FG/FRBC Anadolu Koşusu’na BÜYÜK KAHVERENGİ İmzası…

İstanbul Büyükada’da bir fayton atında rastlanan ruam hastalığı öne sürülerek Avrupa Birliği Komisyonu’nca bu yıl Uluslararası Koşu statüsünden çıkartılan koşulardan France Gallop FRBC Anadolu Koşusu, 1 Eylül 2018 Cumartesi akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. 3 ve yukarı yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus olarak 2000 metre sentetik pistte gerçekleşen G2 mücadeleyi, Mert Bayır’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Tarkan Şit’in ise antrenörü olduğu Big Brown (6y aa Unaccounted For – Prize Moment, Pure Prize), ilk kez bir araya geldiği usta jokeyi Halis Karataş ile 2’04”56’lık bir derece gerçekleştirerek kazandı.

BIG BROWN (Halis Karataş)

En dış starttan çıkan ve ilk viraj dönülürken jokeyinin tecrübesi ile hemen ilk sıraya gelmeyi başaran Big Brown, sonraki metrelerde temposunu hiç bozmadan parlak bir birinciliğe imza atarken, sentetik pistteki 22’inci yarışında 11’inci birinciliğine imza attı. Düzlükte bir ara Big Brown’a tehdit olacakmış gibi görünen koşunun tek dişi temsilcisi Black Chinese (Out Of Control) Ayhan Kurşun’la gayet tatminkar bir ikinciliğe imza atarken, her zaman olduğu gibi Özcan Yıldırım’ı bir hayli uğraştıran Bitcoin (Victory Gallop) üçüncü, yarıştan hemen önce düşen nalı starting box önünde yeniden çakılan Ayrton (Victory Gallop) ise sonlardaki güçlü atakları ile dördüncü oldu.

Big Brown

Koşu sonrasında yapılan Kupa töreninde atın sahibine ve antrenörüne vekaleten Cengizhan Bayır’a ödüllerini, Türk Yarışçılığını yakından tanıyan FRBC Yönetim Kurulu Üyesi olan Jean Pierre Deroubaix verdi. Deroubaix ayrıca kazanan safkanın jokeyi Halis Karataş’a da birincilik ödülünü takdim etti. Törene TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ, Genel Sayman Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Özbelge ve Hakan Yücetürk, Genel Koordinatör Dr. Ender Aydıner ile TJK Asli Üyesi Can N. Güven de katıldı.

France Gallop FRBC Anadolu Koşusu Kupa Töreni 2018
Unaccounted For (USA) da (1991) Private Account (USA) aa (1976) Damascus (USA) da (1964)
Numbered Account (USA) ak (1969)
Mrs Jenney (USA) ak (1986) The Minstrel (CAN) aa (1974)
Mrs Penny (USA) ak (1977)
Prize Moment (USA) ak (2004) Pure Prize (USA) aa (1998) Storm Cat (USA) aa (1983)
Heavenly Prize (USA) dk (1991)
Sunny Moment ak (1986) Roberto (USA) aa (1969)
Smile Eventhough ak (1974)

FG – FRBC ANADOLU KOŞUSU

France Galop – FRBC Anadolu Koşusu; Mitolojik kahramanların, peygamberlerin, filozofların, imparatorların, âlimlerin, sanatçıların yaşadığı ve cennet bahçesi olarak görülen Anadolu’yu tanıtma amacıyla düzenlenmiştir. Uygarlıklar beşiği olan Anadolu, farklı dinlerin, farklı inançlara sahip insanların birlikte kültürel zenginlikleriyle yan yana yaşadıkları topraklar olarak dünyanın en nadir coğrafyalarından biridir.

Bu özellik Anadolu’yu, çeşitli inançların buluşma noktası konumuna getirmiş olup çok sayıda, saray, hamam, liman, mağara, yerleşim yerinin yanı sıra, cami, tapınak, sinagog, kilise gibi kutsal mekânların Anadolu’da yer almalarına neden olmuştur.

Bu sene 20’ncisi koşulan Anadolu Koşusu, France Galop – FRBC adını almasıyla daha da önem kazanmıştır.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.