FINESSE Boğaziçi’nde ‘Duble’ yaptı!

8 Eylül 2019 Pazar Uluslararası Yarış Festivalinin 2’inci günü koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Boğaziçi Koşusu’nu, geçen sene Ergun Kalabak’ın, bu sene ise Salih Kaya’nın forması ile piste çıkan, K.Levent Kitapçı’nın yetiştiricisi ve Ümit Yayla’nın antrenörü olduğu Finesse (5y da Luxor – Flying Saucer, Eagle Eyed), jokeyi Selim Kaya ile ikinci kez kazandı.

4 safkanın katılımı ile 2400 metre çim pistte koşulan 380.000 TL birincilik ikramiyeli mücadele, beklenmeyen bir talihsizlikle başladı. 3 numaralı starttan çıkış yapan Hasafet henüz ilk aksiyonlarını yaparken bir anda kapaklandı ve devrilme tehlikesi yaşadı. Az daha jokeyi ile yıkılacak duruma gelen safkan sonrasında toparlandı ve iyi başlayamadığı koşunun sonraki metrelerinde temposunu arttırıp beklendiği gibi liderliği aldı. Yarış normal akışını girdiğinde tempoların çok düşük olduğu gözlendi. Safkanlar kopma olmadan az farklarla son düzlüğe çıktılar. 200’den sonra arkadaki rakiplerinden ayrılan iki safkanın mücadelesinden 2’29”54’lük derecesi ile kazanan isim Finesse (Luxor) olurken, Hasafet (Youmzain) ikinci, 5 boy geride Distant Shining (Luxor) üçüncü, 3 boy arkada Mister Görkem (Powerscourt) dördüncü oldu.

Finesse (Selim Kaya)

30’uncu startında 12’inci kez finiş çizgisini önde geçen Finesse, kariyerinin 11’inci Grup koşu galibiyetine imza attığı mücadelede, 2400 metre çim pistteki 6’ıncı birinciliğini elde ederken, kazancını da 5.046.450 TL’ye yükseltti.

Boğaziçi Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “FINESSE Boğaziçi’nde ‘Duble’ yaptı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir