Fikret Çınaryılmaz Kupası SERENTIY’nin…

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde önemli hizmetlerde bulunan, atçı ve yetiştirici kimliğiyle de camiamızın önde gelen isimlerinden biri olan merhum Fikret Çınaryılmaz anısına 4 Kasım 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 2 yaşlı safkan İngiliz taylarına mahsus KV-8/S koşuyu, Oğuz Yalçın’ın sahibi ve yetiştiricisi, Yaşar Alan’ın ise antrenörü olduğu Serenity (Tony Montana – Canpare, Marlin), jokeyi Halis Karataş ile 1200 metre çim pistte 1’11”38’lik derecesi ile kazandı.

Serenity (Halis Karataş)

Son virajı ikinci sırada dönen ve düzlükteki güçlü atakları ile kolay bir galibiyete uzanan Serentiy, kariyerinin 4’üncü startında 3’üncü birinciliğini elde ederken aynı zamanda ilk Kısa Vade galibiyetine de imza atmayı başardı. Son düzlüğü dış kulvardan dönen ve düzlükte sürekli içeriye doğru yatması nedeniyle jokeyine zor anlar yaşatan Kenobi (Kaneko), daha iyi bir performans sergileyebileceği mücadeleden ikincilikle ayrılırken, startla birlikte aldığı liderliği son düzlükte kaybeden Shebeen (Mendip) üçüncü, beklenenin altında bir performans sergileyen Zillion (Mendip) ise dördüncü oldu.

Koşu sonrası Şeref Tribünü’nde düzenlenen törende kazanan tayın sahibi Oğuz Yalçın’a kupasını merhum Fikret Çınaryılmaz’ın oğlu Cüneyt Çınaryılmaz verdi. Törene TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ, Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner ve davetliler de katıldı.

Fikret Çınaryılmaz Koşusu Kupa Töreni 2018

FİKRET ÇINARYILMAZ

Fikret Çınaryılmaz, 1930 yılında İzmir’de doğdu. İlkokulu Bakırköy Taş Mektep’te tamamladı sonrasında, Deniz Lisesi’ne girerek askerlik mesleğine adım attı. 1951 yılında devre birincisi olarak Deniz Harp Okulu’nda mezun oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından eğitim için Michigan Üniversitesi’ne gönderildi, 1960 yılında üniversite şeref listesine girerek, gemi inşa yüksek mühendisi olarak yurda döndü. Askeri tersanelerde görev yaptı ve Ege Üniversitesi’nde ders verdi. Amfibi çıkarma gemilerinin, doğan sınıfı hücum botlarının inşasını tamamlayarak, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı öncesi harekâtın başarı ile gerçekleşmesine katkı sağladı. 1979 yılında İstanbul Taşkızak Tersanesi’nde Tuğamiral rütbesi ile emekli oldu. 1981 yılında Denizcilik Bankası Tersaneleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak yaptı, Ankara ve Samsun feribotlarının denizcilik kurumuna çok az meblağ ile katılmasını sağladı. Çocukluktan itibaren Veliefendi Çayırı’nda at sevgisi ile büyüyen Fikret Çınaryılmaz, 1976 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi, Yönetim Kurulu Üyesi ve Murakıp Üye olarak görev aldı. Sahibi olduğu; New Market, Anavarza, Fora, White Shadow ve Radikal Prens açık yarışlarda başarılar elde ettiği atlardan birkaçıdır. Çınaryılma2017 yılında vefat etti.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir