ELAZIĞ’da GOBAKBEY Şov!

31 Temmuz 2019 Elazığ Çarşamba programında günün Kısa Vade-7 mücadelesi olan merhum Mustafa Ergin koşusu 14 Arap atının katılımı ile gerçekleşti. Aslında genellikle Arap atlarının KV-7 yarışlarını, üstelik Elazığ gibi bölgelerde de olunca pek yazmıyorum. Yine de burada farklı bir şey var ve biraz olsun bahsetmek istedim.

Yarışta ilk 3 dereceyi elde eden ve bunun yanı sıra 5’inci olan ata bakınca, babalarının Gobakbey olduğunu görmekteyiz.

Gobakbey

Elazığ’ı seven yavrular veren Gobakbey’in bahse konu yarışı kazanan yavrusu İpekçihan‘ın annesi Rüzgar 30’ın, büyükannesi Mahide 19 ise Sa’d 27’nin kızıdır.  Sa’d 27, Satvet ile Mencule 11’den olmadır ve Gobakbey’in kısrak babası Umut 2 de bu orijine sahiptir. Dolayısıyla İpekçihan, tam kardeşler Umut 2 ve Sa’d 27 akrabalığına sahiptir. Eşleşmeyi yapanların eline sağlık…

Yarışın ikincisi Reşitbey‘in büyükannesi Mencule 43, Tulrah ile Mencule 11’den olmadır ki, burada da hem Mencule 11 akrabalığı, hem de Tulrah da Umut gibi Sa’d hattından geldiği için, Umut 2/Mencule 43 benzer soy kurgusunu görmekteyiz.

Koşunun üçüncüsü Cangobak da ise Mencule 11 olmasa da, belli bir terkipte Mencule akrabalığı görmekteyiz.

Bu arada kupa seramonisinde Necmi Altın kardeşimizin sakalı için de kısa bir kelam edelim. Jokey arkadaşların sadece kendilerine değil, temsil ettikleri ekürilere ve de camiaya karşı bir saygı ifadesi olarak traşlı ve bakımlı olmaları doğru olanıdır. Eksik kalan yerleri de İmparator’un tamamlayacaktır!

News Reporter

7 thoughts on “ELAZIĞ’da GOBAKBEY Şov!

 1. Muslihiddin Bey, N. Altın sakalı konusunda iyi söylüyorsunuz ama kupa seremonisinde yer alan sakal oranı 5/3…. Ayrıca sokaktaki oran neredeyse % 90 lara ulaşmış. Bunun da sosyolojik ve psikolojik (güçlü görünme isteği ve içten içe bir kaygı veya korku yansıması gibi) bir tahlili olmalıdır?!

 2. Neden sürekli doğu atcılıgındaki sadece negatiflikleri görme mücadeleniz var artılarada bakmayı deneyin ön yargısız Elazığ vb illler tjkya bağlı ötekilertirmeyin lütfen

 3. Bu konuda bende Bi kelam edeyim, sporcu adam bakımlı, temiz disiplinli olmak ZORUNDA.Siz hiç istanbul, Ankara, Adana, İzmir, bursa hipodromlarında kupalı yarışlara katılan jokeylerin saç sakalı birbirine karışmış halde gördünüz mü, gördüyseniz selim kaya yı görmüşsünüzdür o da belki. Sporcu nun önce kendisine saygısı olmalı, temsil ettiği eküriye ve yarışsever şere. Burda söylenilmek istenen ile Abdülaziz arkadaşın algıladığı birbirinden farklı şeyler. Asıl sen önyargılısınki hemen başlamışsın demogoji yapmaya, bırakın bu tarz ötekileşme işlerini. Tc cumhuriyetinde ki tüm hipodromlar bizim, ayrıştırma olmaz, olamaz, hemen olayı başka yere çekmeyelim.Yapıcı eliştiri , doğruya sevk eder, burda muslihiddin arkadaşımızın da yaptığı yapıcı eleştiri, önyargısız, senin cevabın önyargı dürtüsüyle dolu. Hepimiz yarışsever olarak yanlış gördüğümüz durumları yapıcı bir eleştiri yaparak dile getirmek, insanları yargılamak değil.

  1. Cok isabetli bi yorum yapmissiniz,size katılıyor um bende ayni görüşteyim.
   Atlarda bi cinli sonucta ve sanliurfa diyarbakir elazi atlara cok kötü davranılıyor böyle üzücü olaylari ekranda cok rahat görebiliyoruz.
   Bence o bölgelerdeki atciliga son verilmeli,turk atciliginin kalitesini düşüren bi durum bu.

  2. Selim kaya ya laf etmek icin sakallı hic kupa toreni olmaz sallamayin adam sadece g1 kupalara çıkıyor saçlı kupası 2000 lerde var orda zaten sac durumu belli izaha gerek yok insanları karalamaya çalışmayın hala ve yine soyluyorum siz saç sakala takılana kadar apranti genclere kufur eden kırbaç vuran hakaret edenlere sitemlerde bulunun laf söyleyin izlemedim elazığ yarışını lakin haddinden fazlaysa olmaz yinede insanların kararı adamlar uzaya çıkmış biz hala sac sakal takıntılı kalıyoruz askerliktede boyle insanalr cağ atlamış bizde hala sakal traşı bunlari aşmış olalım artık herkeze yaptığı mesleğinde nasıl diye bakalım

 4. Kupa törenlerinde ödül vermeye gelen devlet adamları, bürokratlar, iş insanları vs gayet şık ve güzel giyinirken; kupa almaya gelen at sahipleri, antrenör ve jokeyler için aynı şeyi söyleyemiyoruz.
  Saç sakal karışık, takımlar ütüsüz, kravatlar gevşek ve zoraki takılmış.. Birilerinin! pot kırması olasılığına karşı kupa törenleri artık sessiz yapılıyor maalesef.
  Eskiden saygın bir meslekti atçılık, artık aynı şeyi söyleyemiyoruz maalesef..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir