Ekrem Kurt’u saygı ve rahmetle anıyoruz…

Türk yarışçılığının efsane isimlerinden jokey Ekrem Kurt‘u ölümünün 26. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

1934 yılında Manisa’nın Salihli İlçesi’nde dünyaya gelen Ekrem Kurt, henüz 14 yaşındayken İzmir Şirinyer Hipodromu’nda koşulan 1000 metrelik yarışı, Göksu isimli atla kazanmış ve jokeylik hayatının ilk adımlarını atmıştır.

49 yıllık meslek hayatında özdeşleştiği safkan ise Eliyeşil Ekürisi’nin unutulmaz atı zamanın “Triple Crown” galibi Karayel olmuştur. Ekrem Kurt ile Karayel 17 defa piste çıkmış ve başta 1973 yılı Gazi Koşusu olmak üzere daha nice büyük kupaları kazanmışlardır. Bu 17 yarışın hepsinde de Ekrem Kurt, Karayel ile potoyu önde geçmiştir. Ekrem Kurt, jokeylik kariyeri boyunca 12.800 koşuya katılmıştır, bunların 112’si G1 düzeyinde olmak üzere toplam 3.665 koşuyu galibiyet ile neticelendirmiştir. Gazi Koşusu’nu 7 kez, Cumhurbaşkanlığı Koşusu’nu ise 11 kez kazanma başarısını göstermiştir.

Türk yarışçılığına adını altın harflerle yazdıran Ekrem Kurt, 1993 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçilmiştir. Ekrem Kurt, 1997 yılının Şubat ayında aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiştir.

Geleceğin jokeylerine örnek teşkil etmesi amacıyla ismini verdiğimiz Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’nde efsane jokeyin anısı halen yaşatılmaktadır.News Reporter

2 thoughts on “Ekrem Kurt’u saygı ve rahmetle anıyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir