Fedai Kahraman’a 10 gün ceza!

İstanbul Yarış Festivalinin kapanış günü olan 3 Eylül 2023 Pazar günü İstanbul Yarış Komiserleri tarafından at sahibi Fedai Kahraman’a 10 gün ceza verildi.

28 Temmuz 2023 tarihinde Zızka isimli tayın kazandığı yarış sonrası uygunsuz kıyafetle padok alanına giren Kahraman’a verilen cezanın “ring mahalline uygun olmayan kıyafette gelip yapılan uyarılara rağmen söz konusu alandan çıkmadığı ve böylelikle yarışlarla ilgili yer ve tesislerin düzen ve disiplinini bozduğu gerekçesi” ile verildiği öğrenildi.

11 Eylül 2023 Pazartesi sabahı sahibi olduğu safkanın kaydı sonrası cezası kendisine tebliğ edilen Fedai Kahraman’ın 10 gün süre ile atlarını yarışlara kayıt ve deklare edemeyeceği, 14 Eylül’de başlayacak olan cezasının 23 Eylül’de biteceği ve 24 Eylül sabahından itibaren atlarını yarışlara kayıt ve deklare edebileceği bildirildi.

Fedai Kahraman; Yarıştan önce Padok alanına girmedim!

Konuyla ilgili sitemize açıklamalarda bulunan Kahraman Ben ve arkadaşlarım kurallara son derece riayet eden ve bu konuda çok dikkatli olan bir ekibiz. Bu nedenle Bermuda Pantolon ile geldiğim için tayımın kazandığı yarış öncesi padok alanına girmek istemedim. Atımı Padok kenarından yarışseverlerle beraber izledim. Yani yarış öncesi direktif verilirken girilen padokta at, antrenör ve jokey ile asla bir arada olmadım.

Kaldı ki; kıyafetim bir plaj kıyafeti değildi. Üzerimde şort, parmak arası terlik vs gibi şeyler yoktu. Eyerleme alanında ve koşu sonrası atımı görmek için girdiğim padok alanında bermuda pantolon ve spor ayakkabı ile bulundum ve yarış sonrası padoğa geldiğimde de herhangi bir şekilde uyarılmadım. Yarış padoğunda bulunmamama rağmen aldığım bu cezayı anlayamıyorum. Bu sabah bir atımı cezanın tebliğinden hemen önce son anda kayıt edebildim. Verilen 10 günlük ceza nedeniyle 2 hafta boyunca atlarımı koşamayacağım.

Bu ceza ile ilgili itirazımı Yarış Komiserlerine ve Yüksek Komiserler Kuruluna ilettim. Cezanın kaldırılmasını talep ediyorum. dedi.

Padok alanında bulunan ve at sahiplerinin kış ve yaz aylarında giyebilecekleri kıyafetleri gösteren panoda yaz kıyafeti olarak Tshirt ve Pantolon belirtilmişken, at sahibi Fedai Kahraman’ın ‘yarış padoğunun dışındaki zamanlarda’ giydiği Bermuda Pantolon nedeniyle aldığı bu ceza yarış camiasında tartışma konusu oldu.

Bakalım Yüksek Komiserler Kurulu at sahibinin yaptığı itirazı nasıl değerlendirecek?

At Sahibi Fedai Kahraman’ın Savunması;

SAVUNMA

09.09.2023

İstanbul Yarış Komiserler Kurulu Başkanlığı’na

İSTANBUL

KONU: 03.09.2023 tarih ve 939 sayı nolu tarafıma tebliğ edilen savunma istemi

28.07.2023 tarihinde sıcak bir yarış gününde 21.00’daki yarış öncesi EYERLEME mahalline kısa KUMAŞ pantolon ve ayakkabı ile (şort ve terlik değil) geldim. Eyerleme sonu RİNG mahalline çıkarken kural gereği uygun olmayacağını düşünerek hiçbir görevlinin ikazına bile gerek kalmadan zaten RİNG MAHALLİNE GİRMEDİM ve bu yarışta koşan atımın padok gezintisini, antrenör direktiflerini (at sahibi olarak yerim ring mahalli olmasına rağmen) seyircilerin arasında seyrettim. Jokeylerin de at binmesiyle Tribününde bulunan Vip localar bölümünde yarışı seyrettim.

Koşan atım yarışı kazanmıştı. Bu bölgeden tekrar ring mahalline atımın yanına yarış sonrası durumunu, nefesini görmek için direkt gittim. Yarış bitmiş olduğu için buraya girerken hiçbir şekilde hiçbir görevli beni ikaz etmedi. Bir sonraki yarışa da epey süre olduğundan bu esnada buraya girilmeyeceğini bilmiyordum. Ayrıca İstanbul hipodromunda sayıca çokça olan ve ortalıkta dolaşıp at sahiplerini taciz eden, beni görerek etrafımı saran sinyalcilerden de kendimi kurtararak bu bölgeye attım.

Özetle kendimce kurallara her daim uyduğumu düşünüyorum. Savunma istemine konu ‘’Tüm uyarılara rağmen Ring mahallinden çıkmadığınızın tespit edilmesine istinaden‘’ şeklinde atıfta bulunulan suçlama konusu bir uyarı tarafıma ister o gün görevli olsun olmasın hiçbir kimse tarafından yapılmadı ve bir diyalog yaşanmadı.

Fedai KAHRAMAN

 

 

News Reporter

19 thoughts on “Fedai Kahraman’a 10 gün ceza!

 1. Neye ceza vereceklerini şaşırmışlar,bir insanın kıyafetine karışmakta neyin nesi, arap haşemasına,kaftana herşeye serbest şorta yasak iyice yobazlık aldı başını gidiyor,böyle saçma ceza olmaz hangi çağda yaşıyoruz,gericiliğe hayır.

 2. Turgut Özal Cumhurbaşkanı olarak şort ile denetim yapmıştı. Bazıları eleştirse de genel olarak sempatiyle karşılanmıştı. Çünkü şimdiki gibi giyime-kuşama pek karışan yoktu. Şortu esaret altına alan kafalar yönetici olursa olacağı da budur.

 3. bir kural varsa herkes o kurala uyacak , yetkililer kuralı uygulayacak , kural depiştirilmesi gerekiyorsa gerekli müracatlar yapılacak akıl ve bilimin ışığında yeni kurallar otorite tarafından belirlenecek yoksa herkes kendi kuralını mantığını kullanırsa ooooo oooo

 4. Herşey tastamam bir Fedai beyin kıyafeti eksik öyle mi?!?Hakikaten ağlanacak durumumuza gülecek vaziyetteyiz!!!

 5. jokeylerin pantolonlarını da değiştirin, aşırı dar giyiyorlar. Pantolon yerine şalvar giysinler, kask yerine de fes taksınlar. Dünya marsa gitmenin planlarını yapıyor, bizimkiler bermuda pantolonu uygunsuz bulmuşlar.

  1. Görevlilere bir şey diyemem talimat doğrultusunda çalışıyorlar lakin kılık kıyafet özgürlüğüne saygı duyulması gerekiyor Yüksek komiserler kurulu ve TJK tarafında bu konular esnetilmeli yakışmıyor bu geri kafalık

 6. Saçmalığın daniskası bir karar. Adam bermuda giyip gelmiş bildiğin kısa pantolon sınıfına girer, mayo tarzı bir şort giyse tamam da bermudaya ceza vermek nedir Allah aşkına. Ayrıca dikkatimi çekti kadınlar mesela tayyör giyip padoğa girerse ceza mı alacak? İzin verilen kıyafetler görselinde kadınlara yönelik hiçbir düzenleme yok, hangi aklı evvel yapıyor bu düzenlemeleri? Komiserler kurulu bu işlerle uğraşmayı bıraksın da asli görevlerini doğru düzgün yapsın. Ne jokeylere ceza vermesini biliyorlar ne de bir yarışın değişip değişmeyeceği konusunda doğru karar alabiliyorlar.

 7. At sahipleri zaten zor günler geçirirken bu şekilde bir ceza bana göre iyi olmadı kaldı ki padok alanına yarış bittikten sonra giriş yapmış ve her zaman takım elbise ile atlarını karşılardı

 8. O ceza Fedai beye değil yarışseverlere kesildi ihtar verisin uyarı verirsin de KARAMAN ekürüsü 10 gün at koşmayacak kimler kollanıyıor acaba?

 9. Savunmaya bakarmısınız. Etrafını saran sinyalcilerden kendini kurtarmış. Savunma hukuk diliyle yapılır , ve ciddiyet içerir. Hiç avukat veya hukukçu tanıdığı yok herhalde bu at sahibinin.

  1. Bunca insan özgürlüğün gasp edildiğinden bahsederken, sen savunma diline takılmışsın. 10 gün boyunca at sahipleri, seyisler, antrenörlere varana kadar hepsine verilen haksız ceza değil de savunma dili sorun olmuş.
   Üstelik savunma nedenleriyle birlikte gayet anlaşılır bir dille yazılmış.

 10. Ayrıca verilen cezanın çok ağır ve fille orantılı olmadığını düşünüyorum. Adam kimseye hakaret etmemiş, kimseyi tehdit etmemiş. O yer için uygun olmayan bir kıyafet giyildi diye, at kosamamak nedir. Bu şekilde cezayı sadece at sahibine değil ayni zamanda
  ekürinin antrenörüne ve seyislerede veriyorsunuz .

 11. Böyle ülkemi olur kiyafetinden sana ne adamın bikinili mi gelmiş normla kıyafet o zaman seyircide gelmesin bu sıcakta ne giysin millet böyle aacma ceza görmedim

 12. Milli günlerimizde anlamlı kupali koşularda.kosulara katılan jokeylerin çoğu .isimde vereyim resmi spor müsabakası cumhuriyet .büyük taarruz.gazi dahil.anlamli günlerde Ali kaçmaz Mustafa çiçek Mehmet akyavuz Ayhan kurşun.. görebildiğim jokeyler maalesef Ali kran baskesen gibi papaz gibi saç sakal karışmış.gunun anlamını çöpe atar gibi sermaye koymadan kazandıkları ekmek kabına kötülük ediyorlar .titizlik kıyafet saç sakal konusunda Vedat abisi kutlarım jilet gibi tıraşlı.muhtesem..at sahibi kupali törene katılmaz emanet kupa alıcı emanet kravatla kupayı alır ciddiyet yok.bakin eski törenlere yurtdışı jokeylere .damat gibiler.tam kıyafet.ayna gibi sakal trasini olmuş hipodrom koşan jokeyin at sahibinin koydek harman yeri babasının çiftliği değil.kural uymayacaksam atını git cifliginde koş Jokey uymassa harmanda at bin.bizde.kurallari çiğnemek .alışkanlık oldu gazı kazanan Jokey kırbaçla apranti kovalar.tadi yok velhasıl

 13. Pazar günü beni de tsirt ve eşofman ile almadılar. Ben antrenörüm kardeşim, bu da bir spor organizasyonu. Takım mı giyelim. Saçma sapan şeyler peşinde koşacağınıza atçılığın sorunları ile uğraşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir