BAŞ HÜKÜMDAR’ın yeni jokeyi belli oldu!

4 Temmuz 2020 Cumartesi günü Ankara’da koşulan G1 TBMM Koşusunu jokey Ayhan Kurşun ile kazanan ancak son düzlükte kulvar değişikliği yapması nedeniyle Komiserler Kurulu tarafından birinciliği iptal edilip Karamustafa’nın arkasında ikinciliğe atılan Baş Hükümdar’ın hafta sonu koşulacak G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusundaki jokeyi belli oldu.

Kartal Ekürisi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 25 Temmuz 2020 Cumartesi günü 2400 metre çim pistte koşulacak olan 650.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda Baş Hükümdar’a şampiyon jokey Halis Karataş’ın bineceğini duyurdu.

Halis Karataş’ın yakından ilgilendiği ve dün akşam antrenör değişikliği yaşayan Sürgüntay, Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusuna kayıt olmadı.

 

News Reporter

10 thoughts on “BAŞ HÜKÜMDAR’ın yeni jokeyi belli oldu!

 1. Bashukumdar çok klas bir at. Esgali ve gücü çok farklı. Anayurtun kazandığı yarışta Özcan Yıldırım bu ata çok kötü bindi ve böyle bir at tabela dışı oldu ki gerçekten skandal bir sonuç. Son yarışında ise çok kuvvetli bir at olan Karamustafaya protesto sonucu geçildi. Şimdi ise Karataş binecek. Türkiyede jokeyler ciddi derecede kötü at biniyor. İyi bir gözü olan zaten bunları çok bariz görür. Yanlış timing hataları, kötü yer tutmalar, 5 atta bile yer bulamama, kırbaç dusurmeler, alakasız fouller, atı savurmalar ve daha neler var. Yarissever Allah’a emanet gerçekten. Yüzde yüz kazanacak kaç tane at katledildi tabela bile yapamadı. Sebebi jokeylerdir. Karatas kesinlikle eski Karataş değil. Yaşı var sonuçta. Çoğu yarışta gereksiz bekleme yapıyor bunun sebebini bilmiyorum. Klasi bu değil. Baş hükümdara en iyi binecek isim yine kendisidir. İyi bir tercih olmuş. Başarılar dilerim.

  1. Bas hukumdar gibi atim olsa inan cim de o ati yormam bas bas bagiriyor ben kumda kosuyum diye cimi yapamiyor demiyorum fakat cimde yormam

  2. Maalesef bu kadar kötü binen jokeyler “yurtdışındaki jokeylerden eksikleri yok fazlaları var” diye lanse ediliyor. Bu kadar çok faul yapan, atını sürekli sağa sola kaçıran, biniş stili berbat, kimisi sol elini düzgün kullanamayan pek çok jokey var ve yarışlardaki görüntü kirliliğinden ben yarışsever olarak utanıyorum. İngiltere’nin ya da Fransa’nın herhangi bir hipodromundan bir yarış izleyin ve atların ne kadar düz gittiğini ve ne kadar iyi teşvik edildiğini görün. Halis Karataş ve Gökhan Kocakaya dışında dünya standartlarında ya da o standarta yakın bir jokeyimiz yok. Özellikle Kocakaya çıtayı çok yükseltti, umarım yurtdışında daha çok boy gösterir.

  3. Çok doğru bir yorum getirmişsin ağzına sağlık, evet Halis Karataş eski Halis Karataş değil yaş ilerlemeye başlayınca performans ta eskisi gibi olmuyor, ülkemizde çok sinyal tayfası olduğu için bilhassa At yarışı sektöründe, TV lere çıkıp bilgisiz olup bilgiliyimiş gibi görünen yorumcular doğal olarakta bizim jokeylerimizin dünya standartında olduğunu söylerler, göz var nizam var, her yarışta yarış kazanmak için faul yapan jokeylerimiz nasıl dünya standartında oluyor? Kolları zayıf, ata hükmedemeyen, At kaçıran, atı zaptedemeyen, zamanlamayı bilmeyen sürekli faul yaparak yarış kazanma derdine düşen jokeylerimiz dünya standartındaysa ozaman bizler birer kör yarış severiz demek, bence eğitim çok önemli, apranti okulu bence eğitimi yetersiz kim ne derse desin, ordan mezun olan aprantilerin çoğu Türkçe konuşmayı bilmiyor, bu nasıl bir eğitim bana anlatırmısınız? TV ye çıkıyor çatapat Türkçe konuşuyor, haa Atatürk ne demiş ben sporcunun ahlaklısını severim, evet sportmenlik ruhu zaten yok jokeyler in çoğunda o da spor ahlakı zayıf ondan.

 2. Çok doğru bir seçim.Bende olsam Halis Karataş derdim.Yalnız bu at 1600 üstünü koşmamış.Bakalım uzun mesafede ne yapacak?
  Favori yine Karamustafa.

 3. Birisi bu safkanın çimde koşturulmaması gerektiğini sahibine anlatsın! Sentetik ve kum yarışları neyinize yetmiyor anlamıyorum! Böyle nadide bir safkan aç gözlülük kurbanı olup gidecek en sonunda Allah korusun!

 4. Kalite ve Klasını ispatlamış olan Baş Hükümdar’ 2400’de çim pistte Dettori bile binse kazanması zor. Üst limit 2000 ve mutlak suretle kum pist bence bu atın eniyi olduğu yer. Kara Mustafa , Anayurt arasında bir yarış geçer. Egeberk ve Çaltepe süpriz kovalar. Oğuzboylu düzlüğe Budakhan’ı kolay ekarte edip 2-3 boy önde dönerse bombanın pimini çeker.

 5. ?HER YERDE HÜKÜMDAR BAŞ HÜKÜMDAR? HÜKÜMDAR VE SİHİRBAZ BİR ARADA GEÇİLMESİ İMKANSIZ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI KOŞUSUNU EKÜRÜSÜNÜN MÜZESİNE GÖTÜRECEK

 6. Çimde gitmez, Halis kaybeder, mesafe tutmaz diyen yukarıdaki yarış OTORİTELERİ(!) ezberden konuşup, boş boş sallamazsınız artık umarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir