Finale Doğru…

» Finale Doğru…

Reşat Yurday Köstem

Dubai’deki hazırlıkların sonuna geldik; bundan sonra biz susacağız, atlar konuşacak… Dubai seyahatinin rutinlerinden ve benim en hoşuma giden yönü, idman sabahı buluşmaları artık bitti. Sıra yarışı konuşmaya geldi.

Burgas’ın sahibi ve yetiştiricisi Fedai Kahraman’a göre bu yarış, safkanın geleceğine ilişkin önemli bir sınav; “Gazi Koşusu sonrasında yaptığımız plandan sapmayarak bu günlere geldik. Atımızın büyük başarılara imza attığı günlerden şimdi daha iyi duruma geldiğini söyleyebilirim. Türkiye’de koşuyor olsak, kazanırız diyebilirdim ama bu kez farklı. Çünkü rakipler çok farklı… Sürpriz bir birinciliğe, koşuyu ön sıralarda tamamlamaya, hatta sonunculuğa bile hazırız. Onun neyi başarabileceğini görüp, buna göre geleceğin planlarını yapacağız. Bizim prensibimiz, atın başarabileceğini gösterdiği her şeyi ona sunmaktır. Eğer bu yeteneği gösteriyorsa, başarabilmesi için ona her imkânı veririz. Bu yarışta en az 6 üst düzey rakiple koşacağız. Bugün onların arasında ezilmeden mücadele ederse, yarın kazanabilir…” diyor.

Bulut Karahan, Fedai Kahraman, Reşat Köstem ve Kadir Kıygır

Jokeyi Ahmet Çelik de, gerçekçilikten hiç vazgeçmiyor; “Koşacağımız atların analizi yaptık. Müthiş rakipler var. Godolphin’in Amerika’da kazanan atı Yibir, bana göre şu anda dünyanın en iyilerinden. O sprinti hiçbir at yapamaz. Japon atları da güzel. Benim hedefim, Burgas’ın çabasına katkı yaparak daha iyi sonuç almasını sağlamak. Mesela altıncı mı olacak, beşinci yapmaya; beşinci mi olacak, onu dördüncü, üçüncü yapmaya çalışacağım.”    

Ben de durumu şöyle özetleyebilirim: Böylesine büyük bir mücadelede ülkemizi temsil eden atımız olduğu için gururluyuz… Burgas iyi durumda olduğu için, umutluyuz… Güçleri “apaçık” ortada olan rakiplere de saygı duyacak kadar gerçekçiyiz…

Burgas’ın ayağı düz bassın, şansı bol olsun…     

Burgas (Meydan Hipodromu)News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.