En Yüksek İkramiyeli, Arap Atı Yarışı…

Kazanan Al Shamoos Oldu

Arap atlarının 1.2 milyon Euro ile, dünyanın en yüksek ikramiyeli koşusu 9 Kasım Cuma günü Abu Dhabi’de gerçekleşti. 14 atın katıldığı rekor ikramiyeli koşuyu bu yıl kazanan isim Al Shamoos oldu. Al Shamoos’un babası No Risk Al Muary, 2009 yılı Malazgirt Koşusunu 3. tamamlamış, 2011 yılında da kazanmıştı.  Fazza Al Khalediah, Mawahib ile  Joudth diğer sıraları paylaştılar. Çim pistteki 1600 metrelik koşu 1.42.19 ile sonuçlandı.

Al Shamoos

5 Arap atı koşusunun düzenlendiği bu önemli yarış gününde iki koşuya katılan jokeyimiz İsmail Koyuncu’nun bindiği atlar başarılı olamadılar. Koyuncu’nun at bindiği maiden koşuyu Af Momtaaz, diğer koşuyu da Noof kazandı.

Aprantilerin çim pistteki 1600 metrelik koşusunda Harrab, kadın binicisi Esther Wiessmeier ile birinciliğe uzandı. Kadın biniciler koşusunda ise ilginç sonuçlar gerçekleşti. 10 Arap atının start aldığı koşuda, Sh Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın sahibi olduğu 6 safkan eküri koştu. Bunlardan birisi jokeyini düşürürken diğer safkanlar, ilk dört sırayı ve koşunun altıncılığını kazandılar.  Koşunun beşincisi Olivier Peslier’in kızı Megane Peslier’in bindiği safkan oldu. Nahyan Ekürisinin antrenörü Eric Lemartinel’in kızı Marie Lemartinel ise ikinci olan safkana biniyordu. Günün safkan İngiliz atlarına ayrılan tek koşusunu Jareef (Sea The Starts- Tabassum) kazandı.  Shadwell Harasında yetiştirilen bu safkan, Fransa’da başladığı yarış yaşamını 2016-17 sezonundan beri Birleşik Arap Emirliklerinde sürdürüyor.

Festivalin kapanışını ponylerle gösteri yarışı yapan farklı ülkelerin minik binicileri gerçekleştirdi.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir