Fetih Koşusu’nda nefes kesen finiş!

17 Mayıs 2019 Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşulan 4 ve yukarı yaşlı safkan İngiliz atlarını mahsus G3 Fetih Koşusunu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Mister Görkem (4y de Powerscourt – Gençceren, Kaneko), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

6 Safkanın start aldığı 2400 metre çim pistteki 152.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda düzlükteki güçlü sprinti ile rakiplerini aynaya yakın yakalayarak 2’29”91’lik derecesi ile birinciliğe uzanan Mister Görkem’in ardında ikinciliği geçen sene bu koşunun beşincisi olan Finesse (Luxor) elde ederken, koşuya tempo veren ve son düzlüğe oldukça avantajlı bir şekilde dönen Corcovado (Toruk Macto) son metrelerde düşen temposu ile üçüncü, geçen seneki koşunun dördüncü olan Zafer Ateşi (Win River Win) de bu üçlünün 9 boy gerisinde bir kez daha dördüncü oldu.

15’inci startında 7’inci birinciliğini elde ederken % 46 gibi son derece yüksek bir birincilik yüzdesi elde eden Mister Görkem, bu galibiyetiyle kariyerinin üçüncü Grup koşu galibiyetine imza atarken, aynı zamanda kazancını da 1.403.600 TL’ye yükseltti.

Mister Görkem (Halis Karataş)

Sadler’s Wells’in ağırlığı…

Fetih koşusunun nefes kesen finişinde Mister Görkem bir baş farkı ile Finesse’yi geçerken, İmparator Süleyman Akdı’nın bu yıl dört ve üzeri yaşlılarda bu iki at için öngördüğü favorilik konumlarını teyit etti adeta. Elbette Corcovado da takdir topladı bu yarışı ile…

Gerek kazanan, gerekse de üçüncü olan atların baba hatlarının Sadler’s Wells olduğu düşünülürse, bu hattın mesafeli klasiklerde zaman içinde ülkemizde de ağırlığını iyice hissettireceğini düşünüyorum.

Mister Görkem’in babası Powerscourt ülkemizdeki aygırlık kariyerinde beklentileri karşılamaktan uzak bir performans sergilese de bir anne onun konumunu bambaşka bir hale getirdi kuşkusuz.

Annesi Gençceren‘den geçen hafta Ulan Bator galibiyeti vesilesi ile bahsetmiştik. Bir kısrağın iki farklı kan hattı içeren iki aygırdan G1 galibi vermesi özel bir durum kuşkusuz.

Burada marifet annenin babasında mı, yoksa anne soyunda mı diye merak da ediyor insan! Yine de kaliteli bir anne nesline sahip bir kısrak neslinin dominant bir baba ile yani Kaneko ile aktivasyonundan bahsetmek de mümkün sanırım. (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir