FINAL DANCE’den Ekürisiyle Çaldıran Provası…

24 Eylül 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi, Mozaik Org. San. Tic. A.Ş yetiştiricisi ve Batuhan Ay’ın antrenörü olduğu Final Dance (2y de Declaration Of War – Finnie Mac Cool, Giants Causeway) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği kazanan tayın ekürisi Bold Sea Rover (Torok) elde ederken, mücadeleden Dollar Man (Fly By Me) üçüncü, Temurkhan (Three Valleys) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Final Dance (Halis Karataş)

4’de 3 yaptı… Çaldıran’a favori gidiyor…

Yarış hayatına 11 Temmuz 2021 Pazar günü İstanbul’da koştuğu 1200 metre çim pistteki Şartlı-1 mücadeleyi ahırdaşı Bold Sea Rover’ın 2 boy önünde kazanarak başlayan Final Dance, yaklaşık bir ay aradan sonra ikinci yarışına Ankara’da çıktı ve G1 klasmanındaki 1300 metre çim pistte koşulan Karayel Koşusunu tecrübeli rakipleri yanında üçüncü olarak tamamladı.

İlk iki koşusundan yaklaşık 2 hafta sonra İstanbul’da Tay Deneme Koşusunda kariyerinin üçüncü startını alan ve bu defa parlak bir performans sergileyen erkek tay, son 200 metrede rakiplerine üstünlüğünü kabul ettirip 1’22”72 gibi taylar için çok iyi sayılabilecek bir derecele ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Final Dance’in dördüncü kez piste çıktığı G2 TYAYSD Koşusu, ilk 3 yarışa göre daha kolay bir yarış olurken, aynı zamanda 24 Ekim 2021 Pazar günü koşulacak olan G1 Çaldıran Klasiğinin de bir anlam provasıydı…

Yarış hayatına başlarken geçtiği ekürisi Bold Sea Rover’ın koşuya fena sayılmayacak bir tempo verdiği mücadelede, son düzlüğe 4-5 boy geride çıkan Final Dance, düzlükte ciddileşen atakları ile son 100’de ekürisini yakaladı ve istasyon yapmadan ona hakim olarak 1.5 boy farkla ve 1’25”86’lık derecesi ile birinciliğe uzandı.Annesi Keeneland Satışlarından alındı…

Final Dance’in annesi Finnie Mac Cool, 2019 yılı Keeneland Ocak ayı satışlarından 27.000 $’a alındı. Karnındaki Final Dance ile Türkiye’ye getirilen kısrak, 2 yaşında hiç start almamış, 3 yaşında ise 4 kez kez koşup 1 birincilik, 1 kez de üçüncülük elde etmiş…

News Reporter

4 thoughts on “FINAL DANCE’den Ekürisiyle Çaldıran Provası…

      1. Doğrudur, Kurtel ekürisi Final Dance’in babası Declaration Of War’un öz kardeşi 2010 yılı doğumlu War Correspondent’ı (War Front – Tempo West, Rahy) aygır olarak satın aldı.

  1. Ayakları düz bazsın, Final Dance şayet bir aksilik yaşamaz ise 3 yaşında sadece kendi jenerasyonundakileri değil kendisinden yaşça büyük atları da (buna CTV ve Long Runner dahil) çok kolay geçebilecek bir güce ve kaliteye sahip….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir