Eşref Somtürk Kupası LAST SHADOW’un…

1984 yılında TJK Asli Üyesi seçilen ve 1994 yılında ise vefat eden yönetici, atçı ve yetiştirici merhum Eşref Somtürk adına 19 Ekim 2018 Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen KV-8/S koşuyu, Barış Durdağ‘ın sahibi, Oğuz Tekcan’ın yetiştiricisi ve Metin Acar’ın antrenörü olduğu Last Shadow (3y ae Kaneko – Good Memory, Bosporus), jokeyi Halis Karataş ile 1600 metre çim pistte 1’34”44’lük bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Last Shadow (Halis Karataş) – Katma Değer (Akın Sözen)

Ön grubun hemen arkasında bekleyerek kazandığı son yarışın aksine bu defa startla birlikte başa çıkan ve yüksek bir tempoda götürdüğü mücadelede son virajı 1 boy önde dönüp düzlükte de geriden gelen rakiplerine aynı şekilde karşılık vererek başarılı bir performansa imza atan Last Shadow, bu galibiyetiyle kariyerinin 7’inci birinciliğine imza atarken, Halis Karataş ile 2’de 2 yapıp kazancını da 1.152.600 TL’ye çıkarttı.

3 Yaşlı 5 safkanın start aldığı koşuda önceki yarışlarında olduğu gibi düzlük başında ‘kazanacakmış’ görüntüsü veren Katma Değer (Win River Win) TJK Koşusundan sonra bu koşudan da ikincilikle ayrılırken, mücadeleyi Montana (Mendip) üçüncü, Crimean Wind (Epaulette) ise dördüncü olarak tamamladı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ‘a kupasını, Didem Somtürk verdi. Törene, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yücetürk, TJK Eski Başkanlarından Yasin Kadri Ekinci, Asli Üyeler Şeref Somtürk, Cüneyt Çalıcıoğlu, Edip Çizmeci, Fahri Narmanlı, H. Turgut Alakuş, Can N. Güven, Tamer Koldaş, Kemal Arif Turan ve Nedim Akagündüz ile davetliler de katıldı.

Eşref Somtürk Koşusu Kupa Töreni 2018

EŞREF SOMTÜRK

1917 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Eşref Somtürk, 1938 yılında Harbiye’den mezun olmuştur. Kulübümüz bünyesinde Ankara Hipodrom Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulunan Eşref Somtürk, 1984 yılında Türkiye Jokey Kulübü’ne Asli Üye seçilmiştir. Somtürk 1994 yılında vefat etmiştir.

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir