Finesse’den Celal Bayar Kupasına Ambargo!

2 Ağustos 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Celal Bayar Koşusunu, Salih Kaya’nın sahibi, K. Levent Kitapçı’nın yetiştiricisi ve Ümit Yayla’nın antrenörü olduğu Finesse (6y aa Luxor – Flying Saucer, Eagle Eyed), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

6 Safkanın start aldığı mücadeleye 6 numaralı en dış kulvardan çıkış yaparak başlayan Finesse, ilk viraj dönülürken üçüncülüğe yerleşti ve koşunun büyük bölümünü önde gitmeyi tercih eden 2 rakibinin arkasında üçüncü sırada takip etti. 800 direği geçilirken bir basamak daha gerileyip dördüncülüğe düşen klas safkan, son düzlüğe de dış kulvardan dördüncü sırada çıktı.

Düzlüğün ortasından sonra temposunu arttıran Finesse, son 200’de kazanır pozisyona girmeyi başardı. 100’de rakiplerine hakim oldu ve bu metreden sonra Mister Görkem’in iç kulvardan yaptığı ataklardan etkilenmeden yarım boy farkla ve 2’32”43’lük derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi. Koşuda ikinciliği Mister Görkem (Powerscourt) elde ederken, mücadeleden Distant Shining (Luxor) üçüncü, Scoutleo (Victory Gallop) dördüncü, Wind Blast (Hakeem) ise beşinci olarak ayrıldı.

Finesse (Selim Kaya)

Üst üste 3’üncü Kupa…

Sezonu Long Runner’ın ardında elde ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu ikinciliği ile açan Finesse, ardından sentetik pistteki 19 Mayıs Koşusunda da çok iyi koşmuş ve mücadeleden bir kez daha aynı rakibinin ardında ikincilikle ayrılmıştı.

Bu iki yarışın sonrasında 29 Temmuz 2020 Çarşamba günü İstanbul’da 2000 metre çim pistte koşulan G2 İsmet İnönü Koşusunda start alan safkan, Long Runner’ın olmadığı bu mücadeleyi 2018 yılında olduğu gibi bir kez daha kazanarak kariyerindeki İsmet İnönü Kupalarını ikilemişti… Bu seneki en ciddi rakibinin Haliç Koşusunu tercih etmesi üzerine Celal Bayar Koşusuna yine favori olarak çıkan Finesse, 2018 ve 2019’dan sonra 2020 yılı Celal Bayar Koşusunu kazanarak bu anlamlı koşunun kupasını üçüncü kez sahibinin evine götürmeyi başardı.

News Reporter

4 thoughts on “Finesse’den Celal Bayar Kupasına Ambargo!

 1. Herşeyden önce bu sakanın yetiştiricisi
  Levent Kitapçı’yı tebrik etmek lazım.
  Türk atçılığına Finesse gibi çok değerli atlar kazandırdı. Selim Kaya’ya dikkat ederseniz atları bu kadar seven, onlarla
  konuşan bir başka Jokey yok. Hele bazı
  Jokeylerin bir kere olsun onları sevdiklerini görmedim. Yarış sevgisi başka At sevgisi başka…,

  1. Öyle sevgi dolu ki kırbacı bir yanındaki ata bir kendi atına vuruyor.yarıştan sonra da sanki faullü koşan başkası millete fırça atıyor.mesela Bahar başıydı galiba kendi atları 1.05 koşan gümüşkesen yorulmasın diye yine kendi atları 20 ganyanlık Rengüle yarışı veriverdi.bu kadar sevgi doludur.

  2. çok haklısınız, en iyi jokey atını seven, ata değer veren jokeydir,,,, ister kazansın, ister kazanmasın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir