FINAL DANCE’den muhteşem sezon finali…

29 Ekim 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Cumhurbaşkanlığı koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi olduğu, Mozaik Org. San. Tic. A.Ş. tarafından yetiştirilen ve Batuhan Ay’ın antrenörlüğünü yaptığı Final Dance (3y de Declaration Of War – Finnie Mac Cool, Giant’s Causeway) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Burgas (King David) elde ederken, mücadeleden Zala Bey (Agresivo) üçüncü, Age Of Fire (Torok) ve Go Hero (Torok) ise atbaşı dördüncü olarak ayrıldılar.

Final Dance (Ayhan Kurşun)

Üçüncü G1 zaferi…

G1 Ankara koşusu galibiyeti sonrası kendinden yaşça büyük rakiplerle ilk kez koşacağı güçlü rakipler yanında nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu olan Final Dance, birlikte çok iyi uyum sağladığı jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde koşuyu ön grubun hemen arkasında takip edip düzlükten sonra ortadan yaptığı etkili sprint ve yüksek mücadele gücü ile kazanırken, hem arka arkaya üçüncü galibiyetini elde etti, hem de kariyerinin üçüncü G1 zaferine imza atmış oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte atak yapan Luminescence liderliği aldı. İkinciliğe Golden Ruler girerken daha sonra Vincitore ve Final Dance sırası ile 2200-2000 startları geçildi. 1800’de Luminescence liderliğini korurken ikincilikte Golden Ruler arkalarında Vincitore, Final Dance ve Age Of Fire üçlüsü şeklinde 1600 startı geçildi. 1400’de Luminescence halen lider, yine ikincilikte Golden Ruler daha sonra Vincitore ve Final Dance sırası 1200 startı geçildi. 1000’de Luminescence liderliğini korumaya çalışırken Vincitore ikinciliğe girerken hemen içinde Golden Ruler daha sonra Final Dance ve Age Of Fire sırası ile 800 startı geçildi. 600’de az farkla Luminescence lider, hemen dışında Vincitore daha sonra Final Dance ve Golden Ruler şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de Vincitore ve dışından gelen Final Dance mücadelesine dışlarından Burgas’ın gerilerden Zala Bey ve Go Hero’nun da atakları görüldü. 200’de Final Dance ve Burgas ikilisi arasındaki mücadelede sonlarda rakibine yarım boy fark yapan ve 2’30″06 bitiriş derecesi ile kazanan Final Dance oldu.News Reporter

5 thoughts on “FINAL DANCE’den muhteşem sezon finali…

 1. FINAL DANCE için daha önce şu yorumu yapmıştım.
  “Bence Final Dance koşuyu hızlandıracak bir eküri ile koşmak zorunda değil. Final Dance çok çok güçlü bir at evet iri kıyım ağır yalpalıyor vb. Ancak bu atın kendi temposunu bulması lazım. Tek bir başlangıç ve bitiş temposuyla koşuyu çok rahat kazanabilir. Sprinte kalkması bekleme yapması falan gerekmiyor. İnanılmaz güçlü bir at ciğer ve kalp kapasitesi büyüklüğü yüksek bir at.. Koşu başlayınca önde 2 de 3 te gitmesi geride kalması önemli değil.
  Final Dance tek başına koşuyormuş gibi koşmalı ve kesin koşar.”

  Ve bugün beni yanıltmadı. Amerikan arabası gibi devrini aldı ve kazandı. Koşu içinde diğer atlardan hiç etkilenmedi son 400 de 2 kırbaç yedi. Aksiyonları çok rahat. Baştan almış olduğu tempoda yarışı bitirdi. Çok akıcı koşuyor. Tabiki AYHAN KURŞUN. FINAL DANCE için en mükemmel eşleşme. Eküriden ricam lütfen bir daha jokey değişikliği yapmayın. AYHAN KURŞUN ve FINAL DANCE ikisi de soğukkanlı ne yapabileceklerini çok iyi biliyorlar birbirlerini çok iyi anlamışlar.
  MEYDAN, LONGCHAMP.. kesinlikle koşmalı..

