Ergin Talay’da ALANALP’dan net galibiyet…

12 Nisan 2023 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda çim pistin ağır olması nedeni ile 1400 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-8 Ergin Talay koşusunu, Ekin Yağcı’nın sahibi olduğu, Erol Yağcı tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Metin Acar’ın yaptığı Alanalp (3y de Bushranger – Shaylee, Victory Gallop) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini sonlardaki atakları ile Sophianea (Bushranger) elde ederken, beklentilerin altında bir yarış koşan favori Sound Of Summer (Torok) üçüncü, bu kez starta giren ve iyi de bir çıkış yapan Dagmar (Three Valleys) dördüncü, Surprise Storm (Perfect Storm) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İlk sınıf galibiyeti…

Geçtiğimiz yıl çim pistte start aldığı ilk koşusu sonrası sentetik pistte katıldığı yarışları arka arkaya kazanarak 2 yaşlılık dönemini başarı ile tamamlayan Alanalp, bu sene Kv-6 Nimet Üyken Koşusundaki üçüncülüğü sonrası Şartlı-4 galibiyeti elde ederek bu koşuya geldi. Bugün daha önce iki kez birlikte start alıp ikisini de kazandığı şampiyon jokeyi Halis Karataş idaresinde koşuyu ön grubun hemen arkasında takip edip düzlükten sonra yaptığı ataklarla 200’den sonra liderliği alan ve bir daha hiç bir rakibine vermeyen safkan kariyerinin ilk sınıf koşu galibiyetini de Ergin Talay Koşusu ile elde etmiş oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte Samurai Kajiki ve dışından gelen Dagmar arasındaki mücadeleden Dagmar galip ayrılıp liderliği aldı. İkincilikte Samurai Kajiki arkalarında Alanalp daha sonra Surprise Storm ve Sound Of Summer sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Dagmar liderliğini korurken yine ikincilikte Samurai Kajiki daha sonra Alanalp ve Surprise Storm şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Dagmar halen lider, ortadan Alanalp’in dışardan da Sound Of Summer ve Sophianea’nın atakları görüldü. 200’den sonra ortadan atak yapan Alanalp liderliği alıp kalan metrelerde farkı 3 boya çıkararak ve 1’23”72 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Alanalp (Halis Karataş)
News Reporter

2 thoughts on “Ergin Talay’da ALANALP’dan net galibiyet…

  1. Gökyüzünden gelişini izleyebildigini umuyorum.iyi insanları yanına erken alıyorsun rabbim.allah gani gani rahmet eylesin

  2. samurai kajiki çok yanıttın beni umarım çimde kendine gelirsin… hiç işlemedi…

    alanalp ‘i tebrik ederim ilgililerini yetiştiricisi ama şu koşuda nasıl yarış okunur diye ders olarak verin izletin apranti okuluna… halis karataş koşuyu koşmadı aklıyla çekti aldı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir