Endurance’da Arap yarış atı bolluğu…

Atlı Dayanıklılık yarışlarında yarış yerinden çıkan Arap atlarının çokluğu dikkat çekiyor. Son olarak hafta sonunda Kırklareli’nde düzenlenen Uluslararası Atlı Dayanıklılık Yarışmaları’nda da birçok emekli Arap yarış atı olduğu gözlendi.

Kırklareli-Demirköy’de bulunan Longoz ormanlarında yapılan yarışmalara Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 70 binici katıldı.

Türkiye Binicilik Federasyonu ile Uluslararası Binicilik Federasyonu tarafından, TK Cowboy Ranch‘ın ev sahipliğinde ve Lig Radyo‘nun iletişim sponsorluğunda düzenlenen yarışlar 40 ila 120 kilometre üzerinden yapıldı.

TK Cowboy Ranch sahibi Turan Karaman, Türkiye’de atlı dayanıklılık sporunu geliştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Ekim ayında Balkan Şampiyonası’nın düzenleneceğini anlatan Karaman, “Bu sene yapılan yarışmalarda Türkiye’de ilk defa 120 kilometre tamamlandı. Artık ülkemizde 120 kilometrede atlar koşabilecekler. Dünya tarihinde ilk kez Karadeniz sahilinde atlar koştu. Bu ülkemiz için çok onur verici bir gelişme. Buraya sporcu, hakem ve veteriner olarak katılan sayısı yaklaşık 100 kişi. Bu yarışmada kalifiye olan iki sporcumuz ve atı, İspanya’da yapılacak Dünya Şampiyonası için ilk kalifikasyonlarını tamamladılar.” diye konuştu.

Uluslararası otoritelerden tam not alan Atlı Dayanıklılık yarışında aşağıda 3 tanesinin fotoğrafları bulabileceğiniz eski yarış atları da mücadele etti…

Atlı Dayanıklılık (Endurance) uzmanları sahadan gelen yarış dışı kalmış safkanların kendileri için adeta nimet olduğunu savunurken, yarışamayacak hale gelmiş Arap atlarının kendilerine bildirilmesini, onlara sporcu gibi bakacaklarını ve sahiplerinin gözlerinin arkada kalmaması gerektiğini bildiriyorlar.News Reporter

1 thought on “Endurance’da Arap yarış atı bolluğu…

  1. Hayret, İngiliz atları yarışmamış mı? Arap atları at değil, sadece İngiliz yarışı olsun diyen arkadaşlar bir düşünsün bakalım. Neden İngiliz atları yok dayanıklılık koşularında?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.