 2. Burgas startta tampon yedi, ritmini bulamayınca geride konumlandı. Temposu düşük olmayan bir koşuda geriden öne gidip teşvik erken şekilde virajda başlayınca sermayeden yedi ve son 200’de klasik çabukluğunu tam olarak gösteremedi. Hem de, yanlış görmediysem, soldan iki kere kırbaç yemesine rağmen. Burgas harika bir at ama tempo düşük olmayınca öyle her zaman son koşudaki gibi ayırıp gidemez. Son koşusunda ilk 1000 metre neredeyse 1.07.00 ile geçilmişti. Hatta Maximus Boy’a geçildiği koşu da öyleydi ve tam ona göreydi, hem günlük performansı hem de jokeyinin biraz geç kalmasıyla kolay kaybetmişti. Geçildiği koşular genelde temposu düşük olmayan ve önde yalnız kalmayıp boğuştuğu koşular oluyor. Zafer Ateşi, Yamanlarbeyi ve Final Dance’e geçildiği koşular böyleydi. Bir önceki CB Koşusunda ise önde çok rahattı, bir de üstüne çabuk artırmasını yapınca sprinter Long Runner yaklaşamamıştı bile.
  Final Dance’in Ankara Koşusu bana göre harikaydı, kimisi toy rakip Go Hero’yu zor geçti gibi bakmıştı. Burada kazanması için yarışın biraz daha hızlı olması gerektiğini düşünüyordum ama rakibinin yaşadığı sorunlarla birlikte 2.30.06 ile kazandı. Eküri sanki Gazi Koşusundaki gibi “Aman, tempoyu çok artırmayalım.” diye düşündü galiba. Son 100’de yine harika artırdı. Ritmini bulduğu zaman çok güçlü. Artık dağılmıyor, sallanmıyor. En önemlisi adımları gayet uzun. Yakalanmıyor. Ankara ve CB Koşusunu kazanınca akla yine Gazi Koşusu geliyor tabii. Halis Karataş belki o gün erken yürüttü ama ihale sadece onda değil. Takı değişikliği ve tempolar Final Dance’in lehine şu an. Tempo artsa, ritmini bulsa Secret Power’a direnirdi. Ayhan Kurşun’un sevinci, heyecanı çok güzeldi.
  Zala Bey’i beğendim. Yarışseverleri etkilediği koşudaki performanstan çok uzak değil. Tekrar vadettiği duruma dönecek gibi. Go Hero, Ankara Koşusundan etkilendi mi acaba, bekleneni veremedi. Zafer Ateşi’ne üzüldüm. Makinede sorun yaşadı, onda ya da Özcan Yıldırım’da bir sorun oldu herhâlde.

 3. final dance bence mükemmel bir at burgas gıbı sert siprıntı yok onun gıbı kaacamaz ama uzun siprın yapıp sonunu getirebilen bir at en önemlisi rakibe göre kosmuyor kendi yarışını kosuyor önümüzdeki yıl daha iyi bir fınal dance izleriz burgas a uzunda her zaman rakıp olup gecebılecek bir at zalabey gerçek gücü bence yoktu dün güzel bir kıs gecirirse önümğzde yıl daha iyi bir zalabey izlerizuzun mesafeler heyecanlı olur

 4. Halis Karatas dun kendisine yapılanları unutur mu? Tabii ki unutmaz. Raporlarda esamesi bile gecmemis. Vedat ı sadece burgasın gelmemesi icin gereken herseyi yap demisler, oda cok guzel uygulamıs soylenenleri.

 5. Halis Karataş… Adam son ayakta Kuzey efe gibi şartlı 5 yarış koşup tabela yapıp, formunu arttırmak suretiyle Maiden yarışa gelen atı dahi nasıl yaptı bilinmez ama getiremedi.Resmen döküldü.Gayret yok cesaret yok heyecan yok nerde o eski Halis…Ayhan kardeşimizin yolu açık olsun artık Tebrikler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir