Felaketin eşiğinden dönüldü!

24 Şubat 2019 Pazar günü İstanbul’da koşulan 2000 metre mesafeli maiden koşunun 1800 metre virajına girerken, rakibini tam olarak atlamadan bariyere doğru meyil eden Yurtyapan isimli safkanın jokeyi Umut Barlık, hemen içindeki Olric isimli safkanın tökezleyerek aprantisi Burak Akçay’ı düşürmesine yol açarken, aynı zamanda Karadağlı ve Prensenes isimli safkanların ve jokeylerinin de ciddi bir tehlike yaşamasına sebep oldu. [VIDEO]

Koşu sonrası İstanbul Komiserler Kurulunun Resen protesto çekmemesi sosyal medyada yarış yazarları ve yarışseverler tarafından eleştiri konusu olurken, Kurulun akşam saatlerinde açıklanan günlük raporunda Umut Barlık’a 15 gün at binmeme cezası verdiği öğrenildi.

Atından düşen Burak Akçay’ın burnunda oluşan yırtıktan dolayı hafif bir kanaması olduğu belirtilirken, daha sonra yapılan tetkiklerinde bunun dışında önemli bir sorunu olmadığı bilgisi alındı.

İstanbul Komiserler Kurulu’nun koşu ile ilgili kararı;

6 numaraya kayıtlı olarak koşan YURTYAPAN isimli atın jokeyi Umut BARLIK, starttan çıktıktan sonra usulsüz kulvar değiştirerek içindeki atların koşu yolunu daraltmak suretiyle yarış usul ve esaslarına aykırı hareket ettiğinden dolayı kurulumuza çağırılmış, konu ile ilgili savunma istemi kendisine tebliğ edilmiş ve kendi isteği üzerine aynı gün savunması alınmıştır. Savunması kurulumuzca yetersiz görüldüğünden 6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan At Yarışları Yönetmeliğinin117. maddesinin 1. fıkrası (b-1) ve (ç) bentleri ile 2.fıkrası uyarınca 15 (on beş) gün süreyle tribün ve eklentileri dışında, yarışlarla ilgili yer ve tesislere girmekten ve sanat icrasından geçici olarak yasaklanmış ve ayrıca 919 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.

News Reporter

2 thoughts on “Felaketin eşiğinden dönüldü!

  1. Bilinçsizce ve taksirle cinayete teşebbüs ! daha ciddi tedbirler alınmalı, acı hatıralarımız çok uzak tarihlerde değil. Lütfen kardeşler birbirinize kastetmeyiniz, başka diyebilecek bir sözümüz yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir