Denemelerde ABD Yetiştirmelerinin Ağırlığı…

Önce İngiltere 2000 Guineas’de Amerika Birleşik Devletleri yetiştirmesi Kameko birinciliğe uzanırken, bir hafta sonra İrlanda da yapılan Irish 2000 Guineas de yine bir Amerika Birleşik Devletleri yetiştirmesi olan Siskin galibiyete uzanarak, Avrupa’nın en önemli iki klasiğinde onca Avrupa yetiştirmesi at ve aygırın papucunu dama atarak dikkat çekici bir performans sergilediler.

İngiltere 2000 Guineas galibi Kameko’nun babası Kitten’s Joy ve İrlanda 2000 Guineas galibi Siskin’in babası First Defence, ABD menşeli aygırlar olup, özellikle First Defence’in pedigrisi itibari ile Avrupa da daha farklı olarak nitelendirebileceğimiz bir soy ağacına sahiptir diğerine göre.

First Defence’in babası Unbridled’s Song ve onun babası Unbridled, Fappiano hattından gelen isimlerdir.

First Defence’in annesi Honest Lady ise, Seattle Slew kızı olup, efsane kısrak Toussaud temsilcidir aynı zamanda…

First Defence’in İrlanda 2000 Guineas galibi oğlu Siskin’in annesi Bird Flown ise Oasis Dream’in kızı olup, büyük anne Silver Star’ın Zafonic’in kızıdır.

Silver Star’ın tam kardeşinin de ünlü aygırlardan Xaar olduğu göz önüne alındığından Siskin’in anne hattında gayet değerli bir soya malik olduğunu görmekteyiz.

Silver Star’ın Champ Elysees isimli aygırdan verdiği Barsanti isimli kısrak da Listed galibidir.

Silver Star’ın bir başka kızı olan Rising Tornado, Storm Cat’in kızı olup, bu kısrağın hara kariyerinde First Defence’den verdiği Close Hatches, ABD’de G1 , Lockdown ise G2 kazanmış olup, dolayısı ile 2020 yılı İrlanda 2000 Guineas galibi oğlu Siskin’in, klas yarış atları Close Hatches ve Locdown ile yakın akraba olduklarını görmekteyiz.

Bu isimlerden Close Hatches hara yaşamında Tapit’den Tacitus’u vermiş olup, bu atın da gayet başarılı bir yarış atı olduğunu bilmekteyiz, ne de olsa Monroe ve Best In Show soyu!

İngiltere’den sonra İrlanda Erkek Tay Deneme de ABD yetiştirmelerinin ağırlığı çok net hissedilirken, Dişi Tay Denemelere baktığımızda da birbirine benzer bir grafik görmekteyiz. Zira İngiltere 1000 Guineas’dan sonra, İrlanda Dişi Tay Deneme’yi de yine bir Galileo kızı kazandı.

İrlanda Dişi Tay Deneme’yi 2019 yılında Hermosa, 2017 yılında Winter, 2014 yılında Marvellous, 2011 yılında Misty For Me ve 2006 yılında Nightime gibi kazanan isimler de Galileo’nun kızlarıdır ve gerek İngiltere, gerekse de İrlanda da Dişi Tay Denemelerde Galileo’nun ağırlığı dikkat çekicidir.

Ayrıca 2015 yılında Irish 2000 Guineas galibi olan Pleascach’ın da bir Galileo torunu olduğunu ekleyelim notlarımıza…

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir