Elele Zafere…

5 Eylül 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Topkapı Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi, Batuhan Ay’ın ise antrenörü olduğu Call To Victory (4y da Victory Gallop – Serap Gelin, Mountain Cat), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Call To Victory’nin ekürisi Long Runner (Gio Ponti) elde ederken, mücadeleden Yamanlarbeyi (Torok) üçüncü, Ardaşah (Perfecto) dördüncü, Vernazza (Authorized) ise beşinci olarak ayrıldı.

Call To Victory (Ahmet Çelik)

Elele zafere koştular…

Yarış hayatının 16’ıncı startında 13’üncü birinciliğini elde eden Call To Victory, 11’inci Grup galibiyetine imza attığı Topkapı Koşusu ile kariyer kazancını da 7.6 milyon liraya yükseltti.

İstanbul’da 10’da 10, 1600 metre çim pistte 4’te 4 ve Ahmet Çelik ile 14’te 12 yapan 94.Gazi Koşusu galibi şampiyon safkan, 24 Ekim 2020 tarihinde start aldığı Ankara Koşusunda yaşadığı üzücü bir sakatlık sonrası uzunca bir süre yarış pistlerden ayrı kalmış, 16 Temmuz 2021 Cuma günü Bursa’da katıldığı G2 Osmangazi Koşusu ile yeşil sahalara geri dönüp, ardından 30 Ağustos 2020 tarihinde elde ettiği Derbi zaferinden yaklaşık 1 yıl sonra çıktığı G1 Fatih Sultan Mehmet Koşusunu kazanarak muhteşem bir geri dönüşe imza atmıştı.
10 safkanın start aldığı Topkapı Koşusunda Call To Victory ilk metrelerde grubun ortasında bir yer edinmeyi tercih etti. Ardaşah ve Azmantor’un süratlendirdiği yarışta Call To Victory 1200, 1000 ve 800 direklerini Tivoli’nin hemen dışında altıncı sırada geçti.

Son viraj dönülürken temposunu arttırmaya başlayan 4 yaşındaki safkan, düzlüğe her zaman olduğu gibi pistin dışını tercih ederek çıktı. 400 geçilirken Call To Victory Alihan’ın hemen dışından dördüncülüğe girdi. 200 geçilirken önünde artık sadece Ardaşah vardı ve onunla arasındaki fark da hızla kapanıyordu. Son 100’de başa geçti. Bu metrelerde dışında Yamanlarbeyi ve ekürisi Long Runner yüklendiler. Son 50 metreye 1.5 boy önde giren safkan finiş çizgisini de aynı farkla ve 1’36”16’lık derecesi ile önde geçti. Ekürisi Long Runner da son atakları ile ikinciliğe yerleşti. İki eküri sezonun bu önemli koşusun eküri yaparak ilk iki sırada bitirdiler.

News Reporter

2 thoughts on “Elele Zafere…

  1. Call to Victory ve Long Runner şu anda Türk atçılığındaki en başarılı taylar.
    Aynı şekilde Ahmet Atçı ve Gökhan
    Kocakaya’ da en başarılı jokeyler.
    Başarılarını yurt dışında devam ettirirler
    dileğim.

  2. Geçen hafta söyledik CTV kazanır dedik ve kazandı. LR ile yine koşsunlar yine CTV kazanır. TJK Koşusu olsun CB Koşusu olsun yine CTV kazanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir