Fatura Ekürisinin kısrağı Sovallo’nun tayı Alman Derbisinde ikinci oldu…

2019 yılı BADEN-BADENER AUKTIONSGESELLSCHAFT (BBAG) satışlarından 5.500 €’ya Selman Taşbek ve Duygu Fatura tarafından Helmet’ten gebe olarak satın alınıp ülkemize getirilen 2011 doğumlu Sovalla (Pomellato) isimli kısrağın 3 yaşındaki yavrusu Schwarzer Peter (Neatico – Sovalla), 3 Temmuz 2022 Pazar günü Hamburg’da 2400 metre çim pistte koşulan 153.Deutsches Derby (Alman Derbisi) de burun farkı ile ikinci oldu.

Büyük bir mücadeleye sahne olan yarış start makinası piste sığmadığı için 20 dakika kadar geç başladı. Uzun süre toplu halde koşulan yarışta son düzlüğe de safkanlar yakın aralarla çıktılar. Son 200’de iç kulvarda Sammarco, pistin ortasında So Moonstrcuk ve en dış kulvardan sprinte kalan Schwarzer Peter arasındaki nefes kesen mücadele aynaya kadar devam etti.

Toplam 650.000 €, birincilik ikramiyesi ise 390.000 € olan G1 koşuyu fotofiniş sonucu Sammarco (Camelot) 2’32”95’lik derecesi ile kazanırken, antrenör Markus Klug’un antrene ettiği koşudaki 7 safkandan biri olan Schwarzer Peter ise hayatının en iyi performansını sergilediği mücadeleden ikincilikle ayrıldı.

Yarışı televizyon ekranlarından izleyen binlerce seyirci gibi Schwarzer Peter’in sahibi Uwe Aisch de kazandıklarını zannettiği yarış sonrası asılan fotofinişe bakıp “Çok şaşırdım, oysa önde olduğumuzu sanıyordum” dedi. Favori So Moonstruck koşudan üçüncülükle ayrıldı.

En içte Sammarco (birinci), ortada So Moonstrcuk (üçüncü), en dışta Schwarzer Peter (ikinci)

Ülkemizde 3 kardeşi doğdu…

Taşbek ve Fatura Ekürilerine ait olan ve şayet koşuyu Schwarzer Peter kazansaydı, kendisi ülkemizde iken yavrusu yurtdışında Derby kazanan ilk kısrak unvanını elde edecek olan Sovalla’nın ülkemizde an itibariyle 3 tayı bulunuyor. Bunlardan 2 yaşındaki al erkek tay Siegfried (Helmet) Veliefendi Hipodromunda idmanlarını sürdürüyor.

Sovalla’nin ülkemizde doğan ve Alman Derbisi ikincisi Schwarzer Peter’in kardeşleri olan diğer iki yavrusu ise başarılı aygır Three Valleys’den doğan 2021 ve 2022 doğumlu erkek taylar…

SovallaNews Reporter

1 thought on “Fatura Ekürisinin kısrağı Sovallo’nun tayı Alman Derbisinde ikinci oldu…

  1. Hani turkıyenın Godolfınpuff du Kurtel Harası
    Açık yarışlar başladı,Kayıtlarda at yok,Gazi gunu
    başarısızlıgı agır gelmıs bellı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir