Fransa’da Tay Denemeler koşuldu…

14 Mayıs 2023 Pazar günü Fransa’nın ParisLongchamp Hipodromu’nda ülkemizdeki karşılığı Erkek ve Dişi Tay Deneme Koşuları olan G1 Poule dEssai des Poulains ve G1 Poule dEssai des Pouliches gerçekleştirildi.

3 Yaşlı 9 tayın start aldığı G1 Poule d’Essai des Poulains’I Jaber Abdullah’ın sahibi ve Andreas Schütz’ün antrenörü olduğu Marhaba Ya Sanafi (Muhaarar – Danega, Galileo) jokeyi Mickael Barzalona ile kazandı.

1600 metre çim pistte gerçekleşen koşuda kazanan Marhaba Ya Sanafi’nin ardında ikinciliği son metrelere kadar önde gelen Isaac Shelby (Night of Thundeer) elde ederken, mücadeleden Breizh Sky (Pedro The Great) üçüncü, American Flag (Wootton Bassett) ise dördüncü olarak ayrıldı.

16 Ekim 2022 günü ParisLongchamp’te kariyerine başlayan Marhaba Ya Sanafi, Kasım 2022 ve Mart 2023’te katıldığı koşuları kazandı. 16 Nisan’da start aldığı G3 koşuda American Flag’in ardında ikinci olan safkan, G1 Poule d’Essai des Poulains ile birlikte kariyerinin beşinci startında üçüncü birinciliğini elde etmiş oldu.

3 yaşlı 10 İngiliz tayını bir araya getiren G1 Poule d’Essai des Pouliches’te ise son metrelerde etkili ataklarıyla sonuca giden favori Blue Rose Cen (Churchill – Queen Blossom, Jeremy) jokeyi Aurelien Lemaitre ile birinciliğe uzandı.

Yeguada Centurion’un sahibi ve Christopher Head’in antrenörü olduğu safkanın ardında Lindy (Le Havre – Llanita / Rock of Gibraltar) ikinciliği elde ederken, mücadeleden Sauterne (Kingman) üçüncü, Kelina (Frankel) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Kariyerine 3 Mayıs 2022 günü Chantilly’de başlayan Aurelien Lemaitre, 2 yaşlılığında G1 Criterium Des Pouliches başta olmak üzere birçok önemli koşudan birincilikle ayrılmıştı. Başarılı safkan G1 Poule d’Essai des Pouliches ile birlikte kariyerinin sekizinci startında altıncı birinciliğini elde etti.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir