En pahalı dirsek!

30 Eylül 2022 Cuma günü Saint-Cloud Hipodromunda koşulan Prix Thomas Bryon Jockey Club De Turquie’de yarış sırasında rakiplerinden jokey Rossa Ryan‘ı dirseğiyle iterek atından düşmesine neden olup hakem heyeti tarafından iki ay yarışlardan men cezası verilen ünlü jokey Christophe Soumillon’a bir kötü haber de Aga Khan ekürisinden geldi.

Eküri bugün resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından yaptığı bir duyuru ile 2014’ten bu yana birlikte oldukları Soumillion ile çalışmayı durduklarını açıkladı.

Söz konusu açıklamada şu an için Fransa’da daimi bir jokey arayışlarının bulunmadığını da belirten eküri, Fransa’da bulunan atlarına Fransız antrenörlerin takdirine bırakılacak şekilde cezasının bitiminden sonra Belçikalı jokeyin binebileceğini ancak kendisi ile geçmişte olduğu gibi bir kontrat yapmayı düşünmediklerini duyurdu.

Özür diledi, Arc’ta at bindi, ikinci oldu…

Yaptığı tehlikeli hareket nedeniyle üzgün olan ve konuyla ilgili aynı gün bir açıklama yapan Christophe Soumillon “Herkesten özür dilemek istiyorum. Atın ve Rossa’nın iyi olmalarına çok sevindim. Bilerek yapmadım. Ancak her ne kadar kasıtlı olmasa da gerek at yarışlarını seven insanlar, gerekse benim açımdan hiç de hoş bir davranış değildi. Büyük bir hataydı. Aldığım cezayı kabul ediyorum” dedi.

Geçmişte hiç bu kadar büyük bir ceza vermeyen Saint Cloud Hipodromundaki Hakem Heyeti, 14 Ekim’de başlayıp 12 Aralık’ta sona erecek şekilde 60 gün ceza verdikleri ünlü jokeyin Pazar günkü Qatar Prix de l’Arc de Triomphe’de Vadeni isimli safkana binmesine izin verdiler. Soumillion son derece çekişmeli geçen mücadeleyi klas safkanı ile ikinci tamamladı.

Daha önce de yolları ayrılmıştı…

Soumillion ile 2022 yılında çalışmaya başlayan eküri antrenörleri Andre Fabre’ye yaptığı bir saygısızlık nedeniyle ünlü jokeyle 2009 yılında da yollarını ayırmış, 5 yıl aradan sonra kendisini affederek yeniden çalışmaya başlamıştı.News Reporter

5 thoughts on “En pahalı dirsek!

  1. Adam ekurisinden kovuluyor 2 ay ceza alıyor bizde ise Metin Hamedinin sırtına yarışta kamçı ile vuran atı yumruklayan Halis Karataş örnek sporcu gösteriliyor at sahipleri yalvarıyor atlarına binsin diye.aradaki fark 😀😀

  2. Bizdeki komserler kurulu heyeti sayesinde adamlar sadece var …Komserler kurulu var mı var…Bitti…Yarış içinde bir dünya faullere , usulsüz kulvar değişikliklerine , hatta Mehmet AKYAVUZ gibi bile bile yarış verenlere atını teşvik etmeyip ense yapanlara göz yumarlar görmezden gelirler.Özellikle ADANA komserler kurulu lütfen uyanın artık….M.Akyavuz pazar günü Tamdevran isimli Arap atı ile sağa sola çekmekten önündeki atı geçmedi, bunu kasıtlı yaptı M.S.Çelik öndeki at jokeyi,, dün yine Adana’da Gardal gülüne M.S.Celik biniyor öndeki at Alderamin M.Akyavuz yine atını düzgün teşvik etmiyor Gardal gülüne aynı jokey M.S.Celik geçiliyor. Bu kadar olmaz bunun gibi kaç tane örnek var …Nerede komserler kurulu Urfa, Elazığ kimse beğenmez ama adamlar F.Yardimci sırf bir atı teşvik etmedi diye aylarca at bindirmediler …Bu tarz olaylar örnekler çok… Lütfen cezalar uygulansın Hakem Heyeti…

  3. Fransız jokeye verilen 2 ay ceza çok komik. Saatte 50-60 km. hızla giden bir arabadan birisini iterseniz, bunun cezası nedir ? Aslında bu olayda cezayı verecek olan sadece Fransız yarış otoritesi değil, jokey hakkında adli işlemde yapılmalı. Düşen jokey ölseydi ne olacaktı ?

    1. Basit ne olacağı, jokeyliği ve saygınlığı biterdi, Ayrıca hayatı boyunca bir daha sporun herhangi bir dalını icra edemezdi ve de hapis cezası tabiki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir