai için güzel bir form yakalamış olurdu.Musa beyin en büyük hatası Ayhan Kurşun u attan indirmesi idi.Ayip oldu,O kadar koştu,yurt dışı yurt içi ne olursa olsun almamalıydı. O bindi bu bindi yabancı jokey de olmadık mesafede atı resmen yiprattı.Bak Halis abi bazen eleştirim kızarım ama gelmeyecek atı zorlaması ense yapması bazen takdire şayandır.Ornek olarak Arts Man son koşusunu Akın la Go Heroya kafa tutarak yarış hayatını bitirmişti.Halis bir önceki yarış atı anlayıp her ne kadar da daha önce bu atı sopalasada o yarış ense yaparak sağ saglim potaya attı.Akin Go Heroyu geçemeyeceği halde atı pastırma sucuk yapıp yarış hayatını bitirdi,neyse geçmiş geçmiş de artık…

 6. Gökhan Kocakaya, Egregious Rock için daha %40’larında dedi. Sprinti attı ama eskisi gibi değildi. Geçen seneki hâli bu grubu her yarışya geçerdi.
  Aegean Finale İstanbul çiminde yapamıyor. Bir ara sık koştu, onlardan biri de 2000 metreydi. Yıprandı. Halis Karataş bir yarış sonunda arkalarında sorun hissettim demişti. Bu atın sıkıntıları ufak tefek devam ediyor bence. Ankara çiminde 1600 metre çimde grup yarışı olmaması işini zorlaştırıyor. Tamamen sağlıklı olsa 2000 metreyi yapabileceğini düşünüyorum bu arada. Yabancı jokey o yarışta Burgas’ı kapatacağım diye çok erken yürümüştü. Öyle uzun sprint atacak bir at değil ki.
  Time to Shine ve (bu yarışta yoktu ama) çimde Vincitore için önde giderse bitirir denmez artık herhâlde. Bu kaçınçı? Biraz gerilerde gitse belki daha iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir