Ergin Talay’da zafer 8 sene sonra bir Dişinin!

14 Nisan 2021 Çarşamba günü İstanbul İlkbahar-Yaz Yarış Sezonunun ilk günü Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8 Ergin Talay Koşusunu, Cem Sevim’in sahibi, Calumet Farm’ın yetiştiricisi ve Kazım Melike’nin antrenörü olduğu Light Of Darkness (3y dd Red Rocks – Charming Legacy, Danehill), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Koşuda ikinciliği sentetik pistte 2’de 2 yaparak gelen ve çim piste ilk kez ayak basan Romanı Kalibre (El Corredor) elde ederken, mücadeleden Red Luck (Duty Free) üçüncü, geçen senenin Sakarya Koşusu galibi Real Runner (Invincible Son) dördüncü, Nitrox (Toruk Macto) ise beşinci olarak ayrıldı. (Kronometrik)

Light Of Darkness (Özcan Yıldırım)

Seneler sonra bir dişi tay kazandı…

Süratli bir tempo ile başlayan koşuda ilk metrelerde ikinciliğe yerleşen ancak sonrasında bu yerini Nitrox’a bırakıp son virajı bariyer dibinden üçüncü sırada dönen Light Of Darkness, son düzlükte öndeki iki rakibinin arasına girerek yaptığı etkili sprinti ile son 50 metrede rakiplerine hakim olup Orhan Meker’e göre daha yavaş bir tempo ile başlayıp devam eden koşuda, Jacinda’dan çok az daha kötü bir derece sergileyerek 1’23”82’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Dişilere mahsus F.Derya Beşikçi Koşusunda hemcinslerinden 2 kilo fazla ağırlık ile koşmak yerine erkek rakipleri ile kilo kiloya koşmayı tercih eden yetenekli dişi tay, sergilediği parlak performans ile üst üste dördüncü yarışını kazanırken, 2013 yılında bu koşudan galibiyetle ayrılan Pancar’dan 8 sene sonra Ergin Talay Koşusunu kazanmayı başaran ilk dişi tay oldu.

10’uncu startında 5’inci birinciliğini elde eden Light Of Darkness, yarış hayatına geçen sene Temmuz ayında İstanbul Sentetik pistinde koştuğu Şartlı-1 mücadele ile başladı ve bu mücadeleden ‘boyun-baş-yarım boy’ farkla dördüncü olarak ayrıldı. Yaklaşık bir ay sonra bu defa çim pistte dişilere ait bir maiden yarışa deklare olan Light Of Darkness, 1100 metre mesafeli bu koşuyu 1 boy farkla kazanarak maidene veda etti.

Klas tayın bundan sonraki iki yarışı Grup mücadeleydi. Önce normal çim pistte dişilere mahsus G3 I.İnönü Koşusunda, sonra yumuşak çim pistte yine dişilere mahsus Prof.Dr.Kenan Binak Koşusunda üçüncü oldu. Ekim ayında bu defa çok yumuşak çim pistte koştuğu KV-8 Joe Clarke Koşusunda bugüne kadar ki en başarısız performansını sergileyen safkan,  büyük ihtimalle pist şartları nedeniyle başarısız olduğu bu yarışın 2 hafta sonrasında sentetik pistte start aldığı KV-6 Morocco Sorec Koşusunu dördüncü tamamladı.

Light Of Darkness Kasım ayında 1200 metre sentetik pistte Şartlı-5/D ve 1400 metre sentetik pistte G3 K.Sahir Kurutluoğlu Koşularını kazanarak 2020 yılını başarılı bir şekilde kapattı. Bu sene ise piste çıktığı ilk yarış olan A3 Mevlana Koşusunu 7 erkek rakibinin önünde kazanarak 2021 yılına da muhteşem bir başlangıç yaptı. Bu koşunun ardından bir kez daha erkek rakiplerini gözüne kestiren kalite tay, Ergin Talay Koşusundaki parlak performansı ile Dişi Tay Deneme’nin de en iddialı isimlerinden biri olduğunu gösterdi.

Light Of Darkness (Özcan Yıldırım)
News Reporter

3 thoughts on “Ergin Talay’da zafer 8 sene sonra bir Dişinin!

  1. Real Runner’ın Bushranger tayı olduğuna emin misiniz? Bu kadar salak saçma yanlışları nasıl yapıyorsunuz anlamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir