Fenomen tayın sahibi ve antrenörü Yarış Dergisi’ne konuştu…

Bu sezon çok az temsilcisinin içerisinden çok başarılı bir tayı sahalara kazandıran yerli aygır Cooger koştuğu dört yarışı da kazanan 2 yaşlı temsilcisi ile büyük bir sükse yaparken, oğlu Son Of Cooger da yarış pistlerinin yeni fenomeni oldu.

Yarış hayatının ilk koşusunu 1200 metre kum pistte 1’14”16’lık derecesi ile kazanırken 8.5 boy farkla birinciliğe uzanan Son Of Cooger, bu yarışın ardından 2 hafta sonra katıldığı 1400 metre kum pistteki KV-7 mücadelede de 14 boy farkla ve çok daha kolay bir görüntü sergileyerek birinciliğe uzanırken ilk koşusundaki performansının tesadüf olmadığını adeta kanıtlar gibiydi.  Bu iki etkileyici performans sonrasında Son Of Cooger artık hem yarış severlerin, hem otoritelerin radarına giren isim oldu.

Klas tayın bir sonraki koşacağı yarış merak konusuydu. Bu defa 100 metre daha uzayan mesafede 1500 metre kum pistte KV-8 mücadeleye katıldı. Meraklı gözlerin üzerine çevrildiği koşuda Son Of Cooger bu kez ilk kez taktığı Kulaklık takısı ile bekleme yarışı yaptı ve 4.5 boy önde yine fotoya kolayca uzandı.

Üçte üç yapan erkek tayın fanları oluşmaya başlamıştı, yarış severler tarafından yüksek oranlarda şans tanınan tayın AGF oranları rekor seviyeye ulaşıyordu. Kazandığı her yarışın ardından bir sonraki sınavı merakla beklenen Son Of Cooger, dördüncü koşusuna 1500 metre kum pistteki G2 Kültür ve Turizm Bakanlığı Koşusunda çıktı.

Bu yarışta son zamanların en yüksek AGF oranı olan %86,08 rakamını gören tay yarış severlerin beklentisini haklı çıkardı ve yine bekleme yarışı yaparak kolay bir birinciliğe daha imza attı.

Böylelikle ilk dört yarışını da kazanarak yarış hayatına namağlup devam eden tayın bundan sonraki yol haritası merakla beklenirken, sosyal medyada oluşan gündem ise tayın çim pistte koşup koşmayacağı idi…

Bu yıl çim pistte koşar mı? Koşarsa başarılı olur mu? Şeklindeki tartışmalarda yarışseverler adeta ikiye ayrılmış durumda. Bir kesim çim pist performansının daha iyi olacağını savunurken, bir diğer kesim ise kum pist başarısı ortada olan tayın böyle devam etmesi görüşünde…

İşte biz de tam bu tartışmaların ışığında Yarış Dergisi olarak tayın antrenörü Alper Ciğer’e ve sahibi Can Ahrasoğlu’na bu soruyu sorduk; Bu güzide tayın yol haritası nedir? Çim pistte koşacak mı?

Öncelikle sözlerine bu tayın yetiştiricisi olan Eray Hazar’a teşekkürler başlayan Can Ahrasoğlu ardından sözü antrenörü Alper Ciğer’e teslim etti.

11 Kasım 2023 Cumartesi günü Ankara’da 1500 metre kum pistte koşulacak G2 Hitit Koşusunu koşmayı planladıklarını ifade eden Ciğer, şu an için taylarının gelişiminin devam ettiğini ve karakteristik yapısının yavaş yavaş ilerlediğini belirtirken, en çok merak edilen ‘çim piste çıkacak mı sorusunu’ ise ‘bunun cevabını bize tayımız kendisi verecektir’ şeklinde yanıtladı.

Bizim hedefimiz öncelikle koşmayı planladığımız G2 Hitit Koşusuna hazır bir şekilde katılmak ve o yarıştan sağlıklı bir şekilde çıkmak diyen başarılı antrenör, ‘ilerisi için tayımız bize neyi işaret eder ise biz de yol haritamızı bu doğrultuda çizeceğiz’ diyerek sözlerini tamamladı.

Alper Ciğer ve Can Ahrasoğlu

Ardından söz alan genç at sahibi Can Ahrasoğlu ise ‘tayımızın başarısı ekibimizin başarısıdır’ diyerek ahır ekibine de teşekkürlerini iletti. Rotayı belirleyecek olan Son Of Cooger ve hocamız Alper Ciğer’dir diyerek kendisinin en büyük arzunun Son Of Cooger’ın nerede ve hangi pistte koşacağından ziyade sağlıklı bir yarış hayatının devam etmesi olduğunu belirtti.

Bu güzel sohbet neticesinde biz de Yarış Dergisi ekibi olarak başarılarının daimi olmasını temenni ediyor ve merak edilen sorulara cevap verdikleri için teşekkür ediyoruz.

Erazy Hazar ve Can Ahrasoğlu
News Reporter

9 thoughts on “Fenomen tayın sahibi ve antrenörü Yarış Dergisi’ne konuştu…

 1. Bir cevap vermemişlerki
  Bla bla bla
  Koşacak yada koşmayacak,egoları sımdıden tavan yapmış

  1. Bu konuşmalarda nezaket ve ekibe hakkını teslim etmekten başka bir söylem yok, hele ki ego namına hiçbir şey yok. İnsanlara bu kadar basitçe etiketler yapıştırmayın lütfen.

 2. Herkesin beklediği güzel bir haber olmuş hitit çok doğru bir tercih olmuş tebrik ederim. Dubai sorusu erken evet ama bunuda sormak güzel olurdu çim pist için acele edilmesine gerek yok 3 yaşında tabi ki denemek isteyeceklerdir. Tay babasına çok benziyor ilk günde bunu yazmıştım çim pistte başarılı olması çok yüksek ama acele edilmesine gerek yok doğru yolda ekip tekrardan tebrikler.

 3. Eğer illa çim deneyecekseniz ki deneyecekler belli oldu bu konuşmada o koşu sakın ama sakın Erkek Tay Deneme olmasın yoksa attan çok şey götürür. Safkan kumun şampiyonu olacak belli yolu açık olsun ayakları düz bassın

 4. Çok ilginç çim pist denemeden sadece kum pistte grup yarışlarda seçerek koşturulsa olmuyor mu illa her tay Gazi koşusu koşmak zorunda mı belli işte bu tay kaba kumcu ve kısa orta mesafede başarılı olacak ben telefon ekranından görebiliyorken antrenörü nasıl görmüyor

 5. Rahmetli Özdemir Atman velociraptor çim pist yarışına kaydolduğunda rahmetli Özçolak a keşke yazmasaydınız demiş. Sonrası malum kumun efsanesinin yarış hayatı kısa sürdü.

 6. Son of cooger çok usta bir ekibin elinde bence , bende safkanın kumistte devam etmesinin doğru olacağını düşünüyorum çünkü ,bu tay her yarışında başka bir Enerji sergilediği ve son yarışında fiziksel yapısı dahada hacimlenmiş tam olarak SPRİNTER MİLER kategorisinde süperstar bir at olduğunu kanitladı ,Bu tayin babası Victory gallop x mountain Cat birçok eslesmede absürd sprinter yavrular vermiş olup en Top noktada CALL TO VİCTORY yi görmekteyiz ki o safkaninda saatte 75km hıza erişen sprintler attığını biliyorum.Son of Cooger gerek anne hattı gerek kısrak babası nedeni ile kum piste daha yatkın bir tay ama bu çim koşmaz çimde adım atmaz anlamına gelmiyor tabiki , bence safkanın performansını etkilemeden idmanda yanına bir tay verip özel izin alınarak çim pistinde PATATES TARLASI 🥔 gibi olmadığı bir mevsimde çim pistte idmanda denenmeli buna göre çim koşup koşmamak tercih edilmelidir, neticede Cooger anne hattı Camelot gibi bir aygirın da anne hattıdır ancak hem cooger hem öz kardeşi Cagner yarış hayatlarında kumda 2 kat daha başarılı oldular ,her ne kadar öz kardeş olup yarış karakterleri farklı olsa da CAGNER da aygır olarak mutlaka denenecektir .Victory gallop X Mountain Cat sanıyorum yeni nesil aygirlar için açılmış bir kapı gibi görünüyor ,Son of cooger a başarılar ayakları düz bassın At Palamut gibi olmuş maşallah 🧿

 7. şimdi bu safkan evet kazandı yarışları fakat kostugu ve gectiği rakipler alt sınıf ve hep aynı safkanlarla koştu bence klas safkanlara denk gelmedi gelsin o zaman görün kumaşı bence o kadar aman aman büyütülecek bir safkan değil bence kusura bakmayın bu benim şahsi fikrim göreceksiniz onunda modası kısa sürer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir