ESSEN’den ilk sınıf galibiyet…

03 Haziran 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda çim pistin çok ağır olması nedeni ile 2200 metre kum pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus Kv-8 İbrahim Kirazoğlu koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Essen (3y dd Marcavelly – Emmy Hopeful, Congrats) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Getto (Lion Heart) elde ederken, The Love I Nedd (Torok) üçüncü, Hermon Honey (Toruk Macto) dördüncü, Anadolu Güzeli (Mendip) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Kum pistteki ilk galibiyeti…  

Yaz sezonuna Ankara’da maiden koşu ile başlayan ve ikinci startında maiden’den çıkıp ardından bu koşuya gelen Essen, pistin çok ağır olması nedeni ile kum piste alınan mücadelede son koşusunda birlikte olduğu jokeyi Vedat Abiş ile koşuyu orta grupta takip edip, düzlükten sonra pistin ortasından yaptığı ataklarla öndeki rakibini son metrelerde yakalayarak kazanırken ilk kum pist galibiyetini sınıf koşu ile elde etmiş oldu. 

Toplu sayılabilecek bir çıkışla birlikte ortadan atak yapan Getto liderliği aldı. İkincilikte Mila daha sonra Essen ve Anadolu Güzeli sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Getto farkı 5-6 boya kadar çıkarırken yine ikincilikte Mila arkasında Essen ve Anadolu Güzeli şeklinde 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Getto halen lider, ikinciliğe Anadolu Güzeli girerken daha sonra Essen ve Mila sırası 800 startı geçilirken Getto 4-5 boy farklı liderliğini koruyordu. İkinciliğe Essen girdi. Daha sonra Anadolu Güzeli ve dışına gelen The Love I Need ile 600’e gelindi Getto düzlüğe ikincilikteki Essen ve The Love I Need ikilisinin önünde lider olarak çıktı. 400’de Getto halen lider, Essen aradaki farkı azaltma çabasındaydı. 200’den sonra Essen her geçen metrede farkı kapattı ve sonlarda rakibine hakim olup, 2 boy farkla ve 2’25”93 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Essen (Vedat Abiş)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir