FIERO MIO’dan Preveze’de Comeback!

28 Nisan 2021 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Preveze Koşusunu, Muammer Kitapçı’nın sahibi ve yetiştiricisi, Ergun Uslu’nun ise antrenörü olduğu Fiero Mio (3y de Luxor – Flying Saucer, Eagle Eyed) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Anadolu Aslanı (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Red Luck (Dutyfree) üçüncü, Mamba Forever (Luxor) dördüncü, Regardless (Captain Rio) ise beşinci olarak ayrıldı.

Fiero Mio (Ahmet Çelik)

Parlak bir geri dönüşe imza attı…

15 Mart 2018 doğumlu olan Fiero Mio, kariyerine 25 Eylül 2020 tarihinde İstanbul’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayıp ardından 14 Ekim 2020 Çarşamba günü yine İstanbul’da katıldığı KV-8 Joe Clarke Koşusunu 2 boy farkla ve rahat bir şekilde kazanarak jenerasyonun iddialı taylarından biri olduğunu göstermişti.

Finesse gibi 3 G1 galibiyeti ve 7 Milyon liraya yakın kazancı olan önemli bir şampiyonun öz kardeşi olan tay, ilk iki yarışındaki sıra dışı performansının yanı sıra gösterişli fiziği ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, ancak 2 yaşındaki son yarışı olan G1 Çaldıran Koşusunda 8 atta 7’inci olunca ilgililerini ve sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıştı.

Kış mevsimini istirahat ederek ve idman yaparak geçiren safkanın 3 yaşlı olarak piste çıktığı ilk yarış Preveze Koşusu oldu. Ciddi hazırlıkları ile otoriteler tarafından şanslı taylardan biri olarak gösterilen Fiero Mio, bu koşuya ilk iki koşusunu kazandığı Ahmet Çelik ile çıktı. Gazi Koşularının sansasyonel jokeyi ile yarışa iyi başlayan tay, ilk metrelerde numarayı aldıysa da sonrasında liderliği Regardless’a bıraktı ve ikinciliğe yerleşti. Son virajı da ikinci sırada dönen safkan, 300’de hakim olduğu rakiplerine 200’de 1 boy fark yapıp, aynı farkla ve 1’36”82’lik derecesi birinciliğe uzanmayı başardı.

Gazi Koşularının flaş jokeyi Ahmet Çelik ile katıldığı 3 koşuyu da kazanan ve sezona parlak bir galibiyetle başlayan Fiero Mio, kuşkusuz bu performansı ile Erkek Tay Denemedeki yerini sağlamlaştırmış oldu.

Fiero Mio (Ahmet Çelik)

Şampiyon Finesse’in öz kardeşi…

Fiero Mio’nun babası son yılların başarılı ve ülkemizin en pahalı aygırı Luxor’dur. Annesi ise hiç start almamış bir kısrak olan Eagle Eyed kızı Flying Saucer’dir. Kısrak, G1 Başbakanlık Koşusu başta olmak üzere çim ve kum pistte toplam 12 Grup yarış kazanmış unutulmaz safkan Wolfs Son, G2 İstanbul Koşusu başta olmak üzere 5 Grup yarış galibi Fliers Fantasy ve A3 Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusu galibi Distant Flight’ın anneden kardeşidir.

12 yaşındaki kısrağın start alan ilk tayı bu sene aygırlığa başlayan ve 5 yıl süren yarış hayatına G1 Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türkiye Jokey Kulübü zaferleri de dahil olmak üzere 14 Grup koşu galibiyeti ve 7.5 Milyon liraya yakın kazanç sığdıran, şampiyon aygır Luxor’un şampiyon oğlu Finesse’dir. 2019 ve 2020 yıllarında Luxor’dan Finesse ve Fiero Mio’nun doru dişi kız kardeşlerini doğuran kısrak, üst üste doğan 2 dişi taydan sonra bu yıl dördüncü erkek tayını dünyaya getirmiştir.

Finesse (Selim Kaya)
News Reporter

2 thoughts on “FIERO MIO’dan Preveze’de Comeback!

  1. Kitapçı ekürisi gerçekten iyi nesil atları yetiştiren ve atçılık camiasına kazandıran bir eküri. Tebrik etmek lâzım. Fiinesse bizlere güzel yarışlar seyrettirdi. Bu arada Ahmet Çelik’ğin
    işi zor, bakalım hangi atı Gazi için seçecek ?
    zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir