FLORIDA COAST Temmuz için hazır!

12 Haziran 2020 Cuma günü Veliefendi Hipodromunda koşulan 3 yaşlı İngilizlere mahsus KV-8/D F.Derya Beşikçi Koşusunu, Aytuğ Atalay’ın sahibi, Mozaik Org. San. Tic. A.Ş’nin yetiştiricisi ve Savaş Demir’in antrenörü olduğu Florida Coast (3y dd Lemon Drop Kid – Florida Wildcat, Forest Wildcat), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Mücadeleye 11 numaralı starttan çıkış yaparak başlarken daha ilk aksiyonunda içindeki safkanın tamponuna maruz kalan Florida Coast, sonrasında hemen ikinciliğe yerleşti ve koşunun ilk 600 metresini 35”13 gibi yüksek bir tempo ile geçen Saetta’nın uzak farkla arkasında son viraja kadar bu yerini korudu.

Son düzlüğe çıkıldığında dışındaki Mindhunter ile birlikte pistin ortasına yakın yerden sprinte kalkan kısrak, son 150’de yakaladığı Saetta’yı atlayıp dışından gelen Minhunter’ın ataklarına da direnerek, 1400 metre çim pistte 1’23”71 gibi güzel derece gerçekleştirerek finiş çizgisini önde geçerken, 60 kilo altında ortaya koyduğu bu performansla Temmuz ayında koşulacak olan G1 Dişi Tay Deneme Klasiğinin de iddialı isimlerinden biri olacağını gösterdi.

Florida Coast (Halis Karataş)

Mindhunter (Scarface) geçen sene Bursa’da başarılı yarışlara imza atmış, İstanbul’a getirildiği A2 mücadelede ise istenen performansı sergileyememişti. Bu sene Şubat ayında Bursa’da koştuğu 2 yarışta birinci ve üçüncü olan safkan, Dişi Tay Deneme öncesi ilk kez bir araya geldiği Selim Kaya’ya ile son derece başarılı bir performansa imza atarak ikinci oldu.

Unknown Love (Mastercraftsman) yarış hayatına Bursa’da 2 yaşlı olarak koştuğu Şartlı-1 mücadeleyi kazanarak başladı. Ardından Kv-6 bir yarışa deklare olan safkan, jokeyinin yaşadığı zağma sorunu nedeniyle mücadeleyi karşı düzlükte bıraktı ve koşuyu çok gerilerde tamamladı. 3 Yaşına döndüğünde Ocak ve Şubat aylarında Bursa ve İzmir’de 3 kez start alan kısrak, 2’si Kısa vade olan bu üç mücadeleden de birincilikle ayrılmasını bildi.

Unknown Love İstanbul’daki ilk sınavına ekürisi Florida Coast’un gölgesi altında girdi ama ortaya koyduğu performansı ile ne kadar iyi bir kısrak olduğunu gösterdi. Son düzlüğü 8’inci sırada dönen kısrak finişe kadar olan mesafede önceki rakipleri ile arasındaki farkı sürekli kapatarak üçüncü olurken “50 metre daha olsa kazanırdı” dedirtti. Mastercraftsman temsilcisi olması münasebetiyle mesafe tutması beklenen kısrağın sonraki yarışlarını ilgiyle izlemekte fayda var.

Saetta (Kaneko) 13 aylık kariyerinin 17’inci startında inanılmaz bir tempo ile kaçtı. 24”45 – 35”13 – 46”61 – 58”38 ve 1’10”56 ‘lık tempolarla koşunun ilk 1200 metresini önde geçen kısrak, doğal olarak son 150 metrede oksijen duvarına çarpmasına rağmen yine de tabelada kalmayı başardı.

News Reporter

3 thoughts on “FLORIDA COAST Temmuz için hazır!

  1. bence gazide 2 tuttuğum at var
    birincisi LUNA LOVEGOOD çok özel bir at , ( son yarışı 16 boy ile çok rahat kazandı)
    ikinci tuttuğum KİNGSMAN ( 11 boyla son yarışı çok rahat kazandı ama tutarak kazandı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